Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde eugen. » 21 Ian 2013, 22:43

Daca urmariti discutiile vedeti cum unele asociatii au cerut scoaterea biostimulatorilor din PNA...... mai tarziu aceleasi asociatii cerand subventionarea biostimulatorilor pentru familiile de multiplicare ( chiar pana la 30 de kg ) . De ce ? Pentru ca o parte din cei ce conduc asociatiile sunt autorizati ca detin ferme de multiplicare ?
Uni apicultori sunt axati productia de miere, polen , etc , alti pe multiplicarea familiilor de albine - matci, roiuri, etc... Si unii si altii vand ........ miere sau familii de albine, polen sau roiuri, ceara sau familii de albine .
De ce nu s toti egali ? E clar ca unii trag sforile in favoarea lor....
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde so-ri-pan » 22 Ian 2013, 10:29

eugen. scrie:Daca urmariti discutiile vedeti cum unele asociatii au cerut scoaterea biostimulatorilor din PNA...... mai tarziu aceleasi asociatii cerand subventionarea biostimulatorilor pentru familiile de multiplicare ( chiar pana la 30 de kg ) . De ce ? Pentru ca o parte din cei ce conduc asociatiile sunt autorizati ca detin ferme de multiplicare ?
Uni apicultori sunt axati productia de miere, polen , etc , alti pe multiplicarea familiilor de albine - matci, roiuri, etc... Si unii si altii vand ........ miere sau familii de albine, polen sau roiuri, ceara sau familii de albine .
De ce nu s toti egali ? E clar ca unii trag sforile in favoarea lor....


Mai Eugen.
Este vorba ca STUPINELE DE MULTIPLICARE sunt obligate prin acreditare sa stea in stationar. Acestea pot avea unul, sau cel mult, doua culesuri.
Cel mai rauintentionat forumist, daca se stie apicultor, trebuie sa recunoasca un principiu. Cine face albine nu face miere. E clar!
Daca TU AI FI IN ACEASTA SITUATIE, te intreb, TE-AI DESCURCA FARA "zahar"?

Ti-am zis zilele trecute sa iei legatura cu mine. Nu cred ca nu ai ajuns pe la Ploiesti in acest rastimp.

In rest, numai de bine!
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde eugen. » 22 Ian 2013, 11:54

Sorin, stupinele de multiplicare nu fac pastoral , dar fac multiplicare... Asta inseamna ca vand familii de albine , roiuri , matci... tot afacere i si asta .... Cred ca pana acum pentru unii a fost mult mai profitabila multiplicarea decat pastoralul pentru miere .
Si una si alta tot afacere este. Atunci de ce unul sa ia pentru multiplicare pana la 30 kg de biostimulatori, iar cel cu pastoralul nimic dupa unii maxim 6-7 kg dupa altii ?
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde filip » 22 Ian 2013, 14:12

Daca fermele de multiplicare au peste 100 fam,se ia in calcul si cate fam ori roi vand :?: Nu poti multiplica dar cu profit zero.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde XXL » 22 Ian 2013, 20:38

eugen, tot respectul pt postari!
marii profitorii dupa urma PNA au fost sefii de asociatii
si SRL-urile din spatele lor care au papat pana acum mai mult de jumatate din fonduri prin adaosuri comerciale si prin decontari pt achizitii facute doar pe hartie
..ca acum vor sa traga spuza tot pe turta lor n-ar trebui sa mire pe nimeni
pt ca PNA pe care sa il accesam noi in nume propriu nu o sa vedem in romanica niciodata
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde eugen. » 22 Ian 2013, 20:41

filip scrie:Daca fermele de multiplicare au peste 100 fam,se ia in calcul si cate fam ori roi vand :?: Nu poti multiplica dar cu profit zero.

Ma refeream la propuneri pentru pNA din partea asociatiilor , nu la impozitare !
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde cucubau » 22 Ian 2013, 21:11

Pe langa stabilirea cantitati de produs la care se incadreaza functie de criteriul ales sa se stabileasca initial si valoarea de decontare .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde so-ri-pan » 24 Ian 2013, 00:18

eugen. scrie:Sorin, stupinele de multiplicare nu fac pastoral , dar fac multiplicare... Asta inseamna ca vand familii de albine , roiuri , matci... tot afacere i si asta .... Cred ca pana acum pentru unii a fost mult mai profitabila multiplicarea decat pastoralul pentru miere .
Si una si alta tot afacere este. Atunci de ce unul sa ia pentru multiplicare pana la 30 kg de biostimulatori, iar cel cu pastoralul nimic dupa unii maxim 6-7 kg dupa altii ?


Eugene!!! :))) Esti irecuperabil!!!:))) Nu crezi ca inversunarea asta a ta ar trebuii canalizata in sens pozitiv? Nu crezi ca ar fi mai bine sa fi "tovarasi" in a face ceva alaturi de cei ce incearca sa faca si sa nu mai "carcotesti" imbracat in pijama!? :))

Joi 25 ianuarie esti invitatul meu sa-mi fi alaturi la minister din partea sindicatului la ora 9. L-am invitat si pe Filip insa a declinat invitatia.
Daca vi, aduc si adeziunea sa o completezi. Daca nu vi, nici sa nu mai postezi ceva. Nu vei mai fi credibil.

Apropos, aceeasi invitatie o fac si catre VALTER mustaciosu (am vazut ca mai este un Valter).
As fi bucuros sa va lamuriti ca nu are nimeni nimic de ascuns, nimeni nu are nimic cu ACA sau alta organizatie la modul apriorii, si ca aceia care vor fi acolo, inclusiv Gavrila, sunt oameni normali, cu opinii si cu voturi PRO,sau CONTRA.

Astept comfirmare.
tel.0723723975
rinso54@gmail.com
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde eugen. » 24 Ian 2013, 08:47

so-ri-pan scrie:
eugen. scrie:Sorin, stupinele de multiplicare nu fac pastoral , dar fac multiplicare... Asta inseamna ca vand familii de albine , roiuri , matci... tot afacere i si asta .... Cred ca pana acum pentru unii a fost mult mai profitabila multiplicarea decat pastoralul pentru miere .
Si una si alta tot afacere este. Atunci de ce unul sa ia pentru multiplicare pana la 30 kg de biostimulatori, iar cel cu pastoralul nimic dupa unii maxim 6-7 kg dupa altii ?


Eugene!!! :)))
Prezent!
Esti irecuperabil!!!:)))
Posibil... nu te contrazic !
Nu crezi ca inversunarea asta a ta ar trebuii canalizata in sens pozitiv?
Cred ca in sens pozitiv este !
Nu crezi ca ar fi mai bine sa fi "tovarasi" in a face ceva alaturi de cei ce incearca sa faca si sa nu mai "carcotesti" imbracat in pijama!? :))
Ba da.... sa fim tovarasi da nu ca n fabula asta :lol:

Grigore Alexandrescu
Câinele şi căţelul

"Cât îmi sunt de urâte unele dobitoace,
Cum lupii, urşii, leii şi alte câteva,
Care cred despre sine că preţuiesc ceva!
De se trag din neam mare,
Asta e o-ntâmplare:
Şi eu poate sunt nobil, dar s-o arăt nu-mi place.
Oamenii spun adesea că-n ţări civilizate
Este egalitate.
Toate iau o schimbare şi lumea se ciopleşte,
Numai pe noi mândria nu ne mai părăseşte.
Cât pentru mine unul, fieştecine ştie
C-o am de bucurie
Când toată lighioana, măcar şi cea mai proastă,
Câine sadea îmi zice, iar nu domnia-voastră."
Aşa vorbea deunăzi cu un bou oarecare
Samson, dulău de curte, ce lătra foarte tare.
Căţelul Samurache, ce şedea la o parte
Ca simplu privitor,
Auzind vorba lor,
Şi că nu au mândrie, nici capricii deşarte,
S-apropie îndată
Să-şi arate iubirea ce are pentru ei:
"Gândirea voastră, zise, îmi pare minunată,
Şi sentimentul vostru îl cinstesc, fraţii mei."
- "Noi, fraţii tăi? răspunse Samson plin de mânie,
Noi, fraţii tăi, potaie!
O să-ţi dăm o bătaie
Care s-o pomeneşti.
Cunoşti tu cine suntem, şi ţi se cade ţie,
Lichea neruşinată, astfel să ne vorbeşti?"
[b]- "Dar ziceaţi..." - "Şi ce-ţi pasă? Te-ntreb eu ce ziceam?
Adevărat vorbeam,
Că nu iubesc mândria şi că urăsc pe lei,
Că voi egalitate, dar nu pentru căţei.
"[/b]
Aceasta între noi adesea o vedem,
Şi numai cu cei mari egalitate vrem.
Am subliniat ........ c am asa vad eu ca vot unii !
Joi 25 ianuarie esti invitatul meu sa-mi fi alaturi la minister din partea sindicatului la ora 9.
La 6 30 deschid calculatorul si vad invitatia ..... imi surade ideea dar deja eram in ceata cu joi 25... E joi zic , da nu i 25... ce fac ? deranjez pe Sorin cu noaptea n cap . Asta e ...mi am cerut scuze. M a lamurit e 25 da e si Vineri !
L-am invitat si pe Filip insa a declinat invitatia.
Daca vi, aduc si adeziunea sa o completezi.
Vin domle , vin ... am zis ! Sa vad si eu daca acolo se zice doar 'DA "si "Amin " :!:
Daca nu vi, nici sa nu mai postezi ceva. Nu vei mai fi credibil.
Partea asta e interpretabila.... acolo se va discuta despre impozitare !
Partea ce au negociat asociatiile PNA ul ... ramane cum am stabilit..... cum scrie in hartiile postate de KiSSI


Apropos, aceeasi invitatie o fac si catre VALTER mustaciosu (am vazut ca mai este un Valter).
As fi bucuros sa va lamuriti ca nu are nimeni nimic de ascuns, nimeni nu are nimic cu ACA sau alta organizatie la modul apriorii, si ca aceia care vor fi acolo, inclusiv Gavrila, sunt oameni normali, cu opinii si cu voturi PRO,sau CONTRA.

Astept comfirmare.
tel.0723723975
rinso54@gmail.com
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde so-ri-pan » 29 Ian 2013, 19:36

eugen. scrie:Daca urmariti discutiile vedeti cum unele asociatii au cerut scoaterea biostimulatorilor din PNA...... mai tarziu aceleasi asociatii cerand subventionarea biostimulatorilor pentru familiile de multiplicare ( chiar pana la 30 de kg ) . De ce ? Pentru ca o parte din cei ce conduc asociatiile sunt autorizati ca detin ferme de multiplicare ?
Uni apicultori sunt axati productia de miere, polen , etc , alti pe multiplicarea familiilor de albine - matci, roiuri, etc... Si unii si altii vand ........ miere sau familii de albine, polen sau roiuri, ceara sau familii de albine .
De ce nu s toti egali ? E clar ca unii trag sforile in favoarea lor....


Iaca Eugene ce mica este lumea! De la POSTACI mereu nemultumit ai ajuns "SFORAR" la PNA!!! :o :lol:
Acum sa te vad ce postezi! :shock: Cum cu tine acolo S-A SCOS APIFONDA :o

Chiar sunt curios, dar scurt si la obiect, nu cu consideratii personale :P
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde bio » 29 Ian 2013, 20:25

si cu Eugen acolo.....si fara Eugen, oricum se scotea hrana pentru cei de rind.

Sa ajunga banii pentru "baietii destepti" care au aparut si-n apicultura.

Sforile sunt trase mai demult .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde Dragos2006 » 29 Ian 2013, 20:34

A dat Dumnezeu si azi la MADR a fost o sedinta linistita iar participantii in unanimitate au adoptat schita de PNA 2014-2016. Cred ca este un proiect bun care va duce la decontari oneste .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde eugen. » 29 Ian 2013, 20:36

Multumesc pentru ocazia oferita ..... ( am vazut si eu cum se discuta PNA ul ) :lol:
Iata ce s a convenit :
Fişiere ataşate
20130129_152214 (1).jpg
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde eugen. » 29 Ian 2013, 20:39

Majoritatea a hotarat :!:
Nu i batut in cuie .... va mai fi o intalnire ...... :lol:

PS Nu inseamna ca am fost de acord cu tot ce scrie acolo........ :lol:
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde adytza » 29 Ian 2013, 21:12

Sa recunoastem un fapt totusi: e pentru prima oara cand stii cu un an inainte care sunt regulile jocului. Iti poti face un plan pe durata indelungata. Nu acelasi lucru se poate spune despre impozitarea apiculturii peste noapte si mai ales la niste norme de venit exagerat de mari. Ne-a dat peste cap toate socotelile.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde bio » 29 Ian 2013, 21:18

"Eliminarea termenului de 1-3 ani de pastrare a materialului cumparat."--drum deschis "ucigasilor de albine" si minariilor cu material biologic cumparat doar pe factura.

..De ce cumpara cineva material biologic, daca nu pentru a-si marii septelul ?
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori


cron