Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PNA 2020-2022

Mesajde kovacslg » 29 Aug 2020, 16:27

Referitor la analize de miere.
Zero producție, duci de anul anterior.
Însă...
In Cluj apar 3 laboratoare care pot face aceste analize.
In 20 iulie sun la ei, însă cele două firme private rămân mirați că sunt pe lista, ele niciodata nu au făcut astfel de analize.
Stres, etc , având o remorcă și o macara cumpărate deja.
Ajuns la Universitatea de științe agricole, unde doamna la prima convorbire zice că nu are ce face nu mai primesc mostre că sunt depășiți.
Adică monopol, dezorganizare de toate.
Rugăciuni, vorbe multe în final accepta.
Primesc factura și sunt trimis la trezorerie să plătesc că numai așa e bine etc unde după 3 ore de așteptări aflu că ei nu încasează așa ceva.
Sun la facultate zic ce am pățit, și în concluzie e bine și op.
După care mă duc la primărie, și OJZ după adeverințe, că până la urmă accepta doar copii după original care se și verifica pe loc.
După care copii după diploma, autorizație dsv, comunicare pastoral, carte de id, copie carnet de stupina...

Remorcă apicola
Aflu de posibilitate in mai in plin sezon salcam etc
In timp ce eram în pădure căutăm semnal, oferte, aflând cu " interes " că numai câteva firme fac remorci cu carte de id că remorcă apicola, și acelea la preturi uriase, și fără capacitate de producție raportat la solicitări.

Restul comercianților de remorci facturează remorcă apicola dar cartea că fi fara mențiunea de remorcă apicola.
Decizie cer oferta de la doua firme, una din ele cel mai mare comerciant de remorci din Salaj, care i mi spune că dacă Apia cere acte peste acte el nu are timp de așa ceva.
Până la urmă depun la Apia cealaltă oferta, de la o firma din Tg Secuiesc.
Agrenand familia, reușesc, sa trimit copiile cererea de intenție la timp.
După răspunsul că vom primii cel puțin 20% urmează să decid dacă cumpăr remorcă sau nu, cu riscul că nu ajung sa le reomologhez apicola.
La momentul respectiv nu era clar nici dacă acea reomologare va fi acceptată, sau daca se accepta doar o remorcă care e din start omologata că apicola.
Fiind o valoare destul de mare 2800 eur plusz structura la repejor plus omologare plus timp pierdut, gândești de doua ori.
Toate astea in plin sezon apicol.
Mă decid cumpăr.
Sun la firma din Tg Secuiesc, care după o lună de la oferta zice că nu poate să aducă remorca, că se face greu transportul din cauza pandemiei, și că are si ceva probleme la firma.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2020-2022

Mesajde kovacslg » 29 Aug 2020, 16:59

Continui...
Îl rog îl sun zilnic. Nu și nu.
Sun la Apia unde doamna im I zice asta e sa incerc la anul.
Că nu se accepta alt furnizor decât cel de pe proforma predată odată cu cererea de intenție, i trenat fiind cineva de la Apia central (București)
Am citit ghidul, m am consultat cu unii, și faptul că în ghid nu scrie nicăieri așa ceva risc și caut alt furnizor.
In plin sezon apicol!!!!!
Nu găsesc nici unul care să aducă o remorcă de 4*2 cum am avut în factura proforma repede că să apuc sa l reomologhez.
Direct din Germania nu pot cumpăra o remorcă că acolo nimeni nu ți trece apicola pe factura, plus suma trebuie sa fie fix aceeași cu cea de pe proforma predată.
Deci găsesc o firma din Cluj, facem comanda in Germania, o săptămână până reușim să primim actele să plătim și să programam livrarea.
Mă duc în Germania după ea, fiindcă nu se poate aduce cu Nr provizorii germane, fiindcă atunci la rar și înmatriculare se co sidera second hand, și nu se califica la pna.
3 zile drum, dus întors, o livrare eșuată din prima locație, cauzat de o situație neprevăzută la dealer, numai acolo am pierdut o zi.
In plin sezon apicol!!!!

Ajuns acasă mă duc la rar Cluj
Unul zice că trebuie neapărat să fie închisă, altul prelata, altul să fie pe două rânduri.
Dezastru și nervi.
Mă duc cu ea la Salaj. Acolo au mai făcut așa omologări deci mă programez acolo.

In plin sezon apicol.

Aflu că se omologheaza apicol doar daca stupii sunt fixați pe structura, adică nu sunt mobili.
Deși noi primim banii pt macara de descărcat încărcat stupi!!!!!!!!!

Mă apuc de structura.
Facem cu un prieten, în trei patru zile, achiziție material, mic plan ce și cum, suduri, vopsit așa de forma, montat.
Estimând când va fi terminat am incercat sa fac programare la rar, precedat de o programare pt numere roșii...doar și dosarele de rigoare la fiecare.
Stat la rand, instituții în pandemie.
La numere roșii ceva probleme neesentiala la factura reprogramare etc

Mă duc la rar.
Mă respinge.
Cer indicații. Macar sa știu ce să fac.
Nimic. Nervi, o mica cearta...
Până la urmă îmi zice cam cum sa l modific.
Altă programare...deja ies din termen. Stres.
Aflu că se prelungeste. Dar nu apare nimic în monitor decât în ultimă zi 31 aug. Nervi

Mă apuc de structura iar, o demontez că nu era vopsit că lumea, apărând deja rugina, o modific, o pun la loc, mă duc iar la rar.
Deși cu programare am aștepta 4 ore până am intrat în hala.
In plin sezon apicol...
Accepta și o omologhează.

Aștept cartea de identitate și mă duc cu ea la Apia prin 10 august.
Doamna zice că nu poate să i registreze cartea de identitate că acolo nu apare numele meu, și că așa nu e bine.
Nervi
Mă duc acasă și mă gândesc ce sa fac.
Încerc să fac programare la înmatriculare, dar surpriza prima zi disponibila 10 septembrie.
Mă duc înapoi la Apia și incerc sa explic că nu o pot inmatricula până în 01 septembrie și că pe carte doar atunci va fi înscris numele meu.
Nervi și timp
Până la urmă accepta și o predau așa.

Ați numărat zilele???
Dezastru.

Sa nu zic că puteam aduce remorcă fara costuri (1200 Roși trei zile pierdutepe drum plus riscuri etc) daca știam din timp de aceasta posibilitate, am cheltuit 2000 ron pe o structură de care nu am nevoie, și 500 la rar.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2020-2022

Mesajde Shrek » 29 Aug 2020, 17:31

De multe nu inteleg cum oameni in toata firea, cred ca statul le da ceva , moca!? Chiar daca nu iti ia banii înapoi ( de cele mai multe ori, înainte să iti dea ceva), iti va fura din timpul tau. Timp care, odată pierdut, pierdut rămâne. Si este vorba de timpul fiecaruia! Nu pot decat sa va compatimesc!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: PNA 2020-2022

Mesajde sapstel » 09 Oct 2020, 19:24

În Vrancea s-au primit deciziile de plata.
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: PNA 2020-2022

Mesajde kovacslg » 10 Oct 2020, 20:31

Statul, defapt prin diferite politici, UE ofera finantare in f multe sectoare.
In cazul apiculturii s a obtinut putin, s a gestionat prost, cu o birocratie stufoasa, si multe elemente pe deviza " sa facem ca nu vedem".

De ex analiza de miere. ABSOLUT INUTIL!!!
Atata vreme cat probele nu se recolteaza controlat.
Adica apicultorul poate sa cumpere si din magazin borcanul de miere dus la analiza.
Pur si simplu caraghios.
Derulat de oameni majori, adica e de ras, oameni din minister, sefi de asociatii decidenti, mii de apicultori, si sute de laboranti, facem analize cand toti stim ca nu e real nimic de acolo.
Mai mult pt aceasta agitatie mai sifonam si fonduri UE degeaba.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2020-2022

Mesajde Balian » 10 Oct 2020, 22:21

kovacslg scrie:Statul, defapt prin diferite politici, UE ofera finantare in f multe sectoare.
In cazul apiculturii s a obtinut putin, s a gestionat prost, cu o birocratie stufoasa, si multe elemente pe deviza " sa facem ca nu vedem".

De ex analiza de miere. ABSOLUT INUTIL!!!
Atata vreme cat probele nu se recolteaza controlat.
Adica apicultorul poate sa cumpere si din magazin borcanul de miere dus la analiza.
Pur si simplu caraghios.
Derulat de oameni majori, adica e de ras, oameni din minister, sefi de asociatii decidenti, mii de apicultori, si sute de laboranti, facem analize cand toti stim ca nu e real nimic de acolo.
Mai mult pt aceasta agitatie mai sifonam si fonduri UE degeaba.

Absolut de acord!
E un lucru f prost gândit. Adică o naivitate sau un interes josnic.
Așa suntem reprezentați, din păcate. :cry:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: PNA 2020-2022

Mesajde kovacslg » 10 Oct 2020, 22:54

sapstel scrie:În Vrancea s-au primit deciziile de plata.


Curios... Oare la remorca cat s a decontat?
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2020-2022

Mesajde cristi_vidican » 11 Oct 2020, 09:25

kovacslg scrie:
Curios... Oare la remorca cat s a decontat?

Cu siguranță mai mult după ce au rămas doar cei cu remorci apicole veritabile.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PNA 2020-2022

Mesajde kovacslg » 11 Oct 2020, 11:03

Din pacate au renuntat multi.

Cand au vazut valoarea de 25% din pretul fara tva, care nu acopera nici modificarile (inutile pt multi) cerute de rar, nu e de mirare.

Ar trebui acordat acest sprijin pt remorca.
Remorca si atat.

Daca se mentine remorca apicola conf rar, nu va fi un ajutor real, sumele vor finanta marjele de profit al producatorilor de remorci speciale, putini la numar.

E o situatie clara unde oferta este distorsionata de insasi subventia acordata.
Astfel ajutorul e transferat catre un sector care nu era tinta initiala.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2020-2022

Mesajde mausica » 11 Oct 2020, 23:31

Noo iara ai remorca la pret redus :lol: nu poti fi cu toate.
Daca dadeai 4500-5000 € o aveai gata facuta apicola din fabrica...... fara sa mai stai la suduri :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: PNA 2020-2022

Mesajde Closcutz » 11 Oct 2020, 23:33

Pe mine m-a costat 3700 si multe emoții, feecus si bataie de cap!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: PNA 2020-2022

Mesajde mausica » 12 Oct 2020, 11:57

Closcutz scrie:Pe mine m-a costat 3700 si multe emoții, feecus si bataie de cap!

Modul detasabil??
Pret bun zic eu. Pe mine in 2017 m-a costat mai mult toata treaba(remorca+modul+4 cricuri faine+acareturi) , insa am luato pe proiect. Partea buna a fost ca nu am avut dureri de cap si drumuri. A iesit din fabrica conform cerintelor din proiect(adica apicola trecuta in carte) si bonus cu modul detasabil.
Am tot auzit pe aici :ba ca nu se poate apicola numai intr-un fel ba ca invers..... Nu stiu cum de poate fabrica asta unde am facut eu dar..... POATE BINE DE TOT
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: PNA 2020-2022

Mesajde Closcutz » 12 Oct 2020, 12:14

Nici vorba de modul sau cricuri....ai speranțe prea multe!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: PNA 2020-2022

Mesajde mausica » 12 Oct 2020, 12:38

Closcutz scrie:Nici vorba de modul sau cricuri....ai speranțe prea multe!

Si atunci pe ce ai platit 3700 €?????
La mine doar remorca a fost 3000e omologata apicol
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: PNA 2020-2022

Mesajde kovacslg » 12 Oct 2020, 21:29

Daca a fost pe proiect de tanar fermier atunci nu te a costat nimic.

Pe pna am investit din resurse proprii fara sa stim cat se va rambursa.

Producatorii s au smecherit.
Ce s a cumparat acum 2 ani cu 4500, acum cer 6000.
Si nici vorba sa l faca in timp util, cum era asta vara cu pna.
Am fost pana la Salonta.

Pe de alta parte am luat si macara, nu as fi dorit deocamdata nici cu sine sau mai rau ceva pavilionar.
In alte parti remorcile apicole nu trebuie sa aiba nici o structura.
Il folosesti pt a transporta stupi si atat.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori