Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde dorindafi » 12 Noi 2013, 19:03

sa vezi reactzie la vecini cand terenurile invecinate plantatziei se vor inpadurii fara voia lor :lol:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde lucky5strike » 12 Noi 2013, 19:29

Cine are pamant, sa si-l ingrijeasca...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde ACR » 13 Noi 2013, 10:51

Din ce stiu, daca in actele de proprietate terenul iti figureaza arabil, cei de la primarie nu pot schimba categoria de folosinta. Daca esti insa hotarat, planteaza si ulterior le aduci la cunostinta si cu timpul vei schimba si categoria de folosinta.
Daca nu ai de gand sa extinzi suprafata, foloseste o formula de compozitie des folosita 8Salcam 2Gladita (80/20%), iar gladita planteaz-o de jur imprejur, ca si garad viu, in 2-3 randuri in chinconz. Se va forma un foarte bun gard viu, iar in al doilea rand, cele doua specii au un ritm de dezvoltare asemanator, convietuiesc foarte bine impreuna, nu se umbresc, nu se coplesesc, nu se elimina una pe alta, ambele sunt melifere, perioadele de inflorire nu se suprapun, inchiderea starii de masiv (apropiere coronamente, umbrire sol, gata inierbare, etc) are loc f repede, la 3 ani, dupa care nu prea mai ai grija plantatiei.
O mare problema cred c-o s-o ai cu vecinii, in special daca faci gard de gladita, fapt pt care e bine sa-l cumperi la o margine, un colt de tarla.
ACR
 
Mesaje: 14
Membru din: 08 Mai 2013, 13:38

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde dacianu11 » 13 Noi 2013, 19:23

Pai daca cei de la primarie nu pot schimba categoria terenului, atunci cine poate? La cine trebuie sa merg?
M-as apuca sa pun salcam fara sa ii anunt, dar cum spuneam mai la inceputul topicului, cand e salcamul mare, vin la mine sa le platesc si imi baga tot felul de legi idioate pe gat, numai sa le dau bani. Asta nu ar fi o problema, dar parca vad ca imi dau si o amenda astronomica pentru ca nu am anuntat.
Corect ar fi ca primaria sa sprijine financiar o astfel de plantatie, dar....vezi sa nu...

Of topic: localitatea unde locuiesc eu, se afla la 8km de Timisoara, iar cu multi ani in urma, era cea mai bogata localitate din Timis, pentru ca am avut cele mai mari livezi din zona. Animalele, (ca nu pot sa le spun altfel) au taiat toate livezile, iar ce a mai ramas au fost lasate in paragina, si "binefacatorii" merg in fiecare iarna cu caruta si taie lemne de foc, ca deah, e mai rentabil asa, decat sa le cumperi.

Hai...gata... ca deja imi creste tensiunea..
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde ss2703 » 01 Mar 2015, 23:25

A trecut mult timp de la ultimul post. Ce s.a intamplat cu paduricea? A crescut?
ss2703
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Oct 2014, 20:33
Localitate: Oradea

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde mellis » 06 Mar 2017, 16:48

Salut,
Pe langa pasiunea pentru albine - nu ma pot abtine din a planta pomi.
Anul acesta m-am decis sa plantez cat mai multi salcami.
Am mai platat vreo 40 anii trecuti dar nu s-au prins chiar toti - luati de pe camp.
As dori info cu posibile surse de la cei ce au cumparat puieti.
Multumesc
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde lucky5strike » 06 Mar 2017, 18:15

Un punct de plecare - https://rubenbudau.wordpress.com/cultura-salcamului/ , dar mi se pare cam scump tipul...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde mellis » 07 Mar 2017, 01:56

Multumesc...
Citez din prima pagina...
Daca fiecare stupar ar pune macar 0,5 ha...0.2 ron puietul...
Unde-s padurile copiilor?
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde Arhivistu » 07 Mar 2017, 18:26

am plantat in toamna 320 puieti de salcam pe un teren pe care nu prea puteam cultiva altceva.daca se prind in toamna mai pun 300 ca as mai avea un pic de spatiu. abia astept sa.i vad infrunziti :) :)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde petru71 » 07 Mar 2017, 19:12

Am sa fac acelasi lucru in primavara aceasta.
30 de ari de teren in panta, destul de abrupt, solul e argila curata. Puietii de salcam sunt gata arvuniti... :mrgreen:
O sa le fac gropi de 40x40x40, o sa le pun mranita, etc.
Eu sunt sceptic, da-i pun oricum. Poate mai pun si ceva pin.
O sa vad ce iese...
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde mellis » 10 Mar 2017, 01:42

Daca erai mai aproape - veneam la sapat;).
Sa te tina Dumnezeu sanatos, sa te plimbi la umbra lor plina de mireasma.
Sanatate multa.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde eugen_c » 10 Mar 2017, 12:03

mellis scrie:Salut,
Pe langa pasiunea pentru albine - nu ma pot abtine din a planta pomi.
Anul acesta m-am decis sa plantez cat mai multi salcami.
Am mai platat vreo 40 anii trecuti dar nu s-au prins chiar toti - luati de pe camp.
As dori info cu posibile surse de la cei ce au cumparat puieti.
Multumesc
Sanatace



Eu am plantat mii de bucati..si in viitor vreau sa plantez si salcami roz.
Am cumparat puietii de la ocolul silvic( acolo am gasit pretul cel mai bun)-s-au prins TOTI. Este foarte important ca in momentul in care sunt scosi sa nu sufere de seceta si sa fie pastrati corespunzator pana la plantare. Un alt aspect important este sa ii plantati toamna, iar primavara sa ii taiati de la nivelul solului.
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori