Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde jenica67 » 24 Noi 2012, 11:13

Atunci inseamna ca in curand, o sa vezi si zecimile de mm, de mm nici nu o sa mai vorbim. Acum serios, daca nu construiesti in mm, imprecizia este prea mare si o sa iti creeze probleme.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde Adi Hodis » 24 Noi 2012, 13:31

delorin I scrie:
leomitica scrie:Pt urdinis, inaltime=12mm, latime=12mm/rama.



Eu sunt umanist ca specilizare....va trebui sa invat sa vad milimetri! :) Si este a naibii de greu! Am experimentat sublerul zilele trecute.. :cry: .Multumesc pentru amabilitate!

Lasa ca nu-i chiar asa de greu ca doar nu repari un motor diesel ( de ex. pt. set motor ).
Citirea shublerului, la fel, cateva zeci de masuratori si gata.
Altfel sta treaba sa executi lucrari de timplarie, la zecime si la 90* ( nu celsius :) ) ... crede-ma ca se poate.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde peterneamt » 24 Noi 2012, 16:43

ps. meseria o face scula adegvata pentru lucrarea respectiva. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde jenica67 » 24 Noi 2012, 21:18

Nu ii mai zi de set motor, ca are nevoie de subitou si de micrometru, si acolo e deja ceata mai densa :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde Adi Hodis » 25 Noi 2012, 03:15

peterneamt scrie:ps. meseria o face scula adegvata pentru lucrarea respectiva. ;)

Da, dar trebuie sa fie si meseriasu' bun ... ca daca are doua stangi, te miri ce iese apoi.
[ zice unu' ... maaa ! da' ce-i baiu ? ... ca de trei ori am taiat scandura asta si ... tot scurta-i ! :evil: ]

@domnule Jenica
D'aia am pus in paranteza ... trebuie incurajat omul. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde delorin I » 25 Noi 2012, 21:43

:))...stati linistiti..cu masuratul o rezolv usor...unul dinte colegii mei inginer proiectant de meseria mi-a vorbit de un subler electronic...doar 50 lei:)) deci daca vreti sa musuram si micrometri....in curand rezolvam...Cat despre doua maini stangi....sper ca prin exercitiu sa rezolv..chiar daca trebuie sa te temi de mana stanga a unora...:) am vrut sa fac o chestie din aceea de asanblat rame..am gasit o scandura curbata pe interior...si din lipsa de scule...cu o dalta...am aranjat-o...a crapat:)) dar...asta a fost inceputul!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde delorin I » 25 Noi 2012, 22:06

Scuze pentru un agramatism de mai sus...in viteza nu am mai fost atent! Eram presat deo expozitie virtuala Klimt si incercam sa raspund si aici! Asambla....
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde delorin I » 03 Dec 2012, 07:19

jenica67 scrie:Eu asi face-o cam ca in poza de mai jos, cu specificatia ca lateralele de la capac, le-asi face din sipca de lemn 20x 50. Daca o incadrezi bine, ar putea sa iti iese fara o piesa doua, chiar 4 roinite, dintr-o placa de USB.




Scuze...revin...roinita aceasta mai are nevoie oare de podisor? La datele date , banuiesc ca din plasa nu prea ar mai merge....
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde jenica67 » 03 Dec 2012, 12:37

Daca faci fundul cu plasa, nu are rost podisorul, ca pui direct folie. Dar ai putea sa faci o rama cu alimentator, depinde cum gandesti sa ii stimulezi.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde delorin I » 03 Dec 2012, 13:15

jenica67 scrie:o rama cu alimentator, depinde cum gandesti sa ii stimulezi.



Cum arata asa o rama? Scuze de ignoranta..credeam ca am vavut tot:)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde jenica67 » 03 Dec 2012, 21:16

Uite la inceputul filmului, la nucleele lui Dragos ; http://www.youtube.com/watch?v=eBXgohRP ... ature=plcp
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde delorin I » 03 Dec 2012, 22:26

MUltumesc de recomandare..am si eu asa ceva..am cumparat o roinita de la Targul apicul din Bucuresti, si in curand mai fac comanda de inca 4! NU stiam la ce rama de capac va referiti! Recomandarea vine la timp caci in planul de taiere a colilor de OSB am prevazut niste bucati de vreo 3 cm latime pentru rama de capac...in aceste conditii daca tot voi face si rama hranitoare de capac....o sa il cresc la vreo 6 si inca ma intreb daca e suficient!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde delorin I » 04 Dec 2012, 23:49

Dupa vreo 2 zile de calculat si impartit placile de OSB in cautarea celei mai bune solutii de taiat.....am descoperit 2 programele pe net...care fac asta in cateva secunde ...Astfel cu 3 placi de OSB faci complet...10 roinite....cu rama capacului de 8 cm, din care unul se va pierde in grosimea placii acoperitoare, vreo 2 se vor suprapune peste celalat corp si mai raman cam 5 sa includa un hranitor de capac! Daca e cineva interesat...sa dea un semn! Pot sa pun aici rezultateel finale ale calcului....3 poze tiff....sau pot sa postez date despre numele programelelor! (Au cam un mega unul si elalat doi)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde Maryo1994 » 12 Ian 2013, 13:12

Sper ca v-au folositoare schitele...
Prietenii sunt ca si o umbra.Apar doar atunci cand este soare!
Avatar utilizator
Maryo1994
 
Mesaje: 42
Membru din: 20 Ian 2012, 22:45
Localitate: Resita

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde emi_coman » 24 Ian 2013, 00:23

Vreau sa fac si eu o roinita dar pe rama de 3/4. poate sa mi dea si mie cineva dimensiuni stas la rama 3/4 si roinita?
emi_coman
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Aug 2012, 10:22

Re: Plan roinita 6 rame!

Mesajde Maryo1994 » 17 Apr 2013, 14:53

Imi pare rau te-as fi ajutat eu dar nu stiu dimensiuni exacte la rama de 3/4 :(
Prietenii sunt ca si o umbra.Apar doar atunci cand este soare!
Avatar utilizator
Maryo1994
 
Mesaje: 42
Membru din: 20 Ian 2012, 22:45
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori