Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 19 Iul 2019, 19:29

jonny_it scrie:Cred ca cel mai bine discutam asta pe whatsapp sau la telefon. Sa nu plictisim iubitorii de carpatina cu galbejitele noastre :lol:

Mi-e dor de vremurile cu banări.
Atunci era viață.

Cred că Dan Mărgărit nu mai lucrează, ci toată ziua cotrobăie prin stupi să mai găsească ceva frumos cu care să ne de-a pe spate. :lol:
Să moară dușmanii. :lol:

P.S. Sunt momente când mai găsesc și eu câte o ramă de pozat, dar dacă-i fac poză, nu mai termin stupii în ziua aia. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 19 Iul 2019, 19:40

cristi_vidican scrie:Mi-e dor de vremurile cu banări.
Atunci era viață.

Cred că Dan Mărgărit nu mai lucrează, ci toată ziua cotrobăie prin stupi să mai găsească ceva frumos cu care să ne de-a pe spate. :lol:
Să moară dușmanii. :lol:

P.S. Sunt momente când mai găsesc și eu câte o ramă de pozat, dar dacă-i fac poză, nu mai termin stupii în ziua aia. :lol:


Vad ca noi doi, Mausica si inca 4-5 mai intra pe forum in perioada aceasta. Deci poti scrie aproape orice, oricum te baneaza doar la toamna/iarna cand au si ceilalti timp.
Stii ca am pus si eu ceva acum timp o poza cu o rama cu puiet din colt in colt. Ivan N. a zis ca nu este de laudat la BK o astfel de rama. Deh, VSH si etc ...
Voiam sa-i raspund ca este invidios dar inca nu trimisese reginele si am tacut :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 19 Iul 2019, 19:53

Daca Dan nu mai zice nimic deocamdata putem sa urmarim alt apicultor din Canada.
De fiecare data cand vad un film imi aduc aminte de ME si fac planuri sa trec iar pe ME... doar planuri deocamdata.

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Donbazil » 20 Iul 2019, 00:34

Salut!

Crezi asta?...

,,Vad ca noi doi, Mausica si inca 4-5 mai intra pe forum in perioada aceasta. Deci poti scrie aproape orice, oricum te baneaza doar la toamna/iarna cand au si ceilalti timp.,,

:lol: :lol: :lol: "Vnimanie, vnimanie, patrivnik poslusaite!" :lol: :lol:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 20 Iul 2019, 09:12

Donbazil scrie:Salut!

Crezi asta?...

Nea Vasile, mai ai stupi?
Mai bagă și dumneata o poză, ceva. Și dacă e de prin Israel.
Când ai zis că ai fost de 3 ori, după ce am fost pe acolo, te-am înțeles.
Mă pregătesc și eu pt tura 2. Vedem dacă iese bine cu mierea la anu, că rulote n-am de vânzare, ba încă trebuie să schimb remorca, eu sunt pe val și mai am până să te ajung.
Eu zic să mai mergi în Israel, că te ajung din urmă când oi fi la vârsta dumneata.

Să fii sănătos!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde mausica » 21 Iul 2019, 16:40

Uite....se vede la cine o mers bine fs :lol:
Unii isi fac planuri...remorci,achizitii,concediu in Israel....pelerinaje...bogatie,ce mai.
Zilele trecute am repatriat stupii de pe campuri....sapt viitoare extrag. Pana atunci merg si eu in concediu la un pescuit adevarat !!!
Din natura .....in natura :lol:
Jony.....la anu vrem ceva mai bun ca acum,mentine stacheta sus ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor


Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 29 Iul 2019, 07:34

Un filmuleț ceva mai lung de la Dan Mărgărit.

Asa arata acum nucleele din anul acesta cele de 6 rame in dublu, 5 rame si 3 in 1.
Vremea este destul de capricioasa cu nopti reci de ceva zile, azi noapte au fost doar 6 grade iar la noapte cred ca au prognozat 8.
Rapita incepe sa se cam duca dar asta e , imi place sa cred ca insa ca sunt in target pentru ca am verificat cativa stupi si au miere ,dar cu toti stim ca vremea e un factor important pe care insa nu il putem controla de aceea spuneam ca atunci cand merge trebuie sa iei tot si sa nu lasi nimic iar pentru asta trebuie sa ai popor .

Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor



Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 18 Aug 2019, 15:07

am avut o discuție recentă cu Dan Mărgărit despre rezistența păduchilor la tratamente. Contextul este acela în care s-a descoperit rezistență la amitraz.
Eram curios dacă rezistența la amitraz se instalează în timp la fel și cazul fumigațiilor comparativ cu cele prin contact (apivar)
Iată răspunsul!

Testele de rezistenta la un anumit medicament se fac prin expunerea unui nr. de albine la diferite profuse , de regula aici sunt medicamente de contact , pentru o anumita perioada de timp la o doza care ar trebui sa omoare eventuali paduchi de pe albine intr-o proportie mai mare de 50%.
Nu stiu cum de face un eventual test atunci cand se foloseste fumigatii de exemplu cu varachet dar cu siguranta expunerea paduchilor in mod repetat la acelasi tip de medicament duce la crearea de rezistenta.
Din ceea ce stiu rezistenta la amitraz se obtine destul de greu.
Este de exemplu foarte gresit si vad ca sunt suficienti de multi cei care lasa in stup diferite medicamente de contact in general pe o perioada mult mai mare decat cea recomandata, uneori chiar ierneaza cu benzile in stup in ideea ca lasa sa fie acolo ca nu strica.
Iernarea cu benzi in stupi este daca vreti cel mai gresit deoarece albinele fiind stranse in ghem contact prea bun cu banda nu au oricum in schimb se da posibilitatea lui varroa sa fie expus pe o durata lunga la o doza slaba de medicament si a dezvolta mecanisme de acomodare -“imunizare “ sau cu alte cuvinte rezistenta.
Aceste teste de rezistenta se fac in mod repetat si pe diferite loturi pentru a putea trage o concluzie finala , ideea e ca daca vrei sa faci o treaba serioasa primul lucru verifici, testezi si pe urma tratezi altfel risti sa tratezi fara numar si s-ar putea sa nu fie nici eficiente tratamentele.
Din rezultatele in urma testelor cu alcool de pana acum rezulta ca vom trata poate 10-12 locatii in aceasta toamna si vom folosi Bayvarol iar restul nu vor fi tratati deloc . De tratat am tratat cu formic o singura locatie pana acum unde nivelul a fost mai mare.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 20 Aug 2019, 08:13

Neafiliatul scrie:Ce fac cu astea :?:

Iernează, ca anul viitor să rupă culesul iar.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 30 Sep 2019, 09:41

Nucleele mici ale lui Dan Mărgărit.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 06 Dec 2019, 17:12

Cum se face creșterea de regine la ferma unde este Dan Mărgărit
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 08 Dec 2019, 08:24

Poze făcute de Dan Mărgărit.
Fişiere ataşate
bee head 2-1a.jpg
bee head 1-1a.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori