Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

merita sa duc stupi acum la brad?

Mesajde varza » 25 Iun 2017, 13:30

Buna tuturor. Am posibilitatea sa deplasez stupii la padure de brad.... Considerati oportuna aceasta deplasare la momentul acesta? Mentionez ca inca nu sunt producatori de mana in acest moment.... Ce doream sa intreb este daca e ok sa ii deplasez acum altfel nu ii voi mai putea deplasa . Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: merita sa duc stupi acum la brad?

Mesajde jonny_it » 25 Iun 2017, 23:42

varza scrie:Buna tuturor. Am posibilitatea sa deplasez stupii la padure de brad.... Considerati oportuna aceasta deplasare la momentul acesta? Mentionez ca inca nu sunt producatori de mana in acest moment.... Ce doream sa intreb este daca e ok sa ii deplasez acum altfel nu ii voi mai putea deplasa . Multumesc


Mugurii de brad s-au trecut, doar mana daca mai prinzi ... eventual ceva buruieni prin padure.
Eu am stupi la munte si nu aduc mana.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: merita sa duc stupi acum la brad?

Mesajde teinegru64 » 26 Iun 2017, 07:52

varza scrie:Buna tuturor. Am posibilitatea sa deplasez stupii la padure de brad.... Considerati oportuna aceasta deplasare la momentul acesta? Mentionez ca inca nu sunt producatori de mana in acest moment.... Ce doream sa intreb este daca e ok sa ii deplasez acum altfel nu ii voi mai putea deplasa . Multumesc

Care paduri de brad? Majoritatea sunt paduri de ,,buruieni''.Si cica dau bine.
O fi oportun ori nu ....tu decizi.
Eu am avut doar doua opotunitati in viata.Amandoua strans legate de relgie.Prima... intai ma dus la biserica...si de atunci se tine scai de mine.
A doua sa dus la manastire ...dupa... :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: merita sa duc stupi acum la brad?

Mesajde varza » 26 Iun 2017, 18:35

multumesc de raspunsuri. Mugurii sunt trecuti unde aveam posibilitatea sa ii duc. Erau aprox 40ha cu brad dar altceva nu prea mai era doar fag . Faneata nu pentru ca sunt suficiente animale care sa pasca iarba iar zona de faneata e restransa . La mure incepea deja sa cada floarea..... Eu initial doream sa le duc pentru mana..... Sa inteleg ca secretia mare e inainte sa dea mugurii de brad? Partea buna e ca ii aveam in apropiere (15km) de zona unde ii am amplasati acum. Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: merita sa duc stupi acum la brad?

Mesajde jonny_it » 26 Iun 2017, 19:01

varza scrie:Sa inteleg ca secretia mare e inainte sa dea mugurii de brad?


Albinele culeg "nectar" (defapt niste secretii) direct de pe mugurii de brad sau pin. Sincer in zona mea pinul da cel mai bine.
Doar ca aceste secretii se vad si la cantar destul de rar, sunt ani cand in cateva zile au umplut un cat, si sunt ani cand vezi ici colo cate o celula.
In 2014 au facut miere de mana multa. Am rupt ramele la extractie si cu greu iesea din rame. A trebuit sa scot toata mierea si sa dau sirop, ca altfel ramaneam fara albine.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori