Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde cantemir » 12 Oct 2012, 22:52

Mircea_63 scrie:Poate stii ceva! Psssst.....terciu ala ajuta????Da si tu un PM :lol:

Stiu ca pe mine la 18 ani Apilarnil Prop m-a ajutat enorm: 183cm/63kg la recrutare in luna mai- 183cm/83kg la incorporare in octombrie. Douazeci de kile de muschi, nu slanina. Am continuat tratamentul asa cum mi-a fost prescris, cu pauzele de rigoare, pana in primavara urmatoare. Apilarnil prop avea 70mg extract de larve si 10mg propolis (nu mai stiu sub ce forma).Sper ca astea-s cifrele corecte.
Stiu ca tot atunci exista in farmacii si varianta Apilarnil Potent (probabil cu o concentratie mai mare de extract liofilizat) destinat persoanelor cu disfunctii erectile hormonale.
Larvele de trantor au valoare terapeutica- asta e un lucru clar. Marea problema este dozarea iar marele pericol e supradozarea. Cat inseamna 70mg liofilizat transformat in ligurite de terci de viermusi?
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde horia_ch » 14 Oct 2012, 12:03

Iată ce spune "tăticul" apilarnilului ("=produs natural apicol original românesc"), Nicolae V. Ilieşiu (API = APIcol; LAR = LARvar; N = Nicolae; IL = ILieşiu):
- recoltarea integrala a conţinutului celulelor cu larve de trântor în vârstă de 7 zile se face cu un aparat special, identic cu pompa de vid utilizată la recoltarea lăptişorului de matcă. Pentru uz familial, recoltarea se poate face cu ajutorul unei spatule.
- apilarnilul reprezintă produsul suspus proceselor de triturare, omogenizare, filtrare şi liofilizare. Aceste procese sunt necesare pentru conservare şi utilizare.
- "După recoltare, cu ajutorul unui triturator sau prin alt mijloc de omogenizare în condiţii sterile se obţine un triturat larvar care se filtrează imediat. Produsul obţinut este de consistenţă uniformă, cu aspect de gelee, de culoare alb gălbuie, cu gust puţin astringent, pH 6, cu aromă plăcută, amintind de a polenului şi a propolisului, puţin dulceag-acrişor; îşi modifică culoarea după expunerea la soare mai mult de 2-4 ore. Densitatea este identică sau apropiată de cea a lăptişorului de matcă.
Imediat după efectuarea operaţiunii de filtrare, apilarnilul se introduce în borcănaşe de sticlă de culoare închisă, sau mai recomandabil, în cutii sau casete de material plastic, bine astupate, şi se păstrează în congelator la temperaturi între -5 şi -15 grade Celsius." Nicolae V. Ilieşiu - Apilarnil; Ed. Apimondia, Bucureşti 1991.
De aici eu înţeleg că pentru uzul propriu este foarte bun produsul tratat până la faza de filtrare. Liofilizarea este făcută în scopul prezervării pe termen mai lung a proprietăţilor şi nu pentru a-i aduce vreo îmbunătăţire.
Ultima oară modificat de horia_ch pe 14 Oct 2012, 13:56, modificat 1 dată în total.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde horia_ch » 14 Oct 2012, 12:22

cantemir scrie:Apilarnil prop avea 70mg extract de larve si 10mg propolis (nu mai stiu sub ce forma).Sper ca astea-s cifrele corecte.

Apilarnilprop drajeuri are, conform sursei citate mai sus, următorul conţinut pe drajeu:
- Apilarnil liofilizat (extract larvar): 0,010 g
- Propolis pulvis sau spiss (pulbere sau extract moale): 0,016 g
- Excipienţi (lactoză, stearat magneziu etc.)
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde cantemir » 14 Oct 2012, 13:40

horia_ch scrie:Apilarnilprop drajeuri are, conform sursei citate mai sus, următorul conţinut pe drajeu:
- Apilarnil liofilizat (extract larvar): 0,010 g
- Propolis pulvis sau spiss (pulbere sau extract moale): 0,016 g
- Excipienţi (lactoză, stearat magneziu etc.)

Ce bine era sa fi avut si lecitina!
Bineinteles ca liofilizarea are drept scop pastrarea pe timp mai indelungat a propietatilor produsului, care este unul sezonier.
Teorie: trituratul larvar, obtinut dupa cum spui, se congeleaza, si in vid se sublimeaza. Adica: apa din compozitie e trecuta din stare solida (gheata) in stare gazoasa (vapori), fara a mai trece prin starea lichida (apa).Vaporii de apa sunt condensati apoi, iar substanta cu pricina ramane perfect uscata. De ce in vid? Pentru a fi siguri ca oxigenul din aer nu afecteaza compozitia chimica a preparatului. Ceea ce rezulta poate fi folosit pentru valorificare si in alte scopuri decat cel propriu.
Liofilizarea in regim de amator nu are consideratie. Liofilizarea in regim de laborator, nu e la indemana apicultorului. D-aia zic eu ca ar trebui implicate si alte foruri: asociatiile si de ce nu, chiar ministerele interesate: al Agriculturii si al Sanatatii... Apilarnil, laptisor de matca, venin de albine, toate pot fi valorificate superior in stare liofilizata...
Eu asa inteleg sa pun trantorul la treaba, cu adevarat!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde teinegru64 » 14 Oct 2012, 23:55

cantemir scrie:Liofilizarea in regim de amator nu are consideratie. Liofilizarea in regim de laborator, nu e la indemana apicultorului. D-aia zic eu ca ar trebui implicate si alte foruri: asociatiile si de ce nu, chiar ministerele interesate: al Agriculturii si al Sanatatii... Apilarnil, laptisor de matca, venin de albine, toate pot fi valorificate superior in stare liofilizata...
Eu asa inteleg sa pun trantorul la treaba, cu adevarat!

Frumos spus....mai pe romaneste...pune trantorii la treaba. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde cantemir » 15 Oct 2012, 18:42

teinegru64 scrie:...pune trantorii la treaba. :lol:

Pe bune daca nu i-as pune: as da cu biciu-n ei, daca-s putea! Din pacate sunt prea mic pentru un razboi asa de mare. D-aia tot mananc eu de asociatii... asociatii... Da unele care sa se implice cu adevarat, nu doar sa-si faca statute, imnuri si sa incaseze cotizatii bogea. Ca-n unire sta puterea!(hai c-am zis-o!)
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde teinegru64 » 15 Oct 2012, 19:03

Vom avea mult de luptat pentru a readuce apicultura romaneasca ...macar pe pe la subsolul lui Harnaj....
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde cantemir » 15 Oct 2012, 19:41

teinegru64 scrie:...macar pe pe la subsolul lui Harnaj...

Daca te referi la Colegiul Harnaj, habar n-am ce-or avea pe la subsol.
Daca te referi la prof. Vaceslav Harnaj, nu cred ca va ajunge careva dintre noi presedintele Apimondia nici macar o zi, daramite doua zeci de ani, ca OMUL asta.
Apicultura romaneasca moderna ii datoreaza aproape totul: de la aparitia revistei Apicultura la infiintarea Liceului apicol din Baneasa si cate si mai cate...
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Anterior

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori