Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR

Un pastoral de succes se face dupa o cunoastere in amanunt a locurilor , traseelor si a starii drumurilor de acces . Aici te poti informa.......
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum procedam in pastoral?

Mesajde ignatius » 20 Apr 2014, 10:21

Hristos a inviat!
A inceput deja pastoralul, cum procedam exact cand plecam in pastoral? Care sunt pasii care trebuie executati pentru a pozitiona pavilionul intr-o anumita locatie.

Urmeaza sa plec si eu in primul pastoral la salcam la Hanu Conachi si ma gandesc sa procedez in felul urmator:
In prealabil, stupii inregistrati la primarie, la medic la DSV si carnet de stupina-evidenta.
1. Ma duc la primarie comunei Hanu Conachi si solicit autorizatie de pastoral?
2. Ma duc fac inspectia locului
3. Pun steagul cu numele si telefonul meu.
4. Ajung cu pavilionul si anunt primaria


Cum trebuie procedat pentru a fi corecti 100%
Va multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cum procedam in pastoral?

Mesajde akmm » 21 Iul 2014, 08:04

Hai sa spun eu cum n-ar trebui procedat.
Ai crede, citind literatura de specialitate, ca stuparii sunt oameni cu oarece har.Oare sa pun poze cu locurile unde au poposit stuparii la tei in lurul Babadagului?
Pana nu vom bea paharul mizeriei pana la capat nu avem nici o sansa sa renastem.
Sa mai spun si de cainii abandonati care umbla de colo colo cautand stupina si pe cei ce i-au adus.Dezolant si degradant.
Sa lasam palavrageala de doi lei de oameni preocupati de nu stiu ce soarta.Toata zbaterea e pentru pantecele lor, vorba unui nene.Nimic spiritual sau principial.Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag


Înapoi la LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori