Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA NOUTATI IN APICULTURA

Daca ai aflat despre o noutate in apicultura care se preteaza a fi aplicata in Romania , scrie aici . Materiale , echipamente , tehnologii noi sunt elemente ale progresului in apicultura .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Un stup termosolar distruge în totalitate un acarian extrem

Mesajde manastur » 20 Apr 2015, 18:11

am gasit articolul de mai jos. stie cineva ceva despre asta?

"O metodă simplă de combatere cu ajutorul temperaturilor ridicate a acarianului Varroa, parazit care distruge un mare număr de colonii de albine din întreaga lume, a fost pusă la punct de un profesor ceh de apicultură, informează EFE, citând o știre din ziarul ‘Pravo’.

Varroa este, de mai multe decenii, principalul inamic al albinelor, care a omorât 35 % dintre acestea în Republica Cehă, potrivit cotidianului menționat. Parazitul trăiește atât în larvele de albine, cât și în insectele adulte, hrănindu-se cu hemolimfa acestor artropode, care pierd astfel din masa lor corporală.

Inventatorul metodei de luptă contra parazitului, Roman Linhart, a observat, cu totul întâmplător, că acarianul Varroa nu suportă temperaturile ridicate.

El a elaborat și patentat un nou tip de stup termosolar care se poate încălzi până la 47 de grade Celsius. ‘Acarienii nu suportă să fie expuși mai mult de două ore unor temperaturi de peste 40 de grade, spre deosebire de albine, care supraviețuiesc’, a explicat profesorul ziarului ceh.

Stupul a fost testat la Universitatea din Olomouc, din estul Cehiei, iar cei care l-au folosit deja afirmă că are o eficiență de sută la sută.

http://www.paginadeagricultura.ro/un-st ... ru-albine/"
manastur
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Oct 2014, 14:08

Re: Un stup termosolar distruge în totalitate un acarian ext

Mesajde proapis13 » 20 Apr 2015, 18:26

manastur scrie:am gasit articolul de mai jos. stie cineva ceva despre asta?..

Eu stiu ca un apicultor cu cunostinte minime despre apicultura intai citeste ceva si dupa aia posteaza ;)
Este o tampenie...parerea mea..cine o sa citeasca mai cu atentie o sa-mi dea dreptate... :mrgreen:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Un stup termosolar distruge în totalitate un acarian ext

Mesajde Other » 02 Noi 2016, 18:34

Avatar utilizator
Other
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Mai 2013, 07:26
Localitate: Dr. Tr. Severin


Înapoi la NOUTATI IN APICULTURA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator