Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Organizatii producatori pentru masura 112

Mesajde almasel » 12 Feb 2012, 12:26

Salutare,
Aveti cumva o lista de organizatii de producatori de pe zona de vest a tarii (si nu numai) pentru a ne inscrie pentru a putea beneficia de cele 20 puncte pentru masura 112? Ma refer aici la (citez din ghidul solicitantului):

"Solicitantul face parte dintr-o formă asociativă, recunoscută conform legislaţiei în vigoare*) Pentru a se acorda punctaj la acest criteriu de selecţie, solicitantul ataşează la Cererea de Finanţare documente prin care să demonstreze că acesta este membru al uneia din următoarele forme asociative, cu condiţia ca solicitantul să facă parte dintr-o asociaţie în domeniul proiectului: - grupuri de producători constituit conform OG nr. 37/2005, aprobată cu modificări şi completări de Legea nr. 338/2005, cu modificările şi completările ulterioare; - grupuri şi organizaţii de producători în sectorul fructe şi legume recunoscute conform HG nr. 1078/2008, cu modificările şi completările ulterioare; - societate cooperativa agricolă, constituită conform Legii nr. 1/2005; - cooperative agricole constituite conform Legii nr. 566/2004, cu modificările şi completările ulterioare; - organizaţii de îmbunătăţiri funciare constituite conform Legii nr.138/2004, cu modificările şi completările ulterioare; - membrii ai unei Organizaţii Interprofesionale pentru Produsele Agroalimentare – OIPA. Formele asociative pot fi constituite şi recunoscute la nivel local, judeţean şi naţional. *Se va acorda punctaj numai dacă sunt ataşate documentele descrise în Cap. 4.1. Documente necesare întocmirii Cererii de finanţare, punctul 12.1.

Precizare: Conform celor de mai sus nu este vorba de asociatie apicola, ci grup de producatori sau cooperativa.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Organizatii producatori pentru masura 112

Mesajde Radomires » 12 Feb 2012, 12:47

la semlac este o cooperativa agricola,AGROGRUP MULTISCOP este in comuna semlac jud Arad
eu acolo sunt inscris pentru punctaj.
:idea:
"Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe"
Avatar utilizator
Radomires
 
Mesaje: 55
Membru din: 25 Feb 2011, 20:06
Localitate: Lipova Arad

Re: Organizatii producatori pentru masura 112

Mesajde almasel » 12 Feb 2012, 13:22

Poti sa imi dai te rog datele de contact ale organizatiei?
Sunt seriosi, sunt ok? Pe tine ca si membru cu ce te ajuta?
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Organizatii producatori pentru masura 112

Mesajde pedro » 12 Feb 2012, 15:19

de cat timp trebuie sa fii membru in asociatie la data depunerii proiectului?
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!
Avatar utilizator
pedro
 
Mesaje: 67
Membru din: 15 Mar 2011, 01:05
Localitate: Vasoaia,Arad

Re: Organizatii producatori pentru masura 112

Mesajde almasel » 12 Feb 2012, 15:37

La capitolul 12.1 din ghidul solicitantului se spune ca:
"...Document care atestă că solicitantul este înregistrat într-o formă asociativă ca membru, înainte de lansarea sesiunii pentru care aplică, în domeniul proiectului emis de către:..."

Nu este o chestiune "de cat timp"; trebuie sa fii membru inainte de inceperea sesiunii, poate fi o luna, doua sau noua, in ghid nu sunt alte precizari.
Citeste cu atentie ghidul, apoi mai vorbim.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Organizatii producatori pentru masura 112

Mesajde Radomires » 12 Feb 2012, 16:11

sunt ok.nu stiu alte date de contact.
cine este interesat sa mearga pana acolo,tare comozi mai sunteti. :(
"Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe"
Avatar utilizator
Radomires
 
Mesaje: 55
Membru din: 25 Feb 2011, 20:06
Localitate: Lipova Arad

Re: Organizatii producatori pentru masura 112

Mesajde almasel » 12 Feb 2012, 16:26

nu e vorba de comoditate, e vorba de a obtine o informatie.
zilele trecute am contactat cateva astfel de organizatii ce aveau in denumire cuvantul "cooperativa". toate bune si frumoaste, pana cand am aflat ca de fapt erau asociatii apicole nu cooperative. e diferenta ca de la cer la pamant, fiecare se ocupa cu altceva.
pierzi timp, bani si drumuri batute aiurea pentru o prostie.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Organizatii producatori pentru masura 112

Mesajde Radomires » 12 Feb 2012, 17:08

daca am scris ca eu aici am obtinut punctajul...este valabila.
nu este cooperativa apicola,dar este valabila ptr punctaj,mai mult nu pot sa te ajut.
cu respect radomires
"Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe"
Avatar utilizator
Radomires
 
Mesaje: 55
Membru din: 25 Feb 2011, 20:06
Localitate: Lipova Arad

Re: Organizatii producatori pentru masura 112

Mesajde lucky5strike » 12 Feb 2012, 17:11

Ai aici coop de ales - http://www.madr.ro/pages/page.php?self= ... ar=0150205

Exista si unele in afara listei, care n-au mare treaba cu reprezentarea membrului, ci cu scop explicit punctajul.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Organizatii producatori pentru masura 112

Mesajde almasel » 12 Feb 2012, 19:24

multam fain, o sa incerc sa contactez.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Organizatii producatori pentru masura 112

Mesajde lucky5strike » 12 Feb 2012, 23:05

Succes!

Cand te apuci de umblat, intreaba, in stanga, in dreapta... asa ai sa economisesti destui pasi.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Organizatii producatori pentru masura 112

Mesajde almasel » 12 Feb 2012, 23:24

pai am inceput sa umblu si sa intreb. consultantul mi-a spus sa imi gasesc o cooperativa sa ma inscriu sa am mai multe puncte... ce mi-a oferit el e pe bani cam multi, asa ca acum sunt in faza de cautare.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis


Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


cron