Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde florin trintoru » 12 Dec 2019, 20:15

Am L200 din anul 2003,mașina este din 2001 ,încă nu pot sa ma despart de ea ,am luat-o cu 39000 de km ,acum am 380000 ,motorul e neumblat in el am carat de toate doar morți nu am cărat cu ea încă mă surprinde și azi ce poate să facă
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde kovacslg » 12 Dec 2019, 21:34

E ok, ca la motor nu ati umblat.
Am schimbat rotile de iarna acum 10 zile.
La standul de langa mine e un logan van. Tipul i mi spune ca are pe masina 750 000 km. Fara reparatii la motor, nici macar injectoare.

Intre 250-350 mii km se schimba de regula anexe la motor: Injectoare, turbina, egr, catalizator, dpf, foarte rar apar probleme severe de compresie, adica uzura efectiva.
La acest kilometraj la motor problemele apar din greseli de mentenanta.
Revizii, neefectuate sistematic, distributie distrusa, pompa ulei defect, pierdere de ulei, supraincalzire motor cauzat de pierdere lichid de racire.

Oricum felicitari, e un 4x4 veritabil, am 4 cunoscuti cu asa ceva, ani 2002-2004, le vad zilnic.
Toti au alte masini cu care merg la ''oras'', in concedii, astea sunt tinute pt munca, fara pretentii ca totul pe ele sa fie perfect.
Nu au vazut niciodata reprezentanta, nici reparatori independenti etc.
Se repara loco in sat, si rar se iese cu ele din comuna, niciodata din judet.
Asa e perfect.

Am insa alt cunoscut venit din cu totul alt domeniu f pragmatic (ferma vaci de carne 100 buc + 50 ha teren, dezvoltat de la 0 in 10 ani) care nu are jeep!!!!
Cumpara logan, sau symbol dci sh,si le distruge efectiv in 2 ani. Dar el zice iese mai bine la costuri.
Are 2 tractoare, una mai mare 4x4, una mica 4x4 de 40 kmh, ac, schimbator ca la masina, servo, liniste in cabina, remorca, TOATE noi (87000 eur), utilaje diverse, noi si ele.
Cand cara ceva o face cu tractorul indiferent de teren.
Cand are de facut o intrare pt masina cumpara material si o niveleaza cu cupa.

L am intrebat daca, ca toti ceilalti: fermier, padurar, consilier (cu stare din sat) nu si cumpara si el un jeep.
El nu are nevoie, Are tractor.

Si da, are tractor din asta nou cu multa electronica, cu butoane si tot fel de senzori si e bine.
Are un plan cu utilajele, 3 ani au garantie, urmat de cativa ani pe risc, dupa care probabil vor urma alte achizitii.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde mausica » 17 Ian 2020, 00:32

Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde Balian » 17 Ian 2020, 06:57

Un utilaj f bine pus la punct.
În exploatare când stupii nu sunt goi (au albine și miere) au o greutate de cel puțin
40kg, la această construcție cu brațul întins modul de lucru se schimbă radical. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde mausica » 17 Ian 2020, 12:49

Balian scrie:Un utilaj f bine pus la punct.
În exploatare când stupii nu sunt goi (au albine și miere) au o greutate de cel puțin
40kg, la această construcție cu brațul întins modul de lucru se schimbă radical. :)

Eu zic un 50kg stup pregatit de cules !!!
Macaraua ca si constructie arata bine.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor


Re: Echipament incarcare : motostivuitor vs macara

Mesajde cristi_vidican » 20 Apr 2020, 13:13

peterneamt scrie:https://www.youtube.com/watch?v=02_pzTd3htk

E bună pe beton, pe loc drept, dar în teren, se schimbă situația.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor



Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori