Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Facelia

Mesajde Closcutz » 17 Noi 2018, 18:23

pvc scrie:
Shrek scrie:Numai ale dumitale sau si ale " dusmanilor"?


Uau! Ce întrebare inteligenta. Fix pe subiect. Asta este foarte interesant pt dezvoltarea apiculturii românesti. Pe ale cărui teren a aruncat omul semințele!


Sau poate o fi o ironie prea fina pt mine!

O fi vorba despre albinele ,,prietenilor"...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Facelia

Mesajde Shrek » 17 Noi 2018, 19:04

Sta amicul nostru pvc-u si gandeste: ia sa-i mai dau una lu' shrek, ca poate întoarce si celalat obraz? Nu?
Ideea cu facelia este buna daca esti singur cu albine pe o rază de câțiva km si sunt pauze mari între culesuri. Dacă zona este melifera si pe o rază de un km sunt 3 stupide, sa semeni si sa îngrijește facelia este....munca voluntară, chiar dacă semeni in buza stupinei. Dacă sunt terenuri neîngrijite poate ca s-ar rentă. Eu incerc sa "cultiv" iulisca pe malul unui parau ce curge in apropiere , dar nu reusesc sa o " prasesc"! Poate la anu'! Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Facelia

Mesajde jonny_it » 19 Noi 2018, 16:45

Shrek scrie:Sta amicul nostru pvc-u si gandeste: ia sa-i mai dau una lu' shrek, ca poate întoarce si celalat obraz? Nu?
Ideea cu facelia este buna daca esti singur cu albine pe o rază de câțiva km si sunt pauze mari între culesuri. Dacă zona este melifera si pe o rază de un km sunt 3 stupide, sa semeni si sa îngrijește facelia este....munca voluntară, chiar dacă semeni in buza stupinei. Dacă sunt terenuri neîngrijite poate ca s-ar rentă. Eu incerc sa "cultiv" iulisca pe malul unui parau ce curge in apropiere , dar nu reusesc sa o " prasesc"! Poate la anu'! Parerea mea!


Eu in fiecare an pe una din vetrele de la munte plantez salcami. 10 - 20 - 50 .. putin cate putin. Deja din primele serii plantate iau acum puieti si plantez in alte locuri.
Am avut multi ani 2 apicultori prin zona, aveau mai multe familii fata de mine. Am facut munca voluntara si nu imi pare rau. Daca toti am planta in apropierea stupinei 10 puieti de salcam in fiecare an(dureaza 30 minute) cred ca ar fi mai bine.

PS: Acum am ramas singurel pe o raza de multi km si salcamii au crescut mari :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Facelia

Mesajde Shrek » 19 Noi 2018, 21:23

Eh, au băgat gaze la....punga(pungesti), pen' ce sa mai taie salcamii?!
Felicitări!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Facelia

Mesajde jonny_it » 19 Noi 2018, 21:49

Shrek scrie:Eh, au băgat gaze la....punga(pungesti), pen' ce sa mai taie salcamii?!
Felicitări!


la munte salcamul este mai rar si unde am prima vatra oamenii chiar il protejeaza, mai bine zis nu are nimeni curaj sa-l taie pentru ca iese cu galagie mare. A fost plantat de sateni acum 12-13 ani pentru a consolida un versant care se tot ducea la vale riscand sa blocheze calea de acces. Mai sunt si alte zone unde creste si nu il taie nimeni, pentru foc sunt alti copaci. Sper sa nu se modifice nimic in mentalitatea celor din zona. :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Facelia

Mesajde Seinfeld » 16 Noi 2020, 15:39

Buna ziua, as dori sa plantez 2000 - 3000 metri patrati de facelia, as vrea sa infloreasca dupa salcam, intre salcam si floarea soarelui am o perioada moarta (asa a fost anul asta), tei nu am in zona. Am vorbit cu un apicultor care a plantat un hectar si mi-a zis ca a avut cules de intretinere si daca nu era seceta anul asta poate scotea si miere. Acum...sunt constient ca productiile de miere vehiculate (intre 600-1000 kg pe hectar) sunt departe de adevar, dar pentru un cules de intretinere cred ca ar fi buna. In zona, pe o raza de 2-3 km nu mai am alte stupine, sunt singur, pe langa asta...as avea posibilitatea si sa o ud cu un aspersor sau doua. Stiu ca sunt 2 tipuri, una melifera si una pentru furaj animale, stiti cumva daca cea melifera e ok si ca furaj? Din ce am vazut parerile sunt impartite, unii spun ca vacile o ling de pe jos, altii ca o dau deoparte ca are niste tepi, si trebuie combinata cu o alta planta cand o dai la vaca. Eu m-am gandit ca o plantez, albinele culeg miere, dupa o cosesc si o dau la vaca iar in toamna daca mai infloreste din nou, o cosesc si o las ca si ingrasamant pentru sol ca ma gandesc la anu sa imi fac o plantatie de zmeur in acel loc. Deci ar avea 3 scopuri: miere, furaj si ingrasamant. Dintre cei care au plantat daca ar putea sa mi dea cineva un sfat as fi recunoscator. Multumesc.
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Facelia

Mesajde unincepator » 29 Noi 2020, 18:25

Seinfeld scrie:Buna ziua, as dori sa plantez 2000 - 3000 metri patrati de facelia, as vrea sa infloreasca dupa salcam, intre salcam si floarea soarelui am o perioada moarta (asa a fost anul asta), tei nu am in zona. Am vorbit cu un apicultor care a plantat un hectar si mi-a zis ca a avut cules de intretinere si daca nu era seceta anul asta poate scotea si miere. Acum...sunt constient ca productiile de miere vehiculate (intre 600-1000 kg pe hectar) sunt departe de adevar, dar pentru un cules de intretinere cred ca ar fi buna. In zona, pe o raza de 2-3 km nu mai am alte stupine, sunt singur, pe langa asta...as avea posibilitatea si sa o ud cu un aspersor sau doua. Stiu ca sunt 2 tipuri, una melifera si una pentru furaj animale, stiti cumva daca cea melifera e ok si ca furaj? Din ce am vazut parerile sunt impartite, unii spun ca vacile o ling de pe jos, altii ca o dau deoparte ca are niste tepi, si trebuie combinata cu o alta planta cand o dai la vaca. Eu m-am gandit ca o plantez, albinele culeg miere, dupa o cosesc si o dau la vaca iar in toamna daca mai infloreste din nou, o cosesc si o las ca si ingrasamant pentru sol ca ma gandesc la anu sa imi fac o plantatie de zmeur in acel loc. Deci ar avea 3 scopuri: miere, furaj si ingrasamant. Dintre cei care au plantat daca ar putea sa mi dea cineva un sfat as fi recunoscator. Multumesc.

cauta pe fbuch,cultura de facelie si osa gaseste suficiente informatii.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Facelia

Mesajde unincepator » 07 Ian 2021, 20:46

unincepator scrie:
Seinfeld scrie:Buna ziua, as dori sa plantez 2000 - 3000 metri patrati de facelia, as vrea sa infloreasca dupa salcam, intre salcam si floarea soarelui am o perioada moarta (asa a fost anul asta), tei nu am in zona. Am vorbit cu un apicultor care a plantat un hectar si mi-a zis ca a avut cules de intretinere si daca nu era seceta anul asta poate scotea si miere. Acum...sunt constient ca productiile de miere vehiculate (intre 600-1000 kg pe hectar) sunt departe de adevar, dar pentru un cules de intretinere cred ca ar fi buna. In zona, pe o raza de 2-3 km nu mai am alte stupine, sunt singur, pe langa asta...as avea posibilitatea si sa o ud cu un aspersor sau doua. Stiu ca sunt 2 tipuri, una melifera si una pentru furaj animale, stiti cumva daca cea melifera e ok si ca furaj? Din ce am vazut parerile sunt impartite, unii spun ca vacile o ling de pe jos, altii ca o dau deoparte ca are niste tepi, si trebuie combinata cu o alta planta cand o dai la vaca. Eu m-am gandit ca o plantez, albinele culeg miere, dupa o cosesc si o dau la vaca iar in toamna daca mai infloreste din nou, o cosesc si o las ca si ingrasamant pentru sol ca ma gandesc la anu sa imi fac o plantatie de zmeur in acel loc. Deci ar avea 3 scopuri: miere, furaj si ingrasamant. Dintre cei care au plantat daca ar putea sa mi dea cineva un sfat as fi recunoscator. Multumesc.

cauta pe fbuch,cultura de facelie si osa gaseste suficiente informatii.

La multi ani la toti apicultorii,dar vin cu o intrebare catre toti;stie cineva cum se inmulteste castanul?salbatec sau comestibl.Multumesc.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Anterior

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori