Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde kovacslg » 07 Dec 2019, 23:31

Inca odata, pe forum sunt si apicultori, care cu Duster trag remorci si nu se strica la fiecare colt de strada.

Poate una de 10 ani, cu vreo 6-700 000 mii ( tras la 200 000) se va strica mai repede cu toate cele 2500 cm2, chiar daca te duci goala.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde kovacslg » 07 Dec 2019, 23:32

Pai ala de 2.5 nu e pt rulota?

Daca cumparati una de 12-20 de ani recomand si eu motor de 2.5, insa daca cumparati ceva mai recent, nu i rau nici una de 2.0, 2.2. si 150-180 cp cu cuplu de 4-500 nm.
Va merge super.

90% din lt urile noi sunt comandate cu motoare de 2.0.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 07 Dec 2019, 23:49

kovacslg scrie:Pai ala de 2.5 nu e pt rulota?

Daca cumparati una de 12-20 de ani recomand si eu motor de 2.5, insa daca cumparati ceva mai recent, nu i rau nici una de 2.0, 2.2. si 150-180 cp cu cuplu de 4-500 nm.
Va merge super.

90% din lt urile noi sunt comandate cu motoare de 2.0.
de ce oare ? pot sa iti dau 10 motive .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 07 Dec 2019, 23:54

am eu prieteni care cara cu master 1.9 ..bc A uri pana a facut motoru praf .. e la al doilea motor .... :lol: acuma recent a trecut pe sprinter ...sa vedem cat rezista...

bineinteles ca in apicultura nu cari intensiv .... in fine fiecare alege ce vrea ...multi aleg din lipsa fondurilor si dupa cum sunt impozitele ;)
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde mausica » 08 Dec 2019, 00:52

Intradevar si noile modele de L200 sunt cu motoare de 2,2 dar no sa duca in veci (ma refer la rezistenta)cat fac cele de 2,5.
Dupa cum am spus totul mai nou e strategie de marketing,de a reduce taxe si impozite.
O masina cu reductor la maneta e la orice ora mai fiabila ca una cu electronica(din buton)
Ca aia e mai comoda....drept e dar nu mai buna.
Cat despre duster.....ai dreptate...sunt multi care duc dar nu remorci mari. Un duster cu 3t dupa el face diaree pe o panta sanatoasa. Asa ca mergi 1 data pe an cu el ...e ok
Despre Duster Vidican ar putea sa ne zica cateva cuvinte....ca el foloseste de 1 sezon aprox.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde mausica » 08 Dec 2019, 00:59

Apropo pe forumurile de 4x4 toata lumea recunoaste fiabilitatea masinilor japoneze.
Nu prea am vazut pareri bune legate de vw cel cu motor de 2 l ;)
In schimb cel de 3l e laudat,intradevar.
Eu personal sunt incantat si de ford ranger modelele cu motor de 3.2,wildtrack,raptor..dar vb de avioane la bani.
Nu cred ca poti sa zici : imi iau 4x4 sa ies economic la taxe,combustibil...etc . Il iei sa muncesti cu el..sa te poti folosi in situatii nasoale.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde Closcutz » 08 Dec 2019, 06:23

Motoarele mai mari sunt clar mai fiabile decat cele mai mici. Impozitul la autoutilitare(N1 pana in 3.5 tone) se calculeaza diferit fata de autoturisme (M1) Eu detin un Master cu motor de 2.5 si impozitul este undeva la 350 lei pe an; daca ar fi fost autoturism m-ar fi costat vreo 750-900 lei pe an. Mai scumpa fata de autoturism este rovinieta care pe an este 96 de Euro, dar pe saptamana este 25 lei. Cel mai intalnit motor pe autoutilitare este de 2.5 dar diferenta la impozit este mica intre 2.5 si 3.0. Doar RCA va fi ceva mai scump. Cred ca modelele cu diferential la buton ar trebui sa iasa din discutie din start. Apoi nu cred ca are rost sa vorbim de pretul modelelor noi pt ca noi le luam sa le punem la munca nu pentru statut sau confortul interior. Personal daca ar fi sa aleg m-as orienta la o Hilux sau L 200 cu motor de 2.5 si cutie manuala, reductor cu maneta. Pentru tractat constant remorci grele recomandat cred ca este motorul de 3.0.
Modelele mai noi ale producatorilor nu sunt neaparat mai fiabile daca au scazut la cilindree mai ales. Deci un 2.0 desi pare ca are performantele unui 2.5 mai vechi in mod clar nu va fi la fel de fiabil daca este pus la munca.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde cristi_vidican » 08 Dec 2019, 07:48

mausica scrie:Despre Duster Vidican ar putea sa ne zica cateva cuvinte....ca el foloseste de 1 sezon aprox.

Dusterul trage o remorcă cu 34 de stupi de-ai mei. :lol:
Asta înseamnă cam 2300 kg. :o
Are un prieten un Duster luat de nou, cu care trage de vreo 7 ani albinele.
Dusterul are acum 10 ani.
Nu i-a picat nici ambreiajul, nici volanul.
Ce-i drept, face cam 4 mutări la el și 3-4 la mine, plus mărunțișuri.
Problema e când trebuie să tragi greutate mare pe o pantă lungă.

Am și eu un Duster cu care am tras remorca mea de 24 de stupi. Se joacă cu ea.
Anul care vine îi leg una mai mare. Să vedem ce va putea. Dacă va tuși, îl dau la nevastă și .... vedem cu cât se mai vinde mierea la angro.

P.S. Presimt că cei care vând mult la angro, vor fi foarte afectați. Va rămâne apicultorul care are alte surse de venit pe lângă. Știu pe cineva care acum 15 ani lăsa salar de 500 de euro (cum ai zice azi 1500) și se apuca de albine, râzând de cei care n-au curaj să facă la fel. Azi, omul nostru s-a întors la salar și ține și albine.
Vom vedea!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 08 Dec 2019, 11:12

o remorca tandem plina la 2.5 tone o impingi singur cu mana pe teren drept .....deci merg toate motorizarile... ;)
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 08 Dec 2019, 11:36

mausica scrie:Apropo pe forumurile de 4x4 toata lumea recunoaste fiabilitatea masinilor japoneze.
Nu prea am vazut pareri bune legate de vw cel cu motor de 2 l ;)
In schimb cel de 3l e laudat,intradevar.
Eu personal sunt incantat si de ford ranger modelele cu motor de 3.2,wildtrack,raptor..dar vb de avioane la bani.
Nu cred ca poti sa zici : imi iau 4x4 sa ies economic la taxe,combustibil...etc . Il iei sa muncesti cu el..sa te poti folosi in situatii nasoale.
eu personal am avut dacie, opel asrtra, golf, passat .mazda 6 si nissan ....pot sa zic ca astea japoneze ajung maine poimaine la 300 de mi si nu am schimbat decat placute si ulei.....iar celellalte sunt la gunoi demult...

la capitolu 4x4 cred ca hilux si l200 sunt nr 1 respectiv 2....si fordu e bun....in agricultura la Greci inca mai sunt si primele modele de hilux de acum 30-40 de ani .
cu cei ce am vb au zis ca hiluxu e tanc ...efectiv nu se strica....lafel si nissan navara d22 ..si l 200 cam toate modelele...la ei inca nu sa pus botu la marketu nemtesc...nemtii nu mai fac masini fiabile de vreo 20 de ani.....cei care au condus golf 2-3 si passat b3 b4 stiu diferenta si nu ma refer la confort....in nici un caz
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde mausica » 08 Dec 2019, 12:55

Cristi V. dusteru isi face treaba dar limitat. E si normal la ce motor are. Nu poti sa ai asteptari mari,dar te descurci de minune cu el.
Eu pe remorca 40 de stupi + cadru (300-400kg)+remorca(800kg)....faci tu calculul la cate tone ajunge.
Daca as renunta la acel cadru si sa incarc cu lisa direct pe remoca ar intra 44-46 de stupi punand la un 50kg/stup.....oricum o iei treci de 3 T. Pe drum drept e usor,nu e stres dar cand dai de panta........si luad ca reper zona mea(unde am de urcat si coborat destule dealuri) e cam nasol. Problema e si la coborare de panta,pt ca acolo toata remorca impinge in masina si solicitarile is mari,masina fiind usoara....doamne feri,au fost cazuri destule.
Daca dimensionezi remorca dupa masina nu ai probleme. Vezi bine ca si tu folosesti masina si de munca si de familie si nu tie totuna daca o rupi sa nu.
Testul tau va fi acea panta de pe lg tine.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde kovacslg » 08 Dec 2019, 13:36

duster cu 1.5 e ok fara comentarii, dar un vw cu motor de 2.0 cu 160 cp si cuplu de 400 e slab, se strica peste tot e o gluma.

Legat de atitudinea, ca cele vechi erau bune, cele noi sunt mai slabe....
Istoria se repeta, acum 10-15 ani erau hulite modelele atunci noi, pe care azi le laudam si tot asa.

Detin masini din 1997. Dacie 1310, renault 9, vw transporter t2, golf 3, golf 4, logan, renault megane 2.2, si ultima e un scenic 2012+ seat ibiza aceeasi an.
In afara de golf 4 cu toate am facut cam 100000 km si pot afirma ca nu m as intoarce in timp, nu se strica mai des astea noi.
Sunt mult mai bune, merg mai bine, sunt mai puternice, consuma mai putin.

Noi (piata din Romania) care tot cumparam masini vechi, ne amagim ca astea de 10-20 de ani sunt mai bune ca cele noi. Cumva ne explicam acest comportament, xare dealtfel e pur si simplu unul financiar.
Nu avem bani de masini noi.
Germani le schimba fara multa filosofie, atat firmele cat si pf, fara sa ae oftice dupa cele vechi.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 08 Dec 2019, 14:40

cand o companie (auto) doreste sa isi faca clienti incearca sa vada produse de calitate(ieftine si bune).....dupa ce a acaparat piata (monopol) incepe sa isi stoaraca clientii de bani. prin avalansa de modele noi an de an ...sau tarandui prin servisuri .....cam asta este industria auto nemteasca...(europeana)

in germania totu e bazat pe credit ...deoarece toata lumea are loc de munca asigurat .....iar daca moda e sa ai ultimul model de masina atunci asta faci...practic e un fel de nebunie...
dar eu care nu sunt angajat si am timp liber de" gandire" prost as fi sa iau masina noua cu 100 de senzori si sa o bag prin noroaie ....noua in apicultura ne trebuie doar o masina fiabila care sa nu te lase in mijlocul drumului...o macara ,o remorca...cel putin pana intr o 100 de stupi....
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 08 Dec 2019, 14:43

nu am nimic cu amarok ca nu am testat ...si pa net totul e subiectiv...
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde yuonyuon » 08 Dec 2019, 15:04

domnu "k" stiati ca 90 % din afaceri (fie si apicole) dau faliment . mai devreme sau mai tarziu ajung pa minus ...adica daca socotim anii de activitate si tragem linie nu ies in profit.... tocmai pentru ca la un moment dat sau intins mai mult decat il tine patura....banii produsi in periada de activitat sau dus undeva (indirect) banci ,companii, taxe....

.noi apicultorii suntem producatori deci "cei de jos" ar trebuii sa ne gasim echiliblu ....sunt extrem de putini care fac peste 1 mld profit.....si vorbim de masin noi...ceia ce deja ne proiecteaza in groapa....

nu sunt adeptu masinilor noi.. exemplu in agricultura cei ce nu au prins loc la ciolan(fonduri) pentru ca nu au avut dimensiunea necesara ...agricultori mici.mijlocii sau incantat si au facut credite pentru utilaje....ceia ce ia pus in situatia sa munceasca 3-4 ani practic degeaba ... ir ceilati produc prea mult si sunt obligati sa "vanda" ieftin...deci nu scapa nimeni.. :D
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde mausica » 08 Dec 2019, 15:39

kovacslg scrie:duster cu 1.5 e ok fara comentarii, dar un vw cu motor de 2.0 cu 160 cp si cuplu de 400 e slab, se strica peste tot e o gluma.

Legat de atitudinea, ca cele vechi erau bune, cele noi sunt mai slabe....
Istoria se repeta, acum 10-15 ani erau hulite modelele atunci noi, pe care azi le laudam si tot asa.

Detin masini din 1997. Dacie 1310, renault 9, vw transporter t2, golf 3, golf 4, logan, renault megane 2.2, si ultima e un scenic 2012+ seat ibiza aceeasi an.
In afara de golf 4 cu toate am facut cam 100000 km si pot afirma ca nu m as intoarce in timp, nu se strica mai des astea noi.
Sunt mult mai bune, merg mai bine, sunt mai puternice, consuma mai putin.

Noi (piata din Romania) care tot cumparam masini vechi, ne amagim ca astea de 10-20 de ani sunt mai bune ca cele noi. Cumva ne explicam acest comportament, xare dealtfel e pur si simplu unul financiar.
Nu avem bani de masini noi.
Germani le schimba fara multa filosofie, atat firmele cat si pf, fara sa ae oftice dupa cele vechi.

Ai inteles gresit mesajul meu.
Dar sa imi raspunzi la o chestie : VW scoate din motor de 2L ...160cp zici, L200 scoate din motor de 2,5 ...178cp,iar Hilux din motor de 3L scoate 177 cp . Nu iti pare trasa de par ??? Turbine peste turbine,chipuri..etc
Si vw si dusteru is ok dar nu la ce doresc eu de la o masina de apicultura !!! Nu sa trag 3-4 tone prin pastorale. Eu am remorca mare care dusteru nici o sansa reziste 1 an la carat,vw nu e in stare cu motorasu ala...abia se taraste pe ea. Cat despre vw mi-ai exprimat parerea dupa o plimbare prin noroaie.
Eu te stiam pragmatic si erai cel care calculeaza rentabilitatea..etc ........pai daca tu iei masina noua pt apicultura iti mai scoti tu banii din ea la preturile actuale???
Electronica cat vezi cu ochii iti trebuie tie pt apicultura sau o masina cat ma usor de intretinut ???
Toate is bune la urma,insa eu am alta viziune,doresc altceva. Eu imi exprim parerea din prisma a ce doresc eu de la acea masina.
In acest moment datorita remorcii care o am 6,5 x 2,45 nu concep masina cu motor sub 2500 cmc
As avea varianta sa iau o remorca mai mica de maxim 4x2 si atunci nu mai ai stres asa mare
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori