Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

centrifuga

Mesajde aliuta2000 » 07 Iun 2011, 15:28

Inreb si eu ca un necunoscator ....
nu cumva iesi mult mai ieftin cu constructia uneia decat cu achizitia ???
am cautat si eu de curios ... tabla de inox de 1mm costa 16 ron/kg X16kg~256 ron+ 256 ron restul si un tigan priceput in ambutisarea tablei sau un aparat de sudura u argon si ceva sarma de inox .
ideea e ca pe undeva la 600-650 ron maxim obtii ceea ce vand firmele la 1300 1400 ron .
daca se vrea tabla de 0.6-0.8 mm se iese si mai ieftin .....dar tiganu trebuie sa face cate 2 nervuri la partea superioara si cea inferioara pentru ranfortare .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: centrifuga

Mesajde Yojen » 14 Iun 2011, 14:03

e mai ieftin constructia, si vorba ta cu tiganu se practica la mine in comuna de toti apicultorii:)
Când te duci să cauţi miere, trebuie să te aştepţi să fii înţepat de albine.
Avatar utilizator
Yojen
 
Mesaje: 148
Membru din: 09 Mai 2011, 08:38
Localitate: com Hoceni sat Oteleni jud Vaslui

Re: centrifuga

Mesajde aliuta2000 » 14 Iun 2011, 20:32

multumesc de raspuns .

deja m-am documentat un pic
tabla de 0.8 in pitesti costa 287 lucioasa + 20-30 ron manopera Roluit si sudat cu argonsi sarma de inox ( cam 1 ora c u fund cu tot daca exista sculele adecvate.)
Cosul din inox se gaseste pe la 250 -300 ron si angrenaj la 250 -300 ron , deci si asa iesi la 900 ron maxim , dar reductorul consta in rotile dintate cu un raport mai mare sau mai mic (optim intre 1:2 si 1:4)si suportul de sustinre al manivelei de angrenare, si cosul se construieste si el si cared ca am facut aproximativ corect calculul .
Sper ca maine sa discut cu cineva de realizat cilindrul si apoi sa vad de unde gasesc materiale sa fac si cosul.
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: centrifuga

Mesajde gica » 14 Iun 2011, 20:58

Cred ca vei iesi in pretul celei facute de ACA.Daca iese mai buna e bine.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: centrifuga

Mesajde aliuta2000 » 15 Iun 2011, 10:31

Nu stiu care este pretul unei facuta de ACA . dar dupa toate calculele mele nu iese mai scumpa de 600 ron / 4 rame totul din inox.
de ce ??
~300 ron cilindrul facut
~40 ron pinioanele
~40 ron traversa orizontala + mandravela si o bucsa (daca se gaseste lagar cu atat mai bine ) sau poate fi pus un rulment mic pe tija mandravelei
~200 Ron constructia cosului
rezultatul este de aproimativ 600 ron (nu va avea cana cu obturare, ci doar o cana simpla care sa scurga in tava ).
Concluzia mea este ca ies la cel putin jumatate de pret .(daca mai pun la socoteala ceva materiale proprii )-> pret mai mic
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: centrifuga

Mesajde gabi bee » 15 Iun 2011, 11:50

si pe mine ma bate gandul sa construiesc o centrifuga . toate merg facute acasa , mai putin cosul de inox in care intra ramele , cos care trebuie cumparat dar unde se gaseste un astfel de cos ? :?: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: centrifuga

Mesajde _razvan_ » 15 Iun 2011, 14:28

buna ziua! m-am apucat de cateva zile sa construiesc o centrifuga(4 rame),materialele folosite;
1) butoi tabla zincata (2mm)
2) 2 butuci(roata spate)+conul si coroana,unul prins pe fund in suruburi de 4(am pus si o garnitura de cauciuc).
4) 1 bormasina veche (manuala)
5) 1 bucata teava( folosita ca ax,in capul caraora se sudeaza conurile orientate opus)
6) 1 bucata scandura 5-7 cm in care se va prinde butucul de sus.
pana aici am ajuns...urmeaza sa ma gadesc la cosul de sustinere al ramelor si manivela.
cost=100lei
butoiul va fi vopsit cu vopsea alimentara...sper sa gasesc..!
Avatar utilizator
_razvan_
 
Mesaje: 150
Membru din: 31 Mar 2011, 00:01
Localitate: com. Peretu/Teleorman

Re: centrifuga

Mesajde aliuta2000 » 15 Iun 2011, 14:30

cosul cred ca poate fi facut acasa , dar cilindrul sa fie rotund , ala nu cred ca poti sa il faci (ca sa fie rotund )
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: centrifuga

Mesajde jimm » 15 Iun 2011, 21:00

Buna
M-am tot gandit si eu la o centrifuga homemade... parerea mea ca ori trebuie sa ai tabla sau sa-ti "pice" :D ori sa fi meserias sa ti-o mesteresti tu, altfel o sa iasa cam la aceiasi bani si o sa fi cam dezamagit de produsul finit.
Trebuie sa centrezi bine axul, cosul sa fie foarte bine echilibrat...
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: centrifuga

Mesajde aliuta2000 » 16 Iun 2011, 14:09

jimm scrie:Buna
M-am tot gandit si eu la o centrifuga homemade... parerea mea ca ori trebuie sa ai tabla sau sa-ti "pice" :D ori sa fi meserias sa ti-o mesteresti tu, altfel o sa iasa cam la aceiasi bani si o sa fi cam dezamagit de produsul finit.
Trebuie sa centrezi bine axul, cosul sa fie foarte bine echilibrat...

de echilibrat axul .... se echilibreaza .... si nu cred ca te deranjeaza daca poate bate ceva
tabla pentru butoi o cumperi si mai dai maxim 50 ron la cineva care are scule ca sa o roluiasca si sa iti faca cilindru rotund frumos si sa iti mai si sudeze fundul .
cosul daca vrei sa fie perfect aliniat ... se rezolva
la nivel de calitate nu iesi la fel , dar pretul cu toate cumparate va fi cam la jumatate di n pretul uneia .
eu consider ca in productia de serie aceste produse ar aduce profit la 900 ron pentru producator (dar pana la 1300 mai e ~45% in plus )
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: centrifuga

Mesajde jimm » 16 Iun 2011, 14:36

Am tot felul de experiente cu "meseriasii" :) , decat sa dau 900 ron pe materiale, nervi ca nu iese cum am vrut, bate cosul si fug cu centrifuga prin cort, comision meserias, smd.. deci dau bani pe ceva ce nu stiu cum o sa iasa, prefer sa dau 1400 ron pe un produs finit ales pe spranceana.
Eu asa am cantarit treaba, pe centrifuga trebuie sa te bazezi..nu te apuci sa extragi si vezi ca te poticnesti ... te apuca toti necuratii si dai cu ea de pamant ca n'ai cu ce face treaba, vreau sa zic sa te gandesti bine si fa un calcul precis+20% cheltuieli neprevazute....
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: centrifuga

Mesajde Adi Hodis » 16 Iun 2011, 14:52

jimm scrie:Am tot felul de experiente cu "meseriasii" :) ...

:lol: :lol:
Pe viitor :
-Da cu basca de pamant si ''lauda-l'' pe meserias !. :P

S-au scoate banii, inchide ochii, stringe din dinti si da banii pe una noua. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: centrifuga

Mesajde jimm » 16 Iun 2011, 15:02

:lol:
Sunt patitu' rau, ca si Aliuta ma gandesc "sa vezi ce economie fac" si cand colo mai mare daraua decat ocaua.
La mine se varsa caruta cu meseriasi ..nici eu nu stiu cum dau de ei...am zis ca oi avea fata de rumegator ca prea le rumeg indelung :lol: :lol: :lol:
Rumegator nerumegator tot tanar si frumos suntem, no Adi !!! :D
Ultima oară modificat de jimm pe 17 Iun 2011, 17:14, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: centrifuga

Mesajde aliuta2000 » 17 Iun 2011, 09:30

daca ajungi la 900 ron da , dar daca ai fost atent , ca sa ajungi acolo trebuie sa cumperi totul pe bucati de la fabricanti in serie (cosul facut standard... sistemul de angrenaj standard .. cilindru facut la firma care ti-l face rotund ).
daca faci in regim propriu am calculat ca nu trebuie sa iesi mai mult de 600 ron(maxim). Tinand cont ca o parte o sa o fac in regim propriu este foarte posibil sa raman la 3-400 ron -eu . ceea ce justifica stresul meu sa o fac (si de la 400-1300 cred ca e cam 300% mai mult ).

Referitor la meseriasi ... de acord cu voi . Exista meseriasi si "MESERIASI" , dar trebuie sa incerci sa ii gasesti pe cei meseriasi si sa lucrezi cu ei .
Tot timpul incercam sa ne perfectionam.
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: centrifuga

Mesajde gica » 17 Iun 2011, 11:17

scuze aliuta,erau in spam
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: centrifuga

Mesajde victor s » 18 Iun 2011, 23:10

[quote="aliuta2000"
de echilibrat axul .... se echilibreaza .... si nu cred ca te deranjeaza daca poate bate [/quote]
i-ti garantez ca daca bate si stai un pic mai rau cu nervii, cand o sa vezi ce dezastru i-ti face prin ruperea fagurilor tai noi nouti, o s-o arunci de nu se vede...
crede-ma pe cuvant...am avut asemenea experienta cu un ciubar (centrifuga de lemn, demna de muzeul lui Pupemea, fapt pentru care i l-am si dat, la aceeasi bani cu care l-am cumparat)
dar gustul omului nu se discuta... cine se bazeaza pe meseria lui sa aibe spor la treaba !
Fişiere ataşate
ok_104631.jpg
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori