Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 21 Iul 2021, 22:28

Daca se va da subventie pe numarul de stupi, intr-un an acest numar se dubleaza. :)
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde cristi_vidican » 22 Iul 2021, 08:33

Nu se dublează numărul real, ci doar cel din acte.
Oricum numărul de stupi e mare. Și deja ne călcăm unii pe alții. Într-un an bun se face miere, dar când e un an slab sau mediu, lumea se cam satură.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 22 Iul 2021, 09:06

cristi_vidican scrie:Nu se dublează numărul real, ci doar cel din acte................

Acelasi lucru voiam sa spun si eu.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde Balian » 22 Iul 2021, 09:15

Tot așa dacă dădea impozit pe toate familiile de albine, mulți am declara mai puține sau deloc. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde cristi_vidican » 22 Iul 2021, 11:06

este absolut normal ca atunci când există un cașcaval, să se înmulțească și cei ce vor să ajungă la cașcaval.
Legat de numărul real de stupi el este, în opinia mea, mai mare decât pot duce natura. Natura ar duce ea, dar noi adunăm stupii toți într-un loc dacă se poate și nu există o răspândire înțeleaptă și uniformă.
Fondurile UE au mărit artificial acest număr. Tocmai ce vor fi noi măsuri și asta va mări mai mult numărul.

Altfel, numărul se reglează natural, întotdeauna se ajunge să se umple zona până la saturație și apoi rămâne așa până când apar dezechilibre artificiale, gen subvenții și fonduri.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde Balian » 22 Iul 2021, 19:24

În colaborare cu biroul agricol și cu aprobarea primăriei lucrez la elaborarea unei hărți interactive a zonei agricole Salonta, pe care dorim să fie accesibil datele fiecărei parcele.
Printrun singur clic pe parcelă să apară următoarele date: nume proprietar, date de contact, suprafață, cultura semănată, felul și momentul tratamentelor aplicate precum locațiile stupinelor și raza de acțiune a albinelor vetrelor.
Dorim să avem o bază de date care poate ajuta agentul biroului agricol la distribuirea rațională a locațiilor apicultorilor din oraș și celor care doresc să vină în zonă din altă parte. Dacă se complectează periodic și cu date reale, harta poate fi un ajutor în raționalizatea pastoralului din zonă.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde mausica » 23 Iul 2021, 22:41

Sa vezi acuma cum vin binsenii :D
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde Balian » 24 Iul 2021, 08:34

mausica scrie:Sa vezi acuma cum vin binsenii :D

Să vină, că și acum sunt, dar cumva organizat. Sper că numai de aia s-au mutat cu 300 familii lângă mine că nu știeau că acolo sunt. De acum înainte vor știi.
Poate vor veni doi cu 300. :? :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde cristi_vidican » 24 Iul 2021, 10:09

Amplasarea ar fi mai bună dacă ar exista o comunicare cu fermierii.
La rapiță, m-am pus într-un loc unde nu i-a convenit unuia dintre fermieri. M-am pus acolo convins că am primit indirect aprobarea lui, dar a fost o neînțelegere.
Când m-a văzut acel fermier că descarc stupii, a venit rachetă la mine cu mașina și m-a luat la rost. I-am explicat situația și a plecat. Dar, am apreciat că a ținut cu apicultorii care veneau la culturile lui.

Când văd și eu stupi aduși în zona mea (unde am vetrele) nu-mi convine, dar mă gândesc apoi că și eu merg în zona altora.
Trebuie să există însă un respect. Anul aceasta, în zona mea e floare foarte puțină. Și cu toate acestea, beiușenii vin cu stupii. Nu fac nici eu, nici ei miere.
Mai demult venea unul cu vreo 400 de stupi. A venit 2-3 ani, apoi a plecat pe Banat. Că acolo se face mai multă miere. :lol:
Ați auzit beiușenilor unde se face mai multă miere? :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde Balian » 24 Iul 2021, 10:28

Asta e chestie de nuanțarea a tehnicii.
Dacă se pune pe hartă toate vetrele
existente unei zone și se suprapun sau încărcarea este prea mare se colorează
aceea suprafață în altă culoare (ex. roșu)
inducând prostia. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde kovacslg » 26 Iul 2021, 22:39

Cu tot respectul, sa nu avem.subventie.directa fiindca unii vor trisa nu e calea de urmat.

Sa fie control si consecinte.
Nu poti priva un sector pt ca nu esti in stare sa stapanesti un fenomen de frauda.

Pana la urma subventie directa exista in absolut toate ramurile.din agricultura mai putin la noi.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde kovacslg » 26 Iul 2021, 22:46

Cu o legislatie stufoasa, si zero subventie, 50% din apicultori nu apar in statistici.
Majoritatea au sub 75 de familii.

Nu se duc in 10 locuri pt.a declara albinele.
(am exagerat dar oricum ar trebui urgent simplificat declararea albinelor.

Ar trebui declarate la registrul.agricol si atat.
Restul sa acceaeze datele.de acolo.

Dsv
Medic veterinar
Asociatie
Apia
Camera agricola judeteana
Ojz
ANAF
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu


Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde kovacslg » 27 Iul 2021, 16:24

Mi e frica ca asociatiile noastre vor lupta sa nu primim aceste subventii.
Cum au vociferat ani la rand.

Ca nu e bine ca vor fi fraude
Ca se dubleaza f de albine
Ca se naruie echilibrele

Bine ca la pna nu sunt fraude si nici nr de familii umflate!!!!!
Acolo e bine ca se vinde si se cumpara mii de familii de albine intre cateva sute de apicultori!
Unicat in Europa.

Iar apicultorul care nu ruleaza familii dr albine dar produce miere, primeste in general sume derizorii pt tratamente.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde jonny_it » 27 Iul 2021, 16:32

kovacslg scrie:Cu o legislatie stufoasa, si zero subventie, 50% din apicultori nu apar in statistici.
Majoritatea au sub 75 de familii.

Nu se duc in 10 locuri pt.a declara albinele.
(am exagerat dar oricum ar trebui urgent simplificat declararea albinelor.

Ar trebui declarate la registrul.agricol si atat.
Restul sa acceaeze datele.de acolo.

Dsv
Medic veterinar
Asociatie
Apia
Camera agricola judeteana
Ojz
ANAF


Nu se poate asa de simplu pentru ca toate institutiile enumerate mai sus isi iau partea lor de bani + apar ca au activitate. :roll:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea subvențiilor anuale

Mesajde jonny_it » 27 Iul 2021, 16:38

kovacslg scrie:Mi e frica ca asociatiile noastre vor lupta sa nu primim aceste subventii.
Cum au vociferat ani la rand.

Ca nu e bine ca vor fi fraude
Ca se dubleaza f de albine
Ca se naruie echilibrele

Bine ca la pna nu sunt fraude si nici nr de familii umflate!!!!!
Acolo e bine ca se vinde si se cumpara mii de familii de albine intre cateva sute de apicultori!
Unicat in Europa.

Iar apicultorul care nu ruleaza familii dr albine dar produce miere, primeste in general sume derizorii pt tratamente.


Vorbesc des cu un apicultor danez si printre altele reprezentantul unei asociatii mari de apicultori. In general tarile nordice sunt cele care s-au impotrivit subventiilor directe si vor o concurenta mai mare intre apicultori in ideea ca deja suntem prea multi apicultori cu un numar mic/mediu de familii si prea putini cu mii de familii. Un numar prea mare de familii afecteaza ceilalti polenizatori.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori