Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde proapis13 » 15 Noi 2014, 23:15

leomitica scrie:[quote="proapis13"
nu-mi intrau pa latime fara sa aiba joc sau frecusi intre ei nici macar legati,la asta m-am referit :shock:


Aici cred ca intervine situatia neplacuta. Daca se observa , piciorul rabatat vine sub nivelul capacului si nu va mai deteriora stupul vecin in momentul transportului. Lazile au aceleasi dimensiuni si se aseaza precum cartile in biblioteca. Modificand capacele, piciorul-maner iese din gabaritul lazii.[/quote]
Ma citezi degeaba daca nu esti atent la ce scriu ; m-am referit strict la situatia intampinata de mine ce nu are a face cu foto postata de colegul :o
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde leomitica » 22 Noi 2014, 00:26

Vad ca ai fost foarte atent la ce am scris. M-am referit "strict la situatia MODIFICAND CAPACELE........". Tu ai modificat capacele ,eu si altii , nu.
Avatar utilizator
leomitica
 
Mesaje: 73
Membru din: 25 Ian 2012, 22:47
Localitate: Jud.Tulcea

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2014, 00:37

leomitica scrie:Vad ca ai fost foarte atent la ce am scris. M-am referit "strict la situatia MODIFICAND CAPACELE........". Tu ai modificat capacele ,eu si altii , nu.

Vad ca si tu ai fost deosebit de atent ; nu sunt stupii mei si cred ca de data asta o sa ma fac inteles
Prietenul asta al meu a facut suportii rabatabili pentru stupi ,,dupa ureche'' sau cum i-a vazut la altii
in momentul cand se rabateaza picioarele acestea,vin pana la inaltimea capacului stupului,nu intra sub capac si sa se plieze pe langa stup
O sa fac o foto cu prima ocazie cand o sa ajung la Crivina sa te dumiresti ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde leomitica » 23 Noi 2014, 12:38

Observ ca amandoi batem campii urmarintd greseala de ortografie in postarea celuilalt si sa ne agatam de orice chichita ce nu are legatura cu fondul problemei. Hai s-o lasam moarta si sa tragem cuncluzia ca greseala e altundeva: modelul nu e pt acea lada modificata genetic.
Avatar utilizator
leomitica
 
Mesaje: 73
Membru din: 25 Ian 2012, 22:47
Localitate: Jud.Tulcea

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde proapis13 » 23 Noi 2014, 13:15

leomitica scrie:Observ ca amandoi batem campii urmarintd greseala de ortografie in postarea celuilalt si sa ne agatam de orice chichita ce nu are legatura cu fondul problemei. Hai s-o lasam moarta si sa tragem cuncluzia ca greseala e altundeva: modelul nu e pt acea lada modificata genetic.

am scris ce probleme am intampinat la incarcatul stupilor in camioneta....am scris ca din cauza picioarelor rabatabile....am scris ca datorita faptului ca sunt la nivelul capacului de aceea nu s-au aranjat stupii....ce cucubau vrei sa mai scriu sa intelegi - vrei sa-ti desenez ???....pictoreeeee....o schita se poate si pentru colegul ???...daca nu intelegi ce scriu la ce muma-padurii mai continui...sa te dai rotund ???....macar eu sunt ...nu ma dau... :lol:
Intre timp am gasit si o foto,poate asa te edifici mai bine si nu mai sari la contre aiurea :oops:
Fişiere ataşate
2013-11-23 11.34.31 (Copy).jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde un OM » 30 Noi 2014, 22:01

Un alt tip de suporti pentru stupi, chiar daca nu rabatabili.
http://www.youtube.com/watch?v=umZBf8nBXmc .
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde Gicuta » 04 Dec 2014, 12:06

un OM scrie:Un alt tip de suporti pentru stupi, chiar daca nu rabatabili.
http://www.youtube.com/watch?v=umZBf8nBXmc .

La rusi poate un astfelm de suport. la noi cred ca ajunge la "fiare vechi", iar stupii "in cap" pe ogoarele patriei :D
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde proapis13 » 04 Ian 2015, 21:35

Suporti stupi...
Fişiere ataşate
suporti stupi.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde mausica » 04 Ian 2015, 22:11

Ce de scaunele..........Am putea face o intalnire comunala acolo :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde eucondruz » 21 Mar 2015, 16:14

.
Fişiere ataşate
014.jpg
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde cristi_vidican » 21 Mar 2015, 17:17

Modelul de suport de mai sus e practic, dar poate da probleme. Un coleg de pastoral avea așa ceva la FS și stupii s-au răsturnat. Trebuie o scândură sub ei, altfel intră în pământ și se înclină.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde eucondruz » 21 Mar 2015, 19:09

Nu s-a intamplat niciodata in 30 de ani. Mereu am ales amplasarea pe loc intzelenit, pe miriste, in niciun caz pe aratura.
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde DoarEu » 19 Aug 2015, 19:28

Cat ar trebui lasat distanta de la sol la fundul stupului(inaltimea suportului)?
Vatra e permanenta,stationar.(iarna zapada e destul de mare,da no worry,ne descurcam.)
Idei?
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde proapis13 » 19 Aug 2015, 20:21

Eu ii am la 5o cm,vara evit curentii calzi si iarna pe cei reci plus ca se lucreaza ergonomic ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde eucondruz » 14 Sep 2015, 22:19

proapis13 scrie:
leomitica scrie:Observ ca amandoi batem campii urmarintd greseala de ortografie in postarea celuilalt si sa ne agatam de orice chichita ce nu are legatura cu fondul problemei. Hai s-o lasam moarta si sa tragem cuncluzia ca greseala e altundeva: modelul nu e pt acea lada modificata genetic.

am scris ce probleme am intampinat la incarcatul stupilor in camioneta....am scris ca din cauza picioarelor rabatabile....am scris ca datorita faptului ca sunt la nivelul capacului de aceea nu s-au aranjat stupii....ce cucubau vrei sa mai scriu sa intelegi - vrei sa-ti desenez ???....pictoreeeee....o schita se poate si pentru colegul ???...daca nu intelegi ce scriu la ce muma-padurii mai continui...sa te dai rotund ???....macar eu sunt ...nu ma dau... :lol:
Intre timp am gasit si o foto,poate asa te edifici mai bine si nu mai sari la contre aiurea :oops:

Acum cred ca s-a edificat si leomitica si ceilalti. Cum "muma padurii" sa nu incurce la incarcat si descarcat daca tu ii faci de 50 cm si depasesc inaltimea capacului? Suportii ies si deasupra capacului si in afara lazii. Se agata unii de altii si mai incurca si la urmatorul rand ce va veni deasupra. Scuze daca ma dau si eu rotund chiar daca sunt.
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: suporti rabatabili pt stupi

Mesajde vasilefi » 18 Feb 2016, 09:10

Imagine

Imagine
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori