Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: uscator cherestea

Mesajde antal_bee » 03 Dec 2012, 23:24

De unde ma aprovizionez eu se face cam in felu urmator:
Bustenii se descarca in apa (o zona mai mlastinoasa din perimetrul fabricii)
Urmatoarea faza gaterul
Pe urma stivuirea in uscator (capacitate aprox100 m3)
Ventilatia se face cu 4 ventilatoare cu diam de aprox 2 m
Scandura este pulverizata cu apa
Nu se pune scandura de tol cu fosta de 5 de ex (fiecare lot merge separat)
In functie de grosime procesul de uscare dureaza 2-3 saptamani.
Fişiere ataşate
SAM_0776 (Small).JPG
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: uscator cherestea

Mesajde antal_bee » 03 Dec 2012, 23:30

Nu m-am interesat de temperatura stiu insa ca incalizirea se face cu o centrala pe lemn+talas.
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: uscator cherestea

Mesajde ovidiu_78 » 04 Dec 2012, 00:32

In bihor ,oradea,sunt trei uscatorii care eu le stiu,particulare
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: uscator cherestea

Mesajde cristi_vidican » 04 Dec 2012, 06:55

Da, și eu știu de trei (Cornel, atunci nu știam decât de acela): Ovidiu (pe centură), Delforest (Episcopia) și mai știu unul unde am uscat recent, la întrare în Biharia, unde trebuie să duci scândura ta, dar este cel mai ieftin la uscare.
Am aflat că e unul (cel puțin) și în zona Beiușului, care usucă pentru el (probabil și pt alții contra cost)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: uscator cherestea

Mesajde Mircea_63 » 04 Dec 2012, 08:44

Unde este Bunka? :D
Se pare ca Sakala a descoperit cum poate obtine energie electrica gratuit!
sakala scrie:pai in regim propriu cum vreau eu nu ma costa nimik de asta si metoda asta de a usca scandura dar oricum acolo pot sa o las la uscat cat vreau si sa pun ventilatorul sa bata zilnic in ea......
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: uscator cherestea

Mesajde aliuta2000 » 04 Dec 2012, 16:46

sakala scrie:pai in regim propriu cum vreau eu nu ma costa nimik de asta si metoda asta de a usca scandura dar oricum acolo pot sa o las la uscat cat vreau si sa pun ventilatorul sa bata zilnic in ea cat merg la servici asa ca o voi duce sa vad intro luna care e treaba si apoi mai vb ;)

scandura natural , daca e taiata verde ca sa se usuce mai rapid o lasi in picioare !!! umiditatea se va localiza in partea de jos .. se deformeaza , dar se ususca mai rapid , daca mai e si ventilata , atunci e si mai bine , asta pentru o perioada de vreo saptamana , apoi poti proceda cu uscarea fortata la CURENTI de aer , nu neeaparat la caldura excesiva , ci curenti de aer la o temperatura de 20 Gr C e suficient .

Lemnul va lucra oricat de uscat e ...... am o usa din lemn de stejar care a stat vreo 15 ani degeaba pana i-a venit de treaba , si lucreaza vara/ iarna aprox 2 cm ...(usa de la pivnita ), vara bagi degetul aratator cu usurinta si de acum in colo nu mai poti sa o inchizi decat fortand-o .
Bafta la ceea ce vrei sa faci , dar sti tu .... lenesul mai mult alearga ....!!! Poate ca e mai sigur si mai bine sa cumperi ceva cherestea gata uscata si sa o testezi , si pe aceasta o lasi sa se usuce in timp .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: uscator cherestea

Mesajde sakala » 04 Dec 2012, 18:41

pai nu mai stiu ce sa mai zic oricum nu ma grabesc sa prelucrez scandura mai am timp pana prin martie -aprilie pana atunci o mai prinde si un ger o mai bag si la ventilator si poate o sa fie buna de prelucrat daca nu o sa o mai duc si la un uscator vreo cateva zile sa fie treaba in regula va multumesc pentru raspunsuri
oricum o sa incerc si metoda mea sa vad ce rezultate da si va comunic ;)
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Re: uscator cherestea

Mesajde BUNKA » 06 Dec 2012, 10:43

Mircea_63 scrie:Unde este Bunka? :D
Se pare ca Sakala a descoperit cum poate obtine energie electrica gratuit!
sakala scrie:pai in regim propriu cum vreau eu nu ma costa nimik de asta si metoda asta de a usca scandura dar oricum acolo pot sa o las la uscat cat vreau si sa pun ventilatorul sa bata zilnic in ea......


Sunt p`acilea... citesc ce srieti voi.
Nu-i rea ideea cu uscatorul, acuma problema e de costuri...eu cred ca pt ca sa construiesti un uscator mai tzapan mare...te cam costa!
Ca sa o usuci la unul te costa transportul plus 100 lei pe mc uscatul..nu-i scump, dar in ideea in care te mananca sa investesti, macar daca o faci sa o faci calumea sa poti usca si pt altii, am vazut uscatoare de 30-50mc, cu ventilatoare mari, in spate parca aveau niste radiatoare uriase, prin care circula apa fierbinte...cum sunt radiatoarele de masina asa aratau numai ca aveau cativa mp, si avea si niste duze de pulverizare, apoi hala aceea era izolata termic si avea si un cos..pe acolo pleaca umiditatea afara..e o idee!
Ca si costuri insa, cred ca e foarte scump sa faci asa ceva..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: uscator cherestea

Mesajde kamy » 06 Dec 2012, 11:16

Fratilor lazi faci cam odata la 10 ani,daca bagati banii in uscator,puteti pune closte in el pentru recuperarea investitiei!
Si mai e un bai daca gresesti reteta poate sa crape de o sa iasa doar lazi rustice,io am cumparat in februarie scandura si in mai am facut lazi si n-am avut probleme si nici costuri suplimentare!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: uscator cherestea

Mesajde alt stupar » 06 Dec 2012, 11:28

parerea mea ( care am doua maini de stanga,,, nah :lol: ) este ca stuparul tine stupii & tamplarul face lazile.
ca uneori stuparul-i totodata si tamplar iscusit... bravos ! altfel rebuturile lemnoase :D apar cand lazile-s facute de stuparul doar stupar !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: uscator cherestea

Mesajde BUNKA » 06 Dec 2012, 11:36

kamy scrie:Fratilor lazi faci cam odata la 10 ani,daca bagati banii in uscator,puteti pune closte in el pentru recuperarea investitiei!
Si mai e un bai daca gresesti reteta poate sa crape de o sa iasa doar lazi rustice,io am cumparat in februarie scandura si in mai am facut lazi si n-am avut probleme si nici costuri suplimentare!

Putzan tare ai uscat-o...natural??
Daca da, atunci o sa se mai incovoaie lemnele alea...si asta uscata lucreaza daca nu e tratata...ca sa nu lucre scandura de stupi trebuie sa fie si uscata dar si bine impermeabilizata, si exterior si interior...ulei de in exterior si ceara interior...altfel e bai.
Sau daca ai doar pe exterior ulei macar sa ai sistem clopot inalt pe doua corpuri si sita complet deschisa, si o familie puternica acolo...altfel lemnul sufera, trage de la interior umiditate, si daca e si vopsit..e mai aiurea.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: uscator cherestea

Mesajde kamy » 06 Dec 2012, 15:08

A uuitai sa bat in cuie preciziunea ca dintre cele 10 clase doua sant cu profil scortaresc,lazile au fost facute minten de 13 ani,si pana acu n-am avut probleme din cauza umiditatii,cu toate ca fata pavilionului e fata lazii,sper sa nu am probleme tocmai la primavara cand vor deveni surcele!
Lemnul pierde umiditate si-n timpu prelucrarii si manipularilor repetate din timpul prelucrarii!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: uscator cherestea

Mesajde kamy » 06 Dec 2012, 15:16

Nu va speriati prea tare de facut,daca ai minimul necesar de scule 1oo de lazi le faci lejer intr-o luna cu conditia sa nu ai prea multe maini pe stanga!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: uscator cherestea

Mesajde BUNKA » 06 Dec 2012, 17:02

kamy scrie:A uuitai sa bat in cuie preciziunea ca dintre cele 10 clase doua sant cu profil scortaresc,lazile au fost facute minten de 13 ani,si pana acu n-am avut probleme din cauza umiditatii,cu toate ca fata pavilionului e fata lazii,sper sa nu am probleme tocmai la primavara cand vor deveni surcele!
Lemnul pierde umiditate si-n timpu prelucrarii si manipularilor repetate din timpul prelucrarii!


Mai ales dupa ce l-ai tras la 2 cm grosime...atunci pierde mai bine...il mai tii o vreme asa si se usca super.. ;)
Faci 100 daca nu-s prea dichisiti...daca au un milion de chichite si pretentii..iti ia mai mult !
Mie mi-au placut stupii care se folosesc in Canada, supersimpli...am senzatia ca noi ne complicam foarte mult viata cu brizbrizurile pe care le facem la stupi..
O sa incerc un capac din acela simplu cu gaura de hranire sa vad cum merge. Cu fundurile cu sita la iernare m-am lamurit..nu-s ok..creste consumul mult, se poate si altfel ca sa nu ai umiditate si sa ai consum redus...si am oleaca de experienta cu ele pe la minus 30 de grade cu vant aici pe valea Siretului...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: uscator cherestea

Mesajde kamy » 07 Dec 2012, 12:19

kamy scrie:A uuitai sa bat in cuie preciziunea ca dintre cele 10 clase doua sant cu profil scortaresc,lazile au fost facute minten de 13 ani,si pana acu n-am avut probleme din cauza umiditatii,cu toate ca fata pavilionului e fata lazii,sper sa nu am probleme tocmai la primavara cand vor deveni surcele!
Lemnul pierde umiditate si-n timpu prelucrarii si manipularilor repetate din timpul prelucrarii!
Fişiere ataşate
Picture 193 (Copy).jpg
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: uscator cherestea

Mesajde pavel103 » 04 Dec 2013, 13:42

cristi_vidican scrie:Da, și eu știu de trei (Cornel, atunci nu știam decât de acela): Ovidiu (pe centură), Delforest (Episcopia) și mai știu unul unde am uscat recent, la întrare în Biharia, unde trebuie să duci scândura ta, dar este cel mai ieftin la uscare.
Am aflat că e unul (cel puțin) și în zona Beiușului, care usucă pentru el (probabil și pt alții contra cost)


Zilele trecute un cetatean afirma ca a cumparat in oradea scandura pentru stupi (realizata prin inbinare ) de 6m lungime 70 cm latime si 30mm grosime.Are cineva idee de unde?
Multumesc
pavel103
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Dec 2013, 13:32

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori