Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 22 Iul 2019, 20:39

albina tocata nu o sesizezi atunci cand ai si natalitate pe masura..... ;)


bine ca avem pauza intre salcam si tei.....si asa salcamul e prea devreme pentru unii ....


bineinteles ca trebuie sa ai si niste matci , care trebuie sa faca niste "minuni" in acea perioada
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Adrian Galofteanu » 22 Iul 2019, 21:43

Imi place solutia lui Jonny cu cat intre caturi, extragi, sortezi un pic ramele si ai spatiu de ouat suficient. Manopera cam multa dupa cand te apuci de adunat cuibul dar macar ai ce aduna ;)

La mine sunt probleme cu roii care au nevoie de rame, nu mai am cladite, FA nu prea imi vine sa le dau pentru ca, chiar daca ii creste nu oua in ei nici de frica. Aia de i-am facut pe 1-2 rame acum au ajuns la 4 si le-ar mai trebui 2.

Cum gestionati voi o treaba din asta?
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Adrian Galofteanu » 23 Iul 2019, 05:32

dan pescarul scrie:Iau rame cu miere si polen de la familiile puternice , le plasez pe exteriorul cuibului la roi și nu le dau sirop deocamdată,pentru a nu bloca cuibul.Stupii de la care am luat ramele primesc faguri artificiali, pentru deblocare cuib, se scot la restrângere.



Ok dar FA bagati acum in cuiburi la familiile puternice nu rezolva deblocarea atat timp cat matca nu oua in ei. Aici e problema! Culesul este lent, noaptea rece...ce face nea Mindrigan este sfant dar....am calculat: faci 3 sau max 4 stupi pe ora...mie mi-ar trebui 10 zile ca sa trec prin toti si ca sa aiba eficienta lucrarea ar trebui facuta in max 3-4 zile.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 23 Iul 2019, 07:36

nu se mai pun faguri acum ...mai ales ca sa terminat culesul....

rame crescute la ouat ....selectezi de la extractie....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde jonny_it » 23 Iul 2019, 15:21

Adrian Galofteanu scrie:Imi place solutia lui Jonny cu cat intre caturi, extragi, sortezi un pic ramele si ai spatiu de ouat suficient. Manopera cam multa dupa cand te apuci de adunat cuibul dar macar ai ce aduna ;)

La mine sunt probleme cu roii care au nevoie de rame, nu mai am cladite, FA nu prea imi vine sa le dau pentru ca, chiar daca ii creste nu oua in ei nici de frica. Aia de i-am facut pe 1-2 rame acum au ajuns la 4 si le-ar mai trebui 2.

Cum gestionati voi o treaba din asta?


Pentru a nu lua rama cu rama mai este o posibilitate: punem un cat intre cele 2 caturi si scuturam albine din catul de deasupra. Sub el hanemann si gata.
Mierea din catul 3 o sa fie buna pentru iarna.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde jonny_it » 23 Iul 2019, 15:23

yuonyuon scrie:nu se mai pun faguri acum ...mai ales ca sa terminat culesul....

rame crescute la ouat ....selectezi de la extractie....


Si acum zici?? Tocmai ce am comandat 16 cutii de faguri sa dau la roi :lol:
Si familiile cladesc, mult mai bine fata de mai/iunie, acum ies ramele perfecte, fara celule de trantori, pentru ca au deja trantori.
... depinde si de zona.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 23 Iul 2019, 15:54

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:nu se mai pun faguri acum ...mai ales ca sa terminat culesul....

rame crescute la ouat ....selectezi de la extractie....


Si acum zici?? Tocmai ce am comandat 16 cutii de faguri sa dau la roi :lol:
Si familiile cladesc, mult mai bine fata de mai/iunie, acum ies ramele perfecte, fara celule de trantori, pentru ca au deja trantori.
... depinde si de zona.
la mine cladeste mereu ...dar eu nu mai am faguri(defapt nu mai am rame) :x ....... :lol:

roi facuti la 20 iunie ...numa in faguri i am tinut.....
Fişiere ataşate
2019-07-19 11.25.44.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde jonny_it » 23 Iul 2019, 16:18

yuonyuon scrie:la mine cladeste mereu ...dar eu nu mai am faguri(defapt nu mai am rame) :x ....... :lol:

roi facuti la 20 iunie ...numa in faguri i am tinut.....


Ziceati ca nu se mai pun faguri acum? Sau nu se mai pun pentru ca nu mai avem? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 23 Iul 2019, 16:44

eu nu mai pun ...deacum incerc sa am cuiburile pe rame mai inchise si ce nu corespunde le triez la extractie.....

nici in anii trecuti nu mai puneam dupa FS......deja e vb de preferinte.....

ma axez pe suprafete de puiet . spatiu pentru polen= pastua si paduchi(cat mai multi :lol: ).......
rezervele sunt la rezerva ...faguri au fost crescuti la momentul lor.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde paul » 26 Iul 2019, 22:35

Azi am mai vazut una ... nevazuta !
Un prieten al prietenului meu i-a lasat acestuia in grija vreo 11 familii cu albine, el plecand la lucru in strainatate. Dupa salcam care a fost zero ( nimic de extras) i-am facut roi, roi puternici cu 3-4 rame puiet capacit, in ideea de a nu risca roirea si nici de a fi nevoiti sa-i vizitam prea des. Dupa imperecherea reginelor mergeam odata la 3 saptamani si-i completam cu rame si pe masura ce se dezvoltau le puneam catul ( 12 rame 3/4). Ultima vizita a fost acum vreo 12 zile si cam batea vantul in ceea ce priveste mierea din coronite, nu mai zic de caturi, eram intr-o dilema daca sa le dam ceva sirop sau nu.
Astazi, dupa 12 zile, totul era blocat, nu stiu daca adunate petecele de puiet de pe rame insumau vreo doua rame, restul era nectar, nectar un pic mai consistent decat apa. Cand intorceai putin rama, fara sa o scuturi, curgea ca din stropitoare. Precizez ca pe-o raza de 4-5 km nu se afla niciun lan de floarea soarelui ci doar faneturi. Iarasi mai precizez ca de mai bine de o luna n-a plouat deloc, abia putin a inceput sa ploua acum.
Intrebarea era, ce planta poate sa secrete atata nectar intr-un interval de timp atat de scurt?
Deja, nu avem solutii ... blocajul este total, caturi nu, rame nu, nectarul este ca apa ? Ce-i de facut ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde jonny_it » 29 Iul 2019, 14:37

paul scrie:Intrebarea era, ce planta poate sa secrete atata nectar intr-un interval de timp atat de scurt?
Deja, nu avem solutii ... blocajul este total, caturi nu, rame nu, nectarul este ca apa ? Ce-i de facut ?


Faneata! Am extras acum 2 saptamani si ma pregatesc iar, nu vreau cuiburi blocate. Unele familii au si 4 caturi.
Anul acesta este anul fanetei(aici in zona tei nu a fost, salcam nici atat).
Ce-i de facut, caturi si extras cand este capacita...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Adrian Galofteanu » 01 Aug 2019, 06:00

Ne intalnim anul asta cu stiuatii fericite de blocare a cuibului sau mai "grav" a intregului stup. Cum am rezolvat eu.

Am consultat caietul stupinei, am identificat toate familiile cu probleme si am inceput controlul cu acestea. Din toata stupina am gasit 11 familii fara matci. Le-am extras mierea, am bagat in fiecare cate un roi si asa am facut rost de rame goale cu care sa pot incepe deblocarea familiilor.

Munca multa dar....Dumnezeu iti da, nu iti baga si in traista!


La situatia ta Paul daca ai albina suficienta pana la urma o va ventila, o va capaci si il vei face bucuros pe prietenul prietenului tau si cu roi si cu miere, ba dupa un an ca asta sigur o sa vrea sa devina stupar :P
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Anterior

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


cron