Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR

Un pastoral de succes se face dupa o cunoastere in amanunt a locurilor , traseelor si a starii drumurilor de acces . Aici te poti informa.......
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Rapita 2013 - Timisoara

Mesajde liviutzbogos » 25 Apr 2013, 21:55

Va salut pe toti. Am si eu o intrebare/propunere... e vre-un mic apicultor cu o stupina mica aproape de Timisoara interesat de rapita langa Peciu Nou? La iesire din Peciu Nou, langa ferma de porci Smithfield, e un lan de rapita, potrivit pentru o stupina mica... cam infloreste deja, asa am vazut-o eu din masina azi... Si daca da...as avea si eu un roi pe care vreau sa il duc la rapita, dar singur ii e urat si na :mrgreen: ...ma ofer sa ajut pe acel apicultor cu tot ce pot.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Rapita 2013 - Timisoara

Mesajde duma » 25 Apr 2013, 23:47

Salut! Câți stupi ai? De ce nu te lipesti de unul cu multi sa te ajute si sa te învețe să "crești "
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Rapita 2013 - Timisoara

Mesajde liviutzbogos » 26 Apr 2013, 22:09

Doar unul deocamdata...nu prea am langa cine sa ma lipesc,sunt vre-o doi trei stupari la mine in sat dar nici ei si nici eu nu avem timp pentru colaborare. Si sincer, prefer sa "cresc" langa acest forum si langa cei care sunt departe de mine dar pana acum mi-au fost foarte aproape. Nu stiu daca ma intelegi...Am vrut sa duc stupul meu la rapita pt ca in gradina nu prea mai e de cules, pomii sunt pe gata, dar ca sa-l duc singur in camp nu ma incumet si nici nu prea isi are rostul.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Rapita 2013 - Timisoara

Mesajde duma » 23 Mai 2013, 10:39

liviutzbogos scrie:Doar unul deocamdata...nu prea am langa cine sa ma lipesc,sunt vre-o doi trei stupari la mine in sat dar nici ei si nici eu nu avem timp pentru colaborare. Si sincer, prefer sa "cresc" langa acest forum si langa cei care sunt departe de mine dar pana acum mi-au fost foarte aproape. Nu stiu daca ma intelegi...Am vrut sa duc stupul meu la rapita pt ca in gradina nu prea mai e de cules, pomii sunt pe gata, dar ca sa-l duc singur in camp nu ma incumet si nici nu prea isi are rostul.

Uare cum si eu sunt in situatia ta , darrrrrrr am luat la rasfoit carti si materiale informatine de pe unde am gasit si m-am apucat de treaba , am achizitionat 2 famili una pe 13 rame pusa in stup orizontal de 16 rame ( nou ) si a doua pe 10 ame pusa in stup de 12 rame ( tot nou ) incec sa merg pe stupi doar noi sa nu ma pacaleasca cineva si sa le iau gata infestate cu ceva boli ( albina sau stupul ) . Ca si locatie de amplasare am ales intre padurea verde de la Dumbravita ( timisoara ) si padurea de la Deta ( timis ) catre moravita am ales Deta , se pare ca am fost foarte inspirat padurea detine 60 ha de salcam intradeva ceva mai tanara dar in zona este si mult tei , in fine . Ideea principala este ca nu am stiut mai nimic din apicultura dar citind mult dupa care mergeam si intebam pe cei mai invarsta despre ce am citi m-au dezmeticit , nu m-am gandit la productie si la recolte bogate si doa la a imputernici familia si gandul sa intru la iernat cu 4 stupi pe 10 rame , dar cu gandul tot acolo m-am trezit si cu o recolta bunicica , ideea este urmatoare din punctul meu de vedere sa nu o mai lungim incearca sa dai atentie acum la inceput a invata cum trebuie organizat cuibul ce ii tebuie sa se dezvolte bine familia . Poate deti cunostintele necesare si doar recoltarea te intereseaza . ok ne mai auzim si spor la stors !
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Rapita 2013 - Timisoara

Mesajde liviutzbogos » 24 Mai 2013, 20:37

Nu am treaba cu recolta deocamdata, am acum o familie pe 10 rame si un roi pe 6 rame. La fel ca si tine vreau sa ii bag puternici in iarna. Cunostiintele sunt minime dar cat de cat ma descurc, unde nu stiu mai intreb pe forum, mai caut in carti. Am citit Manualul apicultorului o data dar nu am retinut chiar tot, doar ce m-a interesat pentru inceput.Anul viitor iar nu cred ca o sa storc mierea pentru ca vreau sa ii impart, dar sa ajungem pana acolo numa. Spor la treaba iti doresc si numai bine.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis


Înapoi la LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori