Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

esenta propolis

Mesajde ionelalung » 25 Noi 2015, 17:28

Dragi apicultori cu experienta, cum sa fac sirop/esenta de propolis? Vreau o varianta pt copii, deci fara alcool. Ma puteti ajuta cu o reteta?
Va multumesc anticipat!
ionelalung
 
Mesaje: 1
Membru din: 25 Noi 2015, 13:42

Re: esenta propolis

Mesajde proapis13 » 25 Noi 2015, 17:47

Salut,cauta la adresa de mai jos,mi se pare ca este si o reteta fara alcool...
viewtopic.php?f=23&t=1692&hilit=tinctura+de+propolis#p43273
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: esenta propolis

Mesajde cristi arad » 26 Noi 2015, 23:58

da cu alcool ce crezi ca are - este vorba de cateva picaturi; si eu am copil mic si cand a fost nevoie (din fericire de putine ori ) i-am dat tinctura cu alcool. nu vad care-i problema ca doar nu se imbata de cateva picaturi
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: esenta propolis

Mesajde cristi_vidican » 27 Noi 2015, 06:32

ionelalung scrie:Dragi apicultori cu experienta, cum sa fac sirop/esenta de propolis? Vreau o varianta pt copii, deci fara alcool. Ma puteti ajuta cu o reteta?
Va multumesc anticipat!

Aici găsești puțin despre faptul că există propolis dizolvat în apă. Rețeta e patentată, nu știu dacă este disponibilă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: esenta propolis

Mesajde gica.mosu » 27 Noi 2015, 09:19

....Cauta si folosesti o reteta cu extract moale de propolis......P.S -sunama si-ti voi da o reteta cu un sirop (inclusiv cu propolis) pt cresterea imunitatii ,inclusiv pt copiiiiiii.... :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau


Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori