Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Macinarea zaharului

Mesajde thomas » 07 Mar 2015, 19:41

Ce metode folositi pentru macinarea zaharului si obtinerea zaharului pudra?

Neavand moara, vreau sa.mi improvizez ceva artizanal, dintr.o rasnita mai solida, facuta pe strung. Pana va fi gata proiectul, adaptez o bormasina profesionala la o masina manuala de macinat zahar.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Macinarea zaharului

Mesajde CORNEL V. » 07 Mar 2015, 20:02

Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: moara de facut zahar farin.

Mesajde janese » 16 Mai 2015, 13:34

Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Macinarea zaharului

Mesajde popescu eugen » 20 Mai 2015, 21:50

thomas scrie:Ce metode folositi pentru macinarea zaharului si obtinerea zaharului pudra?

Neavand moara, vreau sa.mi improvizez ceva artizanal, dintr.o rasnita mai solida, facuta pe strung. Pana va fi gata proiectul, adaptez o bormasina profesionala la o masina manuala de macinat zahar.

Nu sunt apicultor pe cat meserias.Am lucrat in industrie , am facut tot felul de jucarele.Nu se merita s-o faci decat daca ai un motor 3kw / 3000 rot / 380/220v. si esti strungar tu si sudor tot tu.Daca nu da fuga si ia o masina de facut pasat ca e acelasi agregat.Si pui site de cat de farinos vrei tu sa faci zaharelu.Succes!
popescu eugen
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mar 2011, 08:24
Localitate: IASI


Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori