Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Polenizare la mustar

Mesajde jonny_it » 09 Oct 2017, 16:09

Am fost contactat de un nene care vrea polenizare la o cultura de mustar.
A fost cineva pana acum la mustar? Din ce stiu eu polen da destul de mult, dar nectar nu prea. :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Polenizare la mustar

Mesajde yuonyuon » 09 Oct 2017, 17:05

jonny_it scrie:Am fost contactat de un nene care vrea polenizare la o cultura de mustar.
A fost cineva pana acum la mustar? Din ce stiu eu polen da destul de mult, dar nectar nu prea. :?
ce stiu despre mustar e ca strica salcamul:)) . e de rau .
DA baga polen super.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Polenizare la mustar

Mesajde tinumaftei » 09 Oct 2017, 17:08

Muștarul este o sursa serioasă de polen. Se poate aduna și miere, însă asra depinde de încărcătura de familii la ha, starea vremii și zona de favorabilitate. Din experiența mea Recoltele sunt modeste chiar in zone agricole favorabile. Spor la cântar mediu 0,2-0,4kg, maxim (rar) 1,5kg/zi.
In lipsa de altceva merge și ceva muștar. Dacă este vorba de polenizare ar trebui sa și încasezi ceva peste ce culegi sau nu.
Pe timpul celălalt era o suma standard care se achita pentru polenizare, dar nu mai știu care era raportul miere:polenizare.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Polenizare la mustar

Mesajde jonny_it » 09 Oct 2017, 17:37

yuonyuon scrie:
jonny_it scrie:Am fost contactat de un nene care vrea polenizare la o cultura de mustar.
A fost cineva pana acum la mustar? Din ce stiu eu polen da destul de mult, dar nectar nu prea. :?
ce stiu despre mustar e ca strica salcamul:)) . e de rau .
DA baga polen super.


Deci ar merge sa duc niste familii mai slabute sa se intareasca :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Polenizare la mustar

Mesajde jonny_it » 09 Oct 2017, 17:40

tinumaftei scrie:Muștarul este o sursa serioasă de polen. Se poate aduna și miere, însă asra depinde de încărcătura de familii la ha, starea vremii și zona de favorabilitate. Din experiența mea Recoltele sunt modeste chiar in zone agricole favorabile. Spor la cântar mediu 0,2-0,4kg, maxim (rar) 1,5kg/zi.
In lipsa de altceva merge și ceva muștar. Dacă este vorba de polenizare ar trebui sa și încasezi ceva peste ce culegi sau nu.
Pe timpul celălalt era o suma standard care se achita pentru polenizare, dar nu mai știu care era raportul miere:polenizare.


Transport asigurat(Sunt la 30 de km de mine, eu trebuie sa gasesc oameni pentru incarcat la plecare si descarcat cand ma intorc acasa) + paza asigurata de ei(au un siloz langa si este plin de camere de supraveghere + au paznici) + ceva bani, nu foarte multi.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Polenizare la mustar

Mesajde zip2006 » 10 Oct 2017, 14:55

Din propria experenta va spun ca mustarul secreta nectar intre 30 -34 grade si umiditate excesiva (adica daca se poate ploaie in fiecare noapte sau cite o repriza de o ora ,doua pe zi ).Va spun asta pentru ca mustarul infloreste intre salcim si tei si intr-un an cind au fost inundatii mari in Moldova m-a prins timpul la mustar (300 ha ,de atunci nu am mai vazut asa mult cultivat ,de la ploaie si caldura s-a oparit ,baliga s-a facut ) cind au inceput ploile am zis ca nici cu tancul nu mai plec de acolo ,ploua noaptea de rupea si ziua caldura de 32 -33 grade ,am studiat teiul si m-am hotarit sa stau pe loc si bine am facut .M-am minunat dupa 5 zile caturi pline ,extractii printe ploi si pina la floare inca o extractie (teiul binenteles ca nu a mers ).Nu cred ca voi mai prinde asa ceva in viata mea de stupar deoarece in anii care au urmat nu au mai fost asa multe ha cultivate si nici vreme ,mastarul da polen si cu stimulare pina la tei mentii familiile in stare activa sa nu plece in copaci ,salutare.
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Polenizare la mustar

Mesajde yuonyuon » 10 Oct 2017, 15:16

Acum 2 ani la salcam3 (asu din maneca), pe final de cules am avut o "bucurie" , am observat cantitai extra de polen galben , initial am zis ca rupe cu puietu acuma sa duce in nori , asa a si fost , dar la extractie a fost si mai frumos.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Polenizare la mustar

Mesajde jonny_it » 10 Oct 2017, 15:51

Multumesc pentru sfaturi, o sa duc o parte din stupina acolo.
Oricum nu am ce pierde. Castig mai putin doar daca da salcamul peste 28 kg / familie. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori