Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

PNA 2019

Mesajde viorel55 » 18 Oct 2019, 15:00

Zilele trecute au fost virati in conturile apicultorilor banii pentru PNA 2019.
Pana in prezent nu s-a difuzat comunicatul APIA cu modul de repartizare a banilor si nr. de matci ,familii de albine, cutii de stupi....etc. tranzactionati. Probabil ca sa nu mai stie lumea care sunt profitorii PNA-ului....
Cu toate acestea,am constatat ca la medicamente mie personal,mi s-a retinut cca 15 % din suma platita pentru achizitionare,fara ca aceasta sa fie motivata in vre-un fel,la rubrica " Valoare reducere..."fiind trecut 0,00.
Precizez faptul ca in H.G privind PNA 2017-2019 se prevede ca se deconteaza valoarea integrala din factura de achizitie,mai putin TVA-ul.
Asa am patit si anul trecut,am facut contestatie si pana la sfarsitul anului am primit in cont si suma retinuta.
Astazi am facut contestatie si si pentru acest an si am transmis-o pe e-mail PNA judetean.
Va sfatuiesc ,daca aveti retineri la suma pentru medicamente, faceti contestatie in TERMEN DE 30 zile de la data primirii deciziei de plata.
NU treceti cu vederea aceasta MAGARIE !
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: PNA 2019

Mesajde cristi_vidican » 18 Oct 2019, 16:03

Și în cazul meu au tăiat 23% din sumă. Și am decontat doar tratamentele.

Dacă puteți, domule Viorel să ne arătați cum ați făcut contestația.
Vă mulțumesc!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PNA 2019

Mesajde Neafiliatul » 22 Oct 2019, 23:30

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: PNA 2019

Mesajde cristi_vidican » 23 Oct 2019, 07:02

Cum cred eu că s-au stabilit sumele ...
Cineva stă în birou cu pixul și spune: la asta dăm atât, la celălalt tăiem atât, aici nu trebuie să tăiem.
Ce mi se pare ciudat!? Faptul că dacă la un produs apare un preț minim, care e cu mult sub medie, acel preț e luat ca preț pentru plată.
De exemplu la varostop s-a descontat 10.73 lei/ bucată. Unde a fost acest preț? Eu nu l-am găsit mai ieftin de 17 lei cu TVA cu tot.

PNA-ul e bătaie de joc pt că niciodată nu știi câți bani îți vor da. Unele produse sunt scumpe, dacă știi că se decontează, le cumperi, dar că nu, nu are rost.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PNA 2019

Mesajde kiloz » 23 Oct 2019, 15:20

Sunt o gramada de aberatii la preturi.
Cum se poate factura sub pretul oficial de vânzare?
Si vorbesc de lucruri, care sunt preturile la distribuitor oficial.
Ca în alte parte, dincolo de granita sunt mai ieftine e o treaba.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: PNA 2019

Mesajde Balian » 23 Oct 2019, 16:37

[code][/code]
kiloz scrie:Sunt o gramada de aberatii la preturi.
Cum se poate factura sub pretul oficial de vânzare?
Si vorbesc de lucruri, care sunt preturile la distribuitor oficial.
Ca în alte parte, dincolo de granita sunt mai ieftine e o treaba.


Cred că înmulțind cu un coeficient k<0. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: PNA 2019

Mesajde kovacslg » 19 Noi 2019, 11:39

cristi_vidican scrie:Cum cred eu că s-au stabilit sumele ...
Cineva stă în birou cu pixul și spune: la asta dăm atât, la celălalt tăiem atât, aici nu trebuie să tăiem.
Ce mi se pare ciudat!? Faptul că dacă la un produs apare un preț minim, care e cu mult sub medie, acel preț e luat ca preț pentru plată.
De exemplu la varostop s-a descontat 10.73 lei/ bucată. Unde a fost acest preț? Eu nu l-am găsit mai ieftin de 17 lei cu TVA cu tot.

PNA-ul e bătaie de joc pt că niciodată nu știi câți bani îți vor da. Unele produse sunt scumpe, dacă știi că se decontează, le cumperi, dar că nu, nu are rost.


Asa este.
Dar cea mai mare problema este ca mare parte din bani se duc pe "achizitii" de familii de albine.
Astfel nu mai raman bani pt medicamente, stupi, care sunt un real ajutor.

Daca aveti posibilitati luptati ca pe perioada 2020 2022, aceasta mascarada de achizitii de familii de albine sa nu mai fie inclus in PNA.

Stiu ca o parte din mediul asociativ sustine agresiv aceasta actiune mascarada din pna, ei fiind direct implicati in derularea acelor vanzari cumparari.

EI..... ma refer la personaje influente din asociatii, parteneri, sefi, fondatori, etc
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2019

Mesajde kiloz » 19 Noi 2019, 13:34

Glume÷glume?
Sunt sef de asociatii, unde toti membrii familiei au macar câte o ferma de multiplicare.
Trebuie numai verificat lista persoanelor autorizate.
Proverbul. ;"Nu te ... contra vântului, ca pe urma te racesti! "
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: PNA 2019

Mesajde kiloz » 20 Noi 2019, 21:14

Preluat din presa:
La nivelul anul 2018, datele statistice, furnizate de Agenția Națională pentru Zootehnie (ANZ) care au fost transmise și notificate la Comisie, arată că erau înregistrate 1.848.790 familii de albine în România, poziționându-ne pe locul doi la nivel european,
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: PNA 2019

Mesajde kovacslg » 21 Noi 2019, 20:04

Am vazut azi un tabel cu toate cele cumparate prin pna.

De ex pt incalzitor miere s a decontat 150 ron
Pe familia de albine 250.

S au traficat peste 100 000 de familii!!!!!!
Oare nimeni nu se prinde????
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2019

Mesajde kovacslg » 21 Noi 2019, 20:06

Cei care stiti si sunteti si implicati in mediul asociativ luati atitudine.
Pe acea mascarada de achizitii de familii se duce grosul banilor din pna, in lpc sa deconteze integral un varachet, un colector de polen etc.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2019

Mesajde Sam » 22 Noi 2019, 00:36

cristi_vidican scrie:De exemplu la varostop s-a descontat 10.73 lei/ bucată. Unde a fost acest preț? Eu nu l-am găsit mai ieftin de 17 lei cu TVA cu tot.


Salut,

Nu are legatra cu PNAul, dar pentru un pret bun la Varostop cumparati direct de la Biotur Exim din Alexandria. Ei sunt "prima mana". Se poate cumpara doar pe firma. Nu m-as mira sa aibe multe medicamente de import la preturi f bune.
Daca are cineva idee de unde as putea cumpara acid oxalic si/sau formic in cantitatea mai mare (5/10/20 kg) si la pret convenabil, va rog sa impartasiti!!!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova


Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori