Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde amd » 08 Noi 2014, 09:46

Am avut 3 criterii care au contat la produsul finit .Sa folosesc doar materialele care le aveam prin curte ,sa nu apelez la strungar si sa ma incadrez in 16 cm latime.La 430 cm deschidere a bratelor ma tine pe mine in cirlig (70kg)
Fişiere ataşate
rsz_20141031_153916.jpg
rsz_20141031_153820.jpg
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde patrascu » 08 Noi 2014, 09:50

Interesanta mai ales sistemul de pliere. Ai si alte detalii cu privire la profile ? Planeitatea cum se realizeaza?
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde amd » 08 Noi 2014, 11:05

Sistemul de pliere altii lau conceput (australieni,italieni etc) nu este ideia mea.Despre profile ce sa spun?.Rectangulara din comert este cam moale.Primul brat trebuie facut (cred) din teava rotunda pentru ca am senzatia ca rezista mai bine la fortele de rasucire.Dintre tipurile de macarale care se ridica pe 3 tije modelul facut de mine nu se regleaza la nivel.
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde patrascu » 08 Noi 2014, 11:29

Aveam poza aceasta in calculator dar nu reuseam sa imi dau seama cum e pusa pe pozitie. Incet incet ma lamuresc. Pentru ridicarea sarcinii ce folositi?
Fişiere ataşate
izya.gif
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde amd » 08 Noi 2014, 11:58

Dupa acel model am lucrat.Datorita spatiului mic in care am fost nevoit sa o fixez nu a esit la fel de robusta.Folosesc un troliu la 12v cu buton ori telecomanda Un pic cam lenes troliul .Macaraua nu o folosesc frecvent ,am facuto ca si optiune.
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde patrascu » 09 Noi 2014, 13:06

Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde proapi » 20 Noi 2014, 13:49

Pe foarte multi dintre noi ne preocupa solutia ideala de transport a stupilor...
Pana la transport si dupa toti cautam simplificarea incarcarii si descarcarii stupilor...(pavilionarii nu au asemenea probleme in afara de stupii extra-pavilionali)
Variantele sunt paletizarea si containerizarea, idea e sa tii stupii cat mai grupati.

Paletizarea asa cum o vedem la marfuri generale e costisitoare, ramane doar in cazul mai multor stupi pe acelasi palet, as spune un minim de 5 pana la maximul tehnic ( de ridicat) posibil, as spune 40. Incarcare/descarcare, sau nu, cu macarale/lifturi mobile gen stivuitor

La containerizare (la stupii fara capace cu "acoperis" comun pentru toti), vorbim de la un minim de 10. Incarcare/descarcare ca si in cazul paletilor in plus utilizarea abrollkipper-ului....
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde Bambucha » 20 Noi 2014, 16:29

proapi scrie:La containerizare (la stupii fara capace cu "acoperis" comun pentru toti), vorbim de la un minim de 10. Incarcare/descarcare ca si in cazul paletilor in plus utilizarea abrollkipper-ului....


Problema la abrollkipper in sine este mult mai putin productiva fata de celelate sisteme de paletizare vazut prin prisma costurilor de transport, este o diferenta mare sa transporti 30-40 stupi odata sau 100-200 si asta la fiecare transport.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde andrei_calinescu » 20 Noi 2014, 16:39

Cum manipulezi abrollkiperul pe teren moale? Ma refer la incarcat -descarcat, rotile din spate fiind f mici.
Daca ai platforma de beton, e ok dar altfel?
Despre containere cred ca solutia cu picioare reglabile e cea mai adecvata.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde proapi » 20 Noi 2014, 17:40

va fi un sistem bun peste ceva ani....l/am amintit doar...
am tot gandit la un dispozitiv cu care sa ridic/cobor paletul/containarul la inaltimea unei , doua trepte de scara. am facut unul pentru paleti/container de o tona.
e atat de simplu si usor de realizat ca e aproape penibil sa vorbesc despre el....
pot face unul la fel de usor pentru o sarcina de doua tone..
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde Bambucha » 20 Noi 2014, 17:52

2 tone = 30 stupi
La ce pret avem la motorina superaccizata sitaxata este oare economic cand tragem linia? Sau mai bine zis la ce interval de stupi s-ar preta aceasta solutie?
LE. Ma tot gandesc de vreo 4 ani, si sper sa nu ma prinda urmatorul presedinte fara vreo decizie in acest sens. :lol: Deocamdata camion si lise...
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde proapi » 20 Noi 2014, 19:16

Incarcatura remorcii sau a utilitarei multiplicat cu numarul drumurilor iti da intervalul de stupi, cu cati mai multi cu atat mai bine...autosuficienta nu dezvolta.
La camion sau pavilion esti tentat sa-i iei pe toti, buni sau nu de cules si ii plasezi intr-un singur loc, etc, etc...de ce crezi ca sunt atatea anunturi de vanzare cu pavilioane sau camioane omologate? supradimensionate pentru culturile actuale.
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde Bambucha » 20 Noi 2014, 20:09

Familii de cules cu magazine goale si dornice de cules, circa 60 kg bucata. Magazine pline pe la 80-90kg /bucata. Insa revenind la abrollkipper tot nu vad cati ar putea intra maxim intr-un transport, considerand si spatiul mort. Nu stiu de ce mai punem problema in a lua roiuri si familii subdezvoltate cu noi...
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde proapi » 20 Noi 2014, 20:43

In pastorale vedem pavilioane sau camioane omologate pline in cutii, dar cu lipsa in albina, de aia punem problema.
Acum ( si chiar si in cules) un stup pe cantar cu 8 rame (6 in cuib si 2 dupa diafragma, 1/1) cantareste in jur de 35 Kg; cu un cat 3/4 plin dupa cules inca 25 de Kg. Se transporta fara recolta, functie de sarcina sau buzunar.
La abrollkiper-ul pe utilitara e limitat drastic numarul de stupi din cauza sarcinei utile.
La camion mare nu exista spatiu mort daca are configuratia pavilionului telescopic folosit de institut.
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde Bambucha » 20 Noi 2014, 20:50

proapi scrie:La camion mare nu exista spatiu mort daca are configuratia pavilionului telescopic folosit de institut.


un altfel de kipper :) pacat ca vrea bani pe el.

"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Constructie lift paleti stupi

Mesajde andrei_calinescu » 20 Noi 2014, 21:11

usor usor trebuie si noi sa gandim ca dan margarit: 100 kile/fam.
Duci 70 in cules(2 containere de 36) si ai facut 7 T.
Cam asa se gandea si in Franta, inainte sa plec. Apicultori cu mii de stupi incepeau sa taie cate un zero la nr de fam.
Cu cat mai multi, cu atat mai putina miere.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori