Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

uscator cherestea

Mesajde sakala » 03 Dec 2012, 11:43

am luat cherestea pt a contru stupii si mar interesa cum sa o usuc mai repede ve-ti spune sa merg cu ea la un uscator la tamplarie dar daca o bag intr-o incapare si am o aeroterma de aia mare la 3.80 si o stivuiesc cu sipculite intre randuri si dau drumul la aeroterma sa bata aerul cald spre ea ce ziceti nu se usuca ?
am posibilitatea sa las aeroterma 3-4-5 ore zi am intrebat daca asa se usuca mai repede in vederea prelucrarii?
si daca o las asa 1 saptamana sa bata aeroterma cate 3 -4 ore pe zi si apoi o mai las vreo 2 luni afara va fi uscata sau trebuie dupa ce o scot de acolo sa o prelucrez?
sau ar fi sa o las 2 luni afara stivuita si apoi sa o bag la aeroterma sa bata spre ea
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Re: uscator cherestea

Mesajde kamy » 03 Dec 2012, 14:03

Cel mai bun uscator e in pod sub tigla stivuita cu sipci intre scanduuri,si daca e curent de aer mai bine,dar uuscarea adevarata incepe cand vine primavara si sencinge acoperisu de la soare.ieftin si eficient.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: uscator cherestea

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2012, 14:31

Sfatul meu: du-te la uscător. Dar, dacă ai avea un umidometru pentru lemn atunci poți încerca să vezi măcar cum decurg lucrurile.
Am luat de la cineva scândură care a stat 2 (doi) ani în pod. Am folosit-o la funduri. Am făcut îmbinarea nut-feder, dar acum când mă uit la acele funduri, văd că scândura a scăzut câțiva mm.
Am luat anul trecut scândură de la uscător. Nu am avut probleme cu scăderea scândurii de la corpuri, dar au apărut probleme cu scândura din capac, partea care era sub tablă. S-au depărtat și 5 mm între bucăți. Într-un fel este explicabil pt că capacul se încinge vara. Deci, și scândura uscată la uscător, dacă are condiții propice, mai poate să scadă.
Dar, recomand între uscarea naturală și cea de la uscător, recomand cea de la uscător.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: uscator cherestea

Mesajde sakala » 03 Dec 2012, 15:02

dar astia la uscator nu tot cu aer cald si ventilatoare usuca ?
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Re: uscator cherestea

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2012, 15:30

Da, dar ai acolo niște condiții care s-ar putea să nu le ai acasă. Nu cunosc detalii, dar o cameră de uscare este bine izolată pt o temperatură optimă de uscare.
Un prieten tâmplar a văzut un sistem de uscare în 72 de ore. La acel sistem se foloseau jeturi de apă. Era o uscare brutală, din când în când în camera de uscare era pulverizat abuz ca scândura să tragă apă, ca apoi s-o elibereze, ca uscare să se facă fără crăpături etc.
Repet, umidometrul îți spune starea scândurii. Poți începe să folosești aeroterma și să vezi cum evoluează uscarea.
Fără umidometru cum știi că scândura este optimă pentru prelucrare?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: uscator cherestea

Mesajde kamy » 03 Dec 2012, 16:16

Poti sa o duci la orice uscator fundurile oricum se vor usca sau se vor umfla pentru ca lemnu misca la schimbarile de umiditate din atmosfera,uscarea fortata nu e prea sanatoasa ar fi buna oparirea,da nu se practica la brad!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: uscator cherestea

Mesajde sakala » 03 Dec 2012, 17:45

haideti sa va explic in camera unde vreau sa usuc a fost o sauna 2,5pe 3m acolo este o soba care functioneaza pe rezistente la curent de alea groase tare si samota pe ea care merge 24 din 24 si daca stivuiesc bine scsandura si o mai pulverizez cu apa si daca pun aeroterma cate 3,4 ore dupa ce o pulverizez sa o usuce rapid in 3,4 zile e gata garantat nu va inchipuiti aeroterma de aia mica de magazin e din aia mare care se foloseste la hale pt incalzire e profesionala a costat 29 mil a fost una veche si a cumparato pe asta noua de 1 luna
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Re: uscator cherestea

Mesajde kamy » 03 Dec 2012, 18:00

risti s-o crapi!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: uscator cherestea

Mesajde nae » 03 Dec 2012, 18:01

Daca sti ca trebuie stropita (nu pulverizata )cu apa esti pe drumul bun daca mai pui si doua ventilatoare pe diagonala,sus-jos, sa CIRCULE aerul e perfect ; aerisire sus - apa trebuie si eliminata .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: uscator cherestea

Mesajde cantemir » 03 Dec 2012, 18:17

nae scrie: aerisire sus - apa trebuie si eliminata .

Functioneaza cand aerul exterior e foarte uscat: vara pe seceta si canicula si iarna pe ger! Altfel, umezeala se elimina prin condensare pe suprafete reci sau prin absorbtie pe materiale higroscopice.
Am vazut in vreo doua locuri uscatoare industriale ce functionau pe baza inductiei, cu curenti de inalta frecventa (de ordinul zecilor sau sutelor de kilohertzi). Asemanator cu cuptorul cu microunde. Lemnul nu crapa, iar uscarea dura vreo 2-3 saptamani. Imi pare rau ca n-am cerut mai multe amanunte, macar asa de curiozitate!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: uscator cherestea

Mesajde nae » 03 Dec 2012, 18:22

Cantemir !?
Sakala are alta tehnologie , sauna_ la propriu .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: uscator cherestea

Mesajde nae » 03 Dec 2012, 18:28

Nici in acest sistem nu trebuie udata in uscator ... ea se uda afara in stiva ... printre randuri am inteles ca omul s-a documentat ; cati stiu ca se uda scandura cand o ''fortezi''spre uscare ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: uscator cherestea

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2012, 18:34

Încă o chestie legată de uscătorie. Este indicat să se cumpere scândură zvântată, adică să fi trecut ceva timp peste ea, să nu fie scoasă acum din gater. Cea verde riscă să crape mai tare prin uscare.
Am cumpărat scândură zvântată din piață, dând pe mc mai mult cu 50 de lei, dar am primit ceva reducere de la uscător. Nimic n-a crăpat după 7 zile de uscare.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: uscator cherestea

Mesajde cantemir » 03 Dec 2012, 18:42

Am inteles!
Dansul intreaba cum s-o usuce mai repede! Cu tehnologia asta reduce riscurile craparii lemnului,e adevarat, dar ca durata... nu stiu ce sa spun. Numai rapida nu e!
Eu pentru cele 3,14 cutii ale mele, am ales dusumeaua cal-I-a! Scumpaaa foc, dar uscata, finisata, fara noduri, fara produs talas, fara consumat energie si fara pierdere de timp (ca si asta costa bani!). Doar albine n-am gasit cum voiam eu! :evil:
Ultima oară modificat de cantemir pe 03 Dec 2012, 21:19, modificat 1 dată în total.
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: uscator cherestea

Mesajde Jean Valjean » 03 Dec 2012, 20:59

Sakala, ai facut un calcul cat te costa uscarea in regie proprie? Cu cat iesi in castig fata de uscarea la o uscatorie specializata ?
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: uscator cherestea

Mesajde sakala » 03 Dec 2012, 22:55

pai in regim propriu cum vreau eu nu ma costa nimik de asta si metoda asta de a usca scandura dar oricum acolo pot sa o las la uscat cat vreau si sa pun ventilatorul sa bata zilnic in ea cat merg la servici asa ca o voi duce sa vad intro luna care e treaba si apoi mai vb ;)
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori