Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tinctura de propolis

Mesajde lucky5strike » 14 Ian 2016, 21:02

Nici vorba!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Tinctura de propolis

Mesajde lucky5strike » 14 Ian 2016, 21:38

Tinctura nu se foloseste intern. Nici pe rana au alte chestii d-astea.

In schimb, o bobita de propolis, pt stomac atunci cand are diaree, e ff buna.

Tinctura merge in ceai sau pe paine, cateva picaturi dar astepti putin sa se duca alcoolul.

Altfel, foarte buna la raceli, etc.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Tinctura de propolis

Mesajde brad » 19 Ian 2016, 01:05

scuze dar nu pricep...,nu se foloseste intern", dar...,, cateva picaturi pe paine sau in ceai"....si cu painea si ceaiul ce se face ?? :shock:
brad
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Ian 2016, 15:32

Re: Tinctura de propolis

Mesajde lucky5strike » 19 Ian 2016, 01:06

Am vrut sa ma asigur ca n-o servesti cu lingurita, direct. :)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Tinctura de propolis

Mesajde brad » 19 Ian 2016, 01:08

am inteles...scuze, sigur ca nu o administram direct, ma intrebam doar daca varsta nu este prea mica...multumesc de raspuns, seara buna
brad
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Ian 2016, 15:32

Re: Tinctura de propolis

Mesajde lucky5strike » 19 Ian 2016, 01:10

Am glumit un pic.

Uite, doctorii in America nu recomanda nici mierea administrata la copii sub 2 ani...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Tinctura de propolis

Mesajde brad » 19 Ian 2016, 01:19

Doctorii in schimb recomanda antibiotice si tot felul de alte medicamente copiilor, eu nu cred ca e in regula ,fimea mananca miere de pe la 2 ani si slava domnului e sanatoasa,cu tinctura ezit si de aceea am cerut parerea voastra....oricum multumesc de sfat si o sa mai aman cu ,,administrarea" :D
brad
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Ian 2016, 15:32

Re: Tinctura de propolis

Mesajde yulian » 19 Ian 2016, 08:18

Cea mai buna administrare a tincturii la copii este cu sticluta cu pufaitor. Cum il vad pe ala mic ca incepe sa behaie ii dau 2-3 zile dimineata cate un puf in gat...se stramba..da' asta e, dau cu o lingurita de salcam peste juma de ora si ii trece. De vreo 2 ani nu stiu ce inseamna antibiotic...siropuri...samd. Important este ca tinctura sa o faci tu sau sa cumperi de la cineva de incredere!
P.S. are 5 ani!
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Tinctura de propolis

Mesajde brad » 19 Ian 2016, 09:20

Interesanta treaba cu puful dar oare solutia nu este prea puternica...am folosit alcol de 96 , solutia am facut-o eu dupa reteta de la inceputul topicului cu propolis de la un foarte bun prieten stupar.
brad
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Ian 2016, 15:32

Re: Tinctura de propolis

Mesajde yulian » 19 Ian 2016, 17:58

Si eu tot cu alcool de 96 il fac...inca nu s-a imbatat :lol: ...si rezultatele au fost pe masura
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Tinctura de propolis

Mesajde vasilefi » 18 Feb 2016, 22:43

pentru copii peste un an poti folosi extract de propolis, nu e pe baza de alcool
am dat la copiii mei 1+ si 3+ ani
e recomandat si persoanelor la care alcoolul le produce aciditate, sotia scapa de raceli cu acest produs, cand avea probleme lua o pipeta din ora in ora
https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie ... -p10042387
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Tinctura de propolis

Mesajde proapis13 » 18 Feb 2016, 23:51

vasilefi scrie:pentru copii peste un an poti folosi extract de propolis, nu e pe baza de alcool
am dat la copiii mei 1+ si 3+ ani
e recomandat si persoanelor la care alcoolul le produce aciditate, sotia scapa de raceli cu acest produs, cand avea probleme lua o pipeta din ora in ora
https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie ... -p10042387

Vezi ca are ALCOOL produsul respectiv...!!! :shock:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Tinctura de propolis

Mesajde vasilefi » 19 Feb 2016, 14:08

daca te referi la propilenglicol, nu stiu exact cum sa-l denumesc, un alcool fara grade alcoolice, dar prospectul produsului spune asa:

TISOFIT - Extract de propolis nu contine alcool. De aceea :
- poate fi administrat copiilor sau persoanelor cu intoleranta sau contraindicatie la alcool;
- se poate administra in doze mai mari la indicatia medicului, fara sa apara efecte caracterisitice consumului de alcool (ex. la soferi);
- se poate administra pe piele.

se gasesc insa alte marci precum DaciaPlant cu extract pe baza de apa
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Tinctura de propolis

Mesajde proapis13 » 19 Feb 2016, 15:50

vasilefi scrie:daca te referi la propilenglicol, nu stiu exact cum sa-l denumesc, un alcool fara grade alcoolice, dar prospectul produsului spune asa:

Agentul economic roman ce produce si comercializeaza acest produs pe
piata romaneasca ne da asigurari ca produsul este facut pe baza de alcool...!!!
In alte tari este cunoscut si sub numele de PROPILEN GLICOL E 1520 si este extras din...TITEI...!!! :shock:
PROPILEN GLICOL
https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... zQ59OvOFsQ
E1520 - Propilen glicol
http://e.slabute.ro/e1520-propilen-glicol.html
Printre pericolele care pandesc organismul in urma consumarii e-urilor "periculoase" se numara: tumorile si cancerul.
Face parte din categoria "E-uri periculoase".

P.S. Am intervenit cu precizarile de mai sus pentru cei ce DORESC sa administreze produsul copiilor...
Eram la curent cu info deoarece zilele trecute citisem despre produs si m-am gandit ca un
APICULTOR,nu are curajul sa cumpere asa ceva si nici interesul...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Tinctura de propolis

Mesajde mellis » 01 Oct 2016, 00:27

După ce am strâns câteva colectoare anul acesta m-am decis să fac tinctura, mai ales că pustiul trage mucii după el..
Am săpat pe aici si pe net si am găsit un comentariu..
"propolisul daca nu se administreaza in doza corespunzatoare nu prea are efect si de multe ori zici ca nici nu i-ai dat. Propolisul glicolic nu-l recomanda.....dati si voi un google sa vedeti ce-i propilen glicolul si va lamuriti. Alternative ar fi tinctura, dar are alcool cam mult pt un copil, propolisul in glicerina(nici asta nu-i chiar ok daca nu sti provenienta glicerinei) si mai este propolis in apa, ca si cel de la favisan, dar ala e f diluat si ar mai fi de la phenalex, propolis esenta se numeste si are conc 30% ca si tinctura. Propolisul asta a fost lansat in candrul unui congres de apiterapie, e recomandat de multi apiterapeuti, e facut dupa un brevet de inventie romanesc medaliat cu argint la un salon international de inventica. DOZA spunea dl Stefan Stangaciu, presedintele Societatii Romane de Apiterapie trebuie sa fie intre 1 si 3 picaturi pe kg corp pe zi. daca are copilul 25 kg doza este de minim 25 picaturi pana la 75 picaturi pe zi si se face o cura de 4 saptamani. Eu folosesc la fiu-mio propolis esenta si de mai bine de 1 an nu am mai avut problema nici antibiotic nu a mai vazut....e foarte bun si-l recomand cu mare drag"
Am căutat si am gasit-o pe Simona Bişboacă...

http://www.ebihoreanul.ro/mobile/index.php?news_id=126893&action=display_news
Suna bine..bravo ei..
Oare care este rețetă magica??am propolis, dar îmi lipsește vraciul..
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Tinctura de propolis

Mesajde mellis » 03 Oct 2016, 17:30

Am scris doamnei Simona despre propolisul ras de pe rame - dupa cum spunea si Donbasil - cel din colector il tine pt el iar cel din "razuire" rame (cu impuritati si reziduuri) merge a Favisan - pt prepararea produse "naturiste".

"majoritatea substantelor chimice sau pesticide sunt solubile in grasimi si pot sa apara si in masa de propolis brut. Noi procesam cantitati mari de propolis conventional romanesc. Tehnologia de extractie implica si o deceruire - astfel in Propolis esenta ajung in cantitate f mica sau deloc."
Ce ziceti?
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori