Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Coriandru

Mesajde State » 25 Ian 2013, 11:08

Coriandrul (Coriandrum sativum) este o specie de plantă erbacee anuală din familia umbeliferelor, exclusiv de cultură, înaltă de 30—100 cm, exalând un miros neplăcut de ploșniță[1] , cu flori albe sau roz și fructe în formă de globulețe, bogate în uleiuri eterice, fapt pentru care semințele uscate se întrebuințează în industria farmaceutică, a parfumurilor sau drept condiment. Poartă și denumirile de puciognă, buruiană-pucioasă sau piper-alb.


Rădacina este pivotantă, subțire, slab ramificată .

Tulpina este cilindrică, glabră, fin brăzdată, ramificată numai la partea superioară .

Frunzele sunt verzi-deschis, glabre, foarte diferențiate după nivelul la care se află : cele bazale în rozetă sunt lung pețiolate, întregi, cu margine crenată sau trilobate până la trifoliate (se observă numai în stadiul de plantulă, deoarece se usucă repede), cele mijlocii, alterne, o dată sau de două ori penat sectate, cu lacinii late, inegal penat lobate ; frunzele superioare sunt sesile, de trei ori penat sectate cu lacinii rare, înguste, filiforme.

Florile sunt grupate în umbele compuse, lung pedunculate, cu 3—7 radii și lipsite de involucru ; ele sunt pe tipul 5, cu petale albe sau ușor roz-violacei, inegale la florile de la marginea inflorescenței la care petala externă este mult mai mare (până la 4 mm) .

Fructele sunt diachene sferice, cu diametru de 2—6 mm, galben-brune sau brune, cu cele două jumătăți unite, pe fiecare mericarp cu 5 coaste ondulate și 4 mai pronunțate, păstrînd la vârf resturile caliciului și cele două stigmate, miros plăcut la maturitate .








Am gasit sa cumpar seminte si as vrea sa plantez in livada de la tara. Se merita ? A mai plantat cineva pana acum ?
Fişiere ataşate
coriandru.JPG
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Coriandru

Mesajde clucian » 25 Ian 2013, 15:17

Salut, daca te gandesti sa plantezi pentru albine raspunsul este DA. Se merita sa plantezi.
Acum nu stiu exact ce pondere are la hectar dar cand ajung acasa postez aici ce pondere apicola are.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Coriandru

Mesajde State » 25 Ian 2013, 15:52

Pentru albine , bineinteles. Am o livada in care tata a pus candva lucerna. Creste in fiecare an...Am zis sa intorc pamantul si sa plante coriandru. Suprafata nu e foarte mare , undeva la 2000mp.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Coriandru

Mesajde janese » 25 Ian 2013, 16:21

optzeci de familii de albine de productie.....coreandru pe douazeci de hectare(inaintea lui salcamu mersese bine)...in ialomita...coreandru a mers cu 1,7-2kg la zi timp de cinci zile...floarea a durat opt-zece zile...dar doua- trei zile a burnitzat...temperatura in aer...20-22 grade...,,,floare pute urat...a ba**na
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Coriandru

Mesajde State » 25 Ian 2013, 16:39

Janese , pana la urma....sa o fac sau ba ? As mai putea planta altceva , tinand cont ca terenul in zona de munte ? Sa zicem , trifoi galben ?
Voi cum ati proceda in locul meu ?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Coriandru

Mesajde janese » 25 Ian 2013, 16:46

pai de ce n-ai zis asa de la capu loculi? :P ...astuia ii palce la cald...eu zic sa stai la un loc!...daca e zona montana...ai fan destul in timpul cat vrea coreandrul sa dea in floare
coreandrul infloreste dupa salcamu din zona aia...fa socoteala si tu si vezi...oricum zeama la munte nu vrea sa dea corenadrul...si polen n-are.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Coriandru

Mesajde State » 25 Ian 2013, 17:01

Gata , m-am potolit. :P

In livada am pomi fructiferi(prun , cires, par , mar-diverse soiuri), zmeur si lucerna. In spatele casei am o padure de salcam iar apoi incep fanetele.
Eu vroiam sa usurez munca albinelor si sa le ofer ceva de papa aproape de casa...oricum terenul sta degeaba.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Coriandru

Mesajde proapis13 » 25 Ian 2013, 18:06

La tine in zona cauta mai bine sa pui un soi de lucerna sau de trifoi,e mai bun,ai umiditate multa
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Coriandru

Mesajde catalin_valenii » 25 Ian 2013, 19:25

Daca tot veni vorba de coriandru intreb si eu din necunostinta daca cumva se cultiva asa ceva prin judetele invecinate cu Prahova pentru ca nu am vazut pana acum o asemenea cultura. Am intrebat un inginer agronom din Ialomita si unul din Buzau daca cultiva asa ceva si mi au spus ca nu se renteaza si ca nu au cunostiinta de existenta acestor culturi.
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: Coriandru

Mesajde State » 25 Ian 2013, 19:30

Lucerna am acum dar vreau ceva mai bun . Cineva imi recomanda sa pun dovleci. :? O mica problema e calitatea solului , e cam nisipos..
Umiditatea e destula . Am o fantana in varful gradinii de la care am tras o teava si curge apa prin toata gradina. O pot dirija pe unde vreau. :D
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Coriandru

Mesajde gabimihai » 25 Ian 2013, 19:35

Incearca cu lavanda. Se preteaza la sol si zona.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Coriandru

Mesajde State » 28 Ian 2013, 21:03

Multumesc pentru sfaturi. Am facut deja comanda de coriandru dar o sa iau si lavanda.
Ultima oară modificat de State pe 28 Ian 2013, 22:55, modificat 1 dată în total.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Coriandru

Mesajde clucian » 28 Ian 2013, 22:34

Coriandrul ( Coriandrum sativum Linne ) perioada de înflorire este iunie - iulie ofera nectar si polen, la hectar ofera între 100 - 500 kg / ha. încadrat cu pondere Mare economico - apicola.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Coriandru

Mesajde yokoz777 » 19 Mai 2013, 10:35

Am avut anul trecut plantata o sola de 20 h cu coriandru,a iesit o miere buna..maronie si foarte aromata.mai nasol este cu mirosul,te cam ia de cap dar se merita.
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Coriandru

Mesajde yokoz777 » 10 Iun 2013, 00:08

Am dus albinele la coriandru si observ ca merg foarte bine chiar daca acesta este la inceputul infloririi.Dar ce pret are mierea de coriandru in acest an?pretul adevarat nu cel dat de jepcarul de tudoran de la apicola constanta(cei din judet il cunosc..numai dupa pomeni si pacaleli umbla) i-am facut o intrebare la oha caci oricum nu vede miere de la mine si mi-a raspuns ca e miere poliflora :lol: si ca nu are pret o ia la 10,maxim12lei:))) de parca este coriandru pe toate campurile si toate santurile asa..mi-a raspuns intr-un mod ca si cum m-ar scapa el de ea :lol: ii dau miere de coriandru cand mi-oi vedea ceafa mai ales unor jepcari cu vrajeala si prosteala ca a astuia.Totusi este o miere deosebita cea de coriandru pe care eu unu o apreciez.Cei ce au extras sau care sunt in acest an la coriandru si nu numai imi puteti spune un pret pentru a-mi face o parere cat de cat corecta?Va multumesc,multa sanatate.
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Coriandru

Mesajde clucian » 11 Iun 2013, 16:37

Pretul direct la consumator pentru un borcan 950 g de miere de coriandru este 30 Lei.
Nu vinde mierea de coriandru ca miere poliflora faci mare greseala.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori