Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde yuonyuon » 31 Dec 2020, 18:22

jonny_it scrie:
Neafiliatul scrie:Jonny,astăzi încurcarea ceștilor este scuzată :lol: Eu am spus că ouatul începe în NOIEMBRIE,după cele zise de Dorian.
Așa cum toată lumea recunoaște,hrana,tratamente,munca,se pot face și aici la fel de bine.Problema rămâne la rasă.
Din cele cunoscute de tine,crezi că există vreo șansă legală pentru aducerea câtorva mătci de la Dorian,pe care să le testezi pe o vatră
izolată,să nu existe posibilitatea împerecherilor cu trântori autohtoni sau să nu le strice maidanezele vecinilor?
După ANZ,nu cred. Te rog interesează-te dacă se poate face ceva,numai așa putem să ne lămurim și să vedem Canada în ograda noastră.
În mod sigur vor fi piedici,să nu degenerăm rasa noastră . Vaci,oi,s-au putut aduce,albine nu,pentru că așa vor unele persoane.


Am avut cateva regine din Canada, as zis "rusesti". Nu au fost cu nimic mai presus fata de BK sau carpatina. Erau bune, dar nu m-au impresionat. A mai testat si cineva din Iasi, mai demult intra si pe aici pe forum si aceeasi concluzie.
Se pot aduce destul de usor, dar va spun eu sigur ca nu la genetica este problema. Orice albina neroitoare poate sa arate asa acum daca zona permite si se fac anumite lucrari.

uite ca am încheiat anul fiind 100 % deacord.... :lol:

asa e ...nu e vorba de rasa ..ci de modul de lucru...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde ignatov andrei » 31 Dec 2020, 19:31

Neafiliatul scrie:Jonny,astăzi încurcarea ceștilor este scuzată :lol: Eu am spus că ouatul începe în NOIEMBRIE,după cele zise de Dorian.
Așa cum toată lumea recunoaște,hrana,tratamente,munca,se pot face și aici la fel de bine.Problema rămâne la rasă.
Din cele cunoscute de tine,crezi că există vreo șansă legală pentru aducerea câtorva mătci de la Dorian,pe care să le testezi pe o vatră
izolată,să nu existe posibilitatea împerecherilor cu trântori autohtoni sau să nu le strice maidanezele vecinilor?
După ANZ,nu cred. Te rog interesează-te dacă se poate face ceva,numai așa putem să ne lămurim și să vedem Canada în ograda noastră.
În mod sigur vor fi piedici,să nu degenerăm rasa noastră . Vaci,oi,s-au putut aduce,albine nu,pentru că așa vor unele persoane.

Pot sa-ti dau suficiente exemple cu matci de la Dorian in paralel cu ale mele.
Au fost aduse la sf. de iulie. S-a vazut ca la rapita erau mai concentrate pe cules ca ale mele, asta in primul an, dar dupa aceea... numai pe locul 2! Asta nu inseamna ca nu erau bune, din contra!
Acest lucru a fost observat in cateva stupine, din zone total diferite (Moldova, Transilvania si Bucuresti).
Matci de ale mele au mai lucrat in paralel si cu matci din Austria.
Tot pe locul 2 au fost si alea din Austria!
Atunci am inteles ca am perfecta dreptate cand spun:
- MATERIALUL prelevat pentru crestere si MICROCLIMATUL, astea sunt ingredientele succesului la matci, nu RASA!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde jonny_it » 31 Dec 2020, 19:50

yuonyuon scrie:uite ca am încheiat anul fiind 100 % deacord.... :lol:

asa e ...nu e vorba de rasa ..ci de modul de lucru...


Problema este la cele care tot au nevoie sa li se ia cate o rama de puiet sau etc... Am lucrat ani de zile cu carpatina si nu roiau mai mult de 5% din total. Fara sa iau puiet sau sa fac anumite lucrari. Si asa cum am scris mai sus aveau suficiente corpuri pline cu albine. Am si acum carpatina care nu a roit si s-a batut de la egal la egal cu BK-ul. Totusi BK-ul este peste carpatina la alte capitole dar nu are sens o discutie aici.

Si sa nu uitam ca in Canada ME-ul este la putere, adica spatiu nelimitat pentru regina. Eu cand am spus ca daca trec pe MER nu o sa-mi ajunga 2 corpuri multi m-au contrazis. La ME tot timpul sunt albine in plus, un MER cu doar 2 corpuri pentru cuib mi se pare o limitare. La dadant pe 10 rame daca ai miere in lada nu ai albine si invers. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde BMihai » 01 Ian 2021, 10:09

jonny_it scrie:Se pot aduce destul de usor, dar va spun eu sigur ca nu la genetica este problema. Orice albina neroitoare poate sa arate asa acum daca zona permite si se fac anumite lucrari.


Ăsta e cel mai important lucru, să poți lucra din timp cu albina, să stimulezi in voie ca să ai populație pentru cules, format roi, etc. Dacă stai cu frica roitului tot timpul, nu faci producție.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia


Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde yuonyuon » 01 Ian 2021, 14:34

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:uite ca am încheiat anul fiind 100 % deacord.... :lol:

asa e ...nu e vorba de rasa ..ci de modul de lucru...


Problema este la cele care tot au nevoie sa li se ia cate o rama de puiet sau etc... Am lucrat ani de zile cu carpatina si nu roiau mai mult de 5% din total. Fara sa iau puiet sau sa fac anumite lucrari. Si asa cum am scris mai sus aveau suficiente corpuri pline cu albine. Am si acum carpatina care nu a roit si s-a batut de la egal la egal cu BK-ul. Totusi BK-ul este peste carpatina la alte capitole dar nu are sens o discutie aici.

Si sa nu uitam ca in Canada ME-ul este la putere, adica spatiu nelimitat pentru regina. Eu cand am spus ca daca trec pe MER nu o sa-mi ajunga 2 corpuri multi m-au contrazis. La ME tot timpul sunt albine in plus, un MER cu doar 2 corpuri pentru cuib mi se pare o limitare. La dadant pe 10 rame daca ai miere in lada nu ai albine si invers. :lol:
deci apicultorul trebuie sa fie de rasa?? :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde marco68 » 02 Ian 2021, 10:55

Pentru multi, inclusiv eu , astea sint SF-uri ...canadiene.La Multi Ani! si cinste lor.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 200
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde peterneamt » 04 Ian 2021, 21:53

https://translate.google.com/translate? ... ch&pto=aue
pagina 2 ....jos : Canada salută returnarea tratamentului cu Nosema si pagina 3 : Sensibilitate dinamică Varroa la acaricidul amitraz: Posterul Apimondia
https://translate.google.com/translate? ... ch&pto=aue
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19



Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Neafiliatul » 17 Ian 2021, 15:57

Eficiența huselor model Canadian în România
https://www.youtube.com/watch?v=E_IZSM5gVBo&feature=share
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01





Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Neafiliatul » 24 Oct 2021, 08:24

Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori