Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum colectam polenul

Mesajde gigibecalul » 30 Mar 2013, 11:03

delorin I scrie:Am vazut acum la un prieten o adaptare la colector astfel incat sa nu dea jos scandura. O sipca inclinata catre urdinis, desi stau si ma intreb daca nu il va acoperi de fapt!


La fel am si eu unul primit cadou de ziua mea...model ACA cumparat de la Apicola...panta aceea de coborare spre urdinis e prea abrupta si am impresia ca acopera putin urdinisul...drept pentru care o sa incerc sa-i fac niste modificari. Mai am un model primit in dar de la un producator din loc. Benic - Alba, care arata foarte bine, insa e putin mai lung decat scandura de zbor...si oricum l-ai aseza, intra albine pe langa... si la asta o sa modific cate ceva...si mai am unul din polistiren extrudat...facut de mine, care se potriveste pe primul model de stup din cei pe care ii am...practic am doua tipuri de stupi si trei tipuri de colectoare, din care se potriveste doar cel de polistiren extrudat, facut de mine. Eu consider ca un colector trebuie ales sau confectionat dupa modelul de stup pe care il ai
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Cum colectam polenul

Mesajde viorelolt » 19 Apr 2013, 11:58

Polen 2013, recoltat ieri 18.04 (corcodus, papadie, visin, pizda tigancii :) , artar, s.a.)
Fişiere ataşate
IMG_0291.jpg
Avatar utilizator
viorelolt
 
Mesaje: 44
Membru din: 24 Mai 2011, 16:22
Localitate: Bucuresti

Re: Cum colectam polenul

Mesajde gigibecalul » 19 Apr 2013, 13:43

...detalii...nr de stupi de la care ai colectat...cantitate... :)
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Cum colectam polenul

Mesajde viorelolt » 19 Apr 2013, 14:06

Pus sase colectoare - 1,4 kg/zi. Stupii sunt cam in urma cu dezvoltarea, asa ca nu vreau sa-i stresez. Punem mai multe colectoare la rapita, adica cam peste o saptamana.
Sanatate.
Foto este de anul trecut la rapita.
Avatar utilizator
viorelolt
 
Mesaje: 44
Membru din: 24 Mai 2011, 16:22
Localitate: Bucuresti

Re: Cum colectam polenul

Mesajde viorelolt » 19 Apr 2013, 14:08

viorelolt scrie:Pus sase colectoare - 1,4 kg/zi. Stupii sunt cam in urma cu dezvoltarea, asa ca nu vreau sa-i stresez. Punem mai multe colectoare la rapita, adica cam peste o saptamana.
Sanatate.
Foto este de anul trecut la rapita.
Fişiere ataşate
IMG_1438.jpg
Avatar utilizator
viorelolt
 
Mesaje: 44
Membru din: 24 Mai 2011, 16:22
Localitate: Bucuresti

Re: Cum colectam polenul

Mesajde gigibecalul » 22 Apr 2013, 15:09

foarte frumos!
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Cum colectam polenul

Mesajde gigibecalul » 03 Iul 2013, 19:11

...salutare!...şi o întrebare....oare...se mai poate colecta polen acum?...pâna în care lună s-ar putea colecta polen fără a stresa o familie de albine? vă mulţumesc pentru răspunsuri!...
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Cum colectam polenul

Mesajde cristi_vidican » 03 Iul 2013, 20:06

Când colectezi polen stresezi familia. Eu mi-am făcut colectoare și le-am vândut pe toate în al doilea an. Mai am unul, care anul acesta nu l-am pus.
Spre exemplu: La pomii fructiferi, familiile erau blocate cu polen. Am zis că voi scoate rame și voi pune la rezervă pt roi. Am uitat și au rămas în stup. A venit nectarul de la rapiță și cel de salcâm, iar după salcâm, nu mai era mai nimic polen. Dacă le luam polen la rapiță, ele tot aduceau, dar nectar era mult mai puțin.
Cine colectează știe că dacă doar iei polen stupii vor fi varză în toamnă.
Treaba cu colectatul nu e chiar așa de simplă: punem colectorul, luăm polenul, îl congelăm, îl vindem, luăm banul și ne batem cu mâna pe burtă la mare.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cum colectam polenul

Mesajde gigibecalul » 03 Iul 2013, 22:39

Merci de răspuns... e clar că stres este în familie...cel puţin din pricina barierei de care trebuie să treacă albinele...de-aia întreb dacă e cazul. Nu mă interesează să vând, mă interesează doar puţin, pentru consumul familiei...adică să încercăm să consumăm şi noi puţin, mai ales că eu sunt alergic la polenul aerob (respirat), dar nu şi la cel consumat pe cale orală, şi am auzit de câteva cazuri în care consumul de polen pe cale orală a făcut minuni în cazul alergiei la polenul respirat. Nu aş vrea să-mi stresez deloc albinele...pe de altă parte, însă nici nu prea aş cumpăra polen, daca am stupi în grădină. Ca să fiu sincer, azi am pus un colector la unul din stupi şi când am văzut aglomeraţia şi circul care se făcuse la intrare, mi s-a făcut milă de ele şi l-am dat jos, mai ales că nu eram sigur dacă mai este perioada potrivită pentru cules sau nu...mi-e şi un pic teamă să nu dezechilibrez familia...
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Cum colectam polenul

Mesajde cristi_vidican » 04 Iul 2013, 08:07

Fii atent aici!
Pui colectorul să se obișnuiască, dară fără placa activă. Lași așa 2 zile. La mine, pot ridica puțin placa activă și albina intră pe sub ea.
Apoi, seara târziu, după ce nu mai zboară, activezi placa.
Dimineața devreme stimulezi cu sirop, nu mult, cam o cană.
Prima zi e mai grea, apoi încep să se obișnuiască. Când ai strâns cât ai nevoie, iei colectorul.
în timpul acesta stimulezi dis de dimineață.
Nu iei placa până nu termini de colectat.
Polenul îl pui în pungi în congelator.
Dacă ai FS în zonă, va aduce polen de la FS.
Ciudat, eu nu fac alergie de la polenul inhalat, dar uneori, de la un anumit tip de polen ingerat fac alergie.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cum colectam polenul

Mesajde gigibecalul » 04 Iul 2013, 13:40

cristi_vidican scrie:La mine, pot ridica puțin placa activă și albina intră pe sub ea.


La fel şi la mine, e un tip de placă ce se roteşte, albinele putând intra şi pe dedesubt, şi pe deasupra. Mulţam fain de sfaturi!
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Cum colectam polenul

Mesajde TmZ » 04 Iul 2013, 14:22

A COLECTAT CINEVA POLEN DIN SPICUL PORUMBULUI???AM INTELES CA SE SCUTURA SPICUL,APOI POLENUL SE LASA LA USCAT,PRACTCA CINEVA???
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: Cum colectam polenul

Mesajde iunicu » 04 Iul 2013, 21:28

Metoda este descrisa in cartile apicole. Colectarea polenului de porumb se face pentru hranirea la troc, primavara devreme. Nu stiu daca practica cineva, e munca de chinez batran.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Cum colectam polenul

Mesajde Gheorghevici Iulian » 04 Iul 2013, 22:21

După floare se mai pot pune colectoarele? Aș dori să le pun vreo săptămână doar să adun polen să le fac turte în februarie.
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Re: Cum colectam polenul

Mesajde tomy81 » 11 Oct 2013, 10:38

Buna ziua
M-am gandit sa colectez de la anul insa apare o problema deoarece stupina o am la 50 km.
Dupa ce am citit ma gandesc sa iau colectoare de polen de fundul stupului, pentru ca nu pot merge tot la 2 zile la ele. Daca ma duc saptamanal se poate altera polenul daca folosesc asemenea colectoare. dupa ce il culeg il pun direct in congelator (la ce temperatura) si dupa aia il usc sau cum procedez. cat timp poate sta fara sa se altereze in congelator/
si ultima unde gasesc colectoare de polen de fund dar sa fie OK, m-am uitat pe anunturi dar cam lipsesc asemenea colectoare. cel mai ok mi se pare cel de la Far...r, se poate folosi si ca fund si colector, se umbla prin spate la el, se activeaza placa usor are 2 usi, dar pretul e cam mare si la 30 stupii...
daca in loc de colector de fund pot folosi de urdinis, dar sa nu se altereze intr-o saptamana.
tomy81
 
Mesaje: 52
Membru din: 31 Mai 2011, 17:10
Localitate: BISTRITA

Re: Cum colectam polenul

Mesajde proapis13 » 20 Noi 2013, 10:43

Colector de polen model tunisian
salve :D
Fişiere ataşate
colector de polen la tunisieni.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori