Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde kiloz » 20 Apr 2017, 18:53

cristi_vidican scrie:Deja poliția m-a găsit.
M-au pus în temă să intru în legalitate, ceea ce voi și face.
Omul e deschis, dar riguros.

Mi-a spus că trebuie să asigur paza stupilor. Altfel dacă vine seara la stupină și nu găsește pază, e bai.
Știți ceva legat de asta? Că în lege nu există. O fi altă lege?

De asemenea văd că în lege scrie că trebuie în 24 de ore de la așezarea stupinei în pastoral să anunți în scris consiliul local sau administratorul terenului.
Deci, poți să nu anunți primăria dacă anunți în scris administratorul terenului!!!???


Daca nu ai paza asigurata si politia stie treaba asta, in caz de furt nu mai pot sa ai pretentii si reclamatii.

Trebuie sa ai acordul de la administratorul sau proprietarul terenului,dar in acceasi timp trebuie sa lasi o instiintare la consiliul local sau primarie ca teai instalat cu stupina in zona respectiva. Instiintarea trebuie sa contine locul(denumirea dulaului sau nr.parcelei respective) si numele proprietarului sau administratorul terenului. Trebuie cerut nr. de inregistrare si sa fie in 2 exemplare.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde Hunbee » 20 Apr 2017, 20:27

Uau!
Serios! Daca nu sunt paziti si se fura nu ai dreptul sa reclami?
Asa e si cu casa? Daca nu esti acasa cand se fura nu poti face reclamatie? Sa nu plecati mai de acasa.
Eu cred ca mai decraba e "ia mai lasa-ne cu stupii tai, pazestei dracului si nu veni cu problemele tale. Ce p..a mea nu stii ca suntem o tara de hoti?."
O da da. Si sa fug repede sa dau declaratia aia la primarie in doua exemplare neaparat.
Ca atunci o sa fie bine si fermierul va rspecta normele de protwctie al polenizarorilor, statul o sa inceapa sa faca autostrazi, spitalele o sa fie curate, copii o sa aibe o masa calda pe zi si va fi pace mondiala.
Sa nu puie dracu sa uitati de placutele de identificare stupina, sibdaca sunteti in harghita sa fie bilingve ca vine sandor si va urecheaza.
Ma ai nu dati sirop la albine ca intra in mierea de rapita care o sa o dati cu 8 lei.
Afurisiti apicultori! Sa-si lase stupii nepaziti si sa nu dea doua exemplare la primarie! Incredibil ce debandada!
Toate astea in zona rurala in care inca ne cacam intro gaura in fundu curtii si gandim ca in evul mediu.
Da sa fie in doua exemplare declaratia, da?!
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde kiloz » 21 Apr 2017, 06:46

Declari tu ce ai de declarat,dar e total diferit de treaba cand depui o instiintare! Dreptul a fiecaruia sa procedeze cum o vrea.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde nissan » 23 Apr 2017, 01:04

Va rog respectos sa nu poluati intrebarea...Rog moderatorii sa i.a act.
nissan
 
Mesaje: 20
Membru din: 03 Feb 2012, 18:54

Re: Ce acte trebuie sa am cand merg cu camionul omologat api

Mesajde daffid mihailov » 23 Apr 2017, 01:27

Colegul Hunebee, ai mare dreptate. Suntem hartuiti cu acte si haituiti la drumul mare de parca am fi niste talhari. Ne opresc sa ne intrebe de carnete, de rovinete, de faruri si stopuri, de adtipilduri cu limite de viteza de parca am fi niste banditi. Nu suntem oameni care vor sa munceasca cinstit. Iar cand vine vorba de hoti, numai de bine.

In toate tarile in care am fost, cei care muncesc sunt lasati in pace. Dar sistemul la noi e pus pe cei care muncesc ca stie ca de la ei se poate cere. Ia mai lasati-o mai fratilor cu atatea hartii, ca nu de-aia nu se face mierea. Si cand va opreste politia spuneti si voi ca Moromete, pai n-am! Ce a intrat frica asta de sistem in voi? Ca in tara asta nu ai cum sa fii in regula nici daca esti mai catolic decat Papa. De-aia s-a inventat spaga.

Nu ati observat, cu cat esti mai in regula cu cat iti mai cere o hartie in plus, pe care sigur ca nu o ai pentru ca nu ai auzit de ea? Si data viitare puneti si voi doua borcane cu miere "din china" de-oparte pentru orice eventualitate. Naturala 100%
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori