Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Folosirea lemnului de plop

Mesajde jiji » 05 Dec 2012, 00:11

asta vara am gasit prin podul casei de la tara un dulap de plop l am luat l am adus la 37mm si am fct cateva rame din el spre surprinderea mea am vazut ca opune la incovoiere mai bine ca bradul in plus nu are noduri , nu se crapa cand bati cui pt ca nu are fibra asta am constatat , am crrezut ca in timp se stramba lemnul . dar ma gandesc ca dc il folosesc doar la rame ar trebuii sa fie ok plus ca este mult mai ieftin ca bradul
de curiozitate voi cat timp folositi o rama pana o aruncati?
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Folosirea lemnului de plop

Mesajde balu » 06 Dec 2012, 19:15

de 5 ani cu albine, iarna trecuta am pierdut prima colonie , asta era intr-un stup de plop, nu stiam de unde mi se trage :? :idea:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Folosirea lemnului de plop

Mesajde CristiTm » 20 Dec 2012, 02:01

eu am folosit tabla de la tipografie am primit-o gratis e ok la prelucrat la durat nu stiu are doar un an la mine pe stupi vad ca e ok inca :?
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Folosirea lemnului de plop

Mesajde kamy » 20 Dec 2012, 09:32

tabla de tipografie tine la stationar cat lada buba e cand te mananca sa faci pastoralu si o zgarrai si o spargi cu cuiele din fundul lazii care o incarci peste ea se rup colturile si tot tine cat lada da daca intra apa se duce lada mai repede!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Folosirea lemnului de plop

Mesajde kamy » 20 Dec 2012, 09:36

balu scrie:de 5 ani cu albine, iarna trecuta am pierdut prima colonie , asta era intr-un stup de plop, nu stiam de unde mi se trage :? :idea:

balu vezi schimba plopu cu clopotnita,scrie ca in siberia a rezistat un roi vo 3 ani fara izolatie doar intr-o clopotnita!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Folosirea lemnului de plop

Mesajde balu » 20 Dec 2012, 15:03

pai nu e mai usor sa dai vina pe plop, ca el nu zice nimic , bineinteles ca era doar o coincidenta :twisted:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Folosirea lemnului de plop

Mesajde florin trintoru » 14 Ian 2016, 16:10

Sal am tăiat de curînd cineva pluti cu diametrul aproximativ 1m și vreau să fac stupi din ei cum credeți ca trebuie făcuți pt a rezista ,cu fund fără fund eu aș vrea pe 12 ramecu cât de1/2
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Anterior

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori