Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 01 Ian 2021, 13:15

Daca am intes bine vina o poarta tot covidu. Din cauza lui nu primesc copiii miere. :lol:
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde Balian » 01 Ian 2021, 13:37

Nu este chiar așa simplu. Mierea vizată pentru copii dacă se va da va fii furnizată prin achiziții publice.
Pentru a putea participa apicultorul de rând va trebui să parcurgă o procedură birocratică bogată.
Să zicem că trece hopul. Urmează procedeul de achiziție propriu zis la care se va alege produsul cu
preț cel mai ”avantajos”.
Oare care va fi acel concurent care poate da un asemenea preț? Și ce calitate va avea aceea miere?
Ca ”cornul și laptele”. Va pune în mișcare procesatorul care este cam blocat în momentul de față.
Noi oare la ce ne putem bucura? :?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde yuonyuon » 01 Ian 2021, 14:28

Balian scrie:Nu este chiar așa simplu. Mierea vizată pentru copii dacă se va da va fii furnizată prin achiziții publice.
Pentru a putea participa apicultorul de rând va trebui să parcurgă o procedură birocratică bogată.
Să zicem că trece hopul. Urmează procedeul de achiziție propriu zis la care se va alege produsul cu
preț cel mai ”avantajos”.
Oare care va fi acel concurent care poate da un asemenea preț? Și ce calitate va avea aceea miere?
Ca ”cornul și laptele”. Va pune în mișcare procesatorul care este cam blocat în momentul de față.
Noi oare la ce ne putem bucura? :?
asai daca nu luam si noi o bucata de cascaval...la ce ne bucuram degeaba :lol:

de educatia consumatorului ai auzit?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde Balian » 01 Ian 2021, 16:29

yuonyuon scrie:....asai daca nu luam si noi o bucata de cascaval...la ce ne bucuram degeaba :lol:

de educatia consumatorului ai auzit?

Cu părere de rău dar numai ”am auzit”. Bine ar fi!
Poate greaua moștenire dar suntem obsedați tot cu asistență socială. :cry:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde kovacslg » 01 Ian 2021, 23:40

Dacă s ar aplica ar însemna un import de miere chineză, sau ceva de slabă calitate.
Apicultorii nu vor avea acces la acest program, deci am pierde o parte din piață și așa mica.

Educație... cu produsul cel mai ieftin...oferit gratis, nu știu.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde yuonyuon » 02 Ian 2021, 14:00

kovacslg scrie:Dacă s ar aplica ar însemna un import de miere chineză, sau ceva de slabă calitate.
Apicultorii nu vor avea acces la acest program, deci am pierde o parte din piață și așa mica.

Educație... cu produsul cel mai ieftin...oferit gratis, nu știu.
lol....fara educatie o sa mancam doar radacini si gugustiuci....
cu un program de educare a consumatorului bine pus la punct poti manca si plastic.....sau mai rau ...

noi in romania nu avem cultura consumului de miere ...stiu asta pentru ca mai toti clientii mei nu consumau miere inainte sa vada la mine...iar acum nu se mai satura... :lol:

educarea copiilor in aceasta directie ar insemna exact asta ....o piata mai buna......

bine acuma voi vreti sa fiti primi in fata ...am inteles! 8-)
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde Balian » 02 Ian 2021, 18:17

Sunt și la noi consumatori educați. Ei sau copii lor nu vor mânca miere dată la școală. E clar.
Ei vor cumpăra miere de la sursă sigură ca înainte. Poate merg în stupina omului să vadă cum
produce aceea miere. Dar tot primesc miere la scoală și dacă nu vreau. Eventual o dau cadou celor
care mănâncă, aruncă sau o magazionează. Dar nu vor cumpăra mai mult cât au cumpărat înainte.
Cei care primesc vor avea dublu. Pentru ce să mai cumpără de la noi dacă au?
Cei care sunt educați cum s-au educat? Nu cu mierea de la școală că nu era până acum. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde Neafiliatul » 23 Feb 2021, 17:17

Iar povești liberale :mrgreen: Din iulie,când este vacanță sau deloc,deoarece apicultorii primesc și alte ajutoare :!:
https://agrointel.ro/177014/decizie-in-parlament-programul-mierea-in-scoli-va-incepe-din-1-iulie/
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde jonny_it » 23 Feb 2021, 18:03

Neafiliatul scrie:Iar povești liberale :mrgreen: Din iulie,când este vacanță sau deloc,deoarece apicultorii primesc și alte ajutoare :!:
https://agrointel.ro/177014/decizie-in-parlament-programul-mierea-in-scoli-va-incepe-din-1-iulie/


Daca se poate sifona ceva o sa se dea, altfel nu. Sincer decat sa le dea la copii miere din China(doar nu credeti ca o sa consume miere de la noi) mai bine nu.
Nu as vrea ca baiatul meu sa manance miere de la "M** *******" sau alti procesatori care vand orice altceva doar miere nu.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde Balian » 23 Feb 2021, 18:58

Mierea pentri școli se va aproviziona prin achiziție publică.
La o asemenea procedură dacă eventual va ajunge apicultorul,
evident va practica un preț cât mai mic. Nu știu cât de diferit
va fi față de cel afișat de procesatori.
Deci vom incasa încă un ajutor din partea autorităților.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor



Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde Balian » 21 Dec 2021, 16:48

Acesta a amintit și de Programul ”Miere în școli”, o inițiativă care a fost de mai multe ori amânată dar care anul viitor ar putea să fie aplicată cu succes. Cu o condiție însă: legea să fie în totalitate de partea apicultorilor români, iar produsele oferite elevilor să fie 100 la sută românești.


Sunt naiv și mă gândesc ca mierea mea să ajungă la școli :lol: oare ce preț mi-ar da la
o negociere de achiziție publică? :?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor


Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde cristi_vidican » 12 Noi 2022, 10:42


Din 2006 o tot întinde ca pe gumă.
Sincer, mă bucur.
Pt că orice acțiune de acest gen făcută de guvern e doar în interesul câtorva persoane.
Când au dat acum mulți ani miere la bătrâni, Artifico a câștigat licitația cu 6 lei pe kg. Și le-a dat sirop de porumb (care atunci nu era nici 2 lei) colorat maro.
Știm ce se vinde în magazine sub protecția legii.

Așa că, mai bine nu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde Balian » 12 Noi 2022, 11:46

Dacă aș fiu începător și naiv aș spune că această acțiune este cât se poate de nobil.
Însă urmăresc de mai muți ani ce se întâmplă în jurul meu și achizițiile publice nu
sunt desfășurate să ajute sectorul apicol, spun că ”vai de capul nostru”!
Piața este invadată de marfă de f bună calitate că s-a făcut :!: , și cu marfă care nu
merită doi lei. Plus procedura achiziției publice este concepută să aleagă marfa cea mai
ieftină, pe care numai noi știm care este.
În concluzie ”mierea în școli” nu că ajută apicultorii, ne este cât se poate de dăunător.
Mai ales în această perioadă când nu există vânzare en gros și toată peoducția MARE :!:
ce s-a făcut anul ăsta se acumulează pe piața en detail (la borcan) care chiar datorită
acestei acțiuni se va subția și mai mult ținând prețurile jos la nivelul de anul trecut deși
ar fi vital o majorare de preț. Populismul invinge orice în ziua de azi. Și nu numai azi!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori