Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR

Un pastoral de succes se face dupa o cunoastere in amanunt a locurilor , traseelor si a starii drumurilor de acces . Aici te poti informa.......
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

gresesc la mutarea stupinei?

Mesajde b2007 » 25 Apr 2016, 12:19

Buna ziua! Sunt un apicultor(sau cel putin asa imi place sa ma prezint :) )incepator ,adica am familii de albine de anul trecut ,si am si eu o intrebare destul de urgenta referitor la mutarea stupinei.
Deci am avut stupii la rapita in camp la aproximativ 50 km de vatra timp de trei saptamani.La intoarcerea pe vatra am observat ca o parte din albine zburau deasupra locului unde au stat stupii initial (eu nu i-am mai aranjat exact cum erau cand am plecat) iar dupa vreo 2 saptamani de la intoarcerea pe vatra as vrea sa ii duc la o padure de salcam dar care este la 5km de locul unde am fost la rapita.Acum intrebarea este pot sa ii duc acolo fara sa pierd din lucratoare care s-ar putea intoarce unde am fost la rapita?
b2007
 
Mesaje: 5
Membru din: 25 Mar 2015, 09:21
Localitate: craiova

Re: gresesc la mutarea stupinei?

Mesajde oltenasu » 25 Apr 2016, 14:55

Nu se vor intoarce la rapita; faptul ca au stat doua saptamani la vatra si faptul ca este o distanta de cinci km intre salcam si rapita sun lucruri care te vor ajuta sa le muti linistit, fara pierderi!
oltenasu
 
Mesaje: 59
Membru din: 26 Apr 2011, 21:05
Localitate: Calarasi

Re: gresesc la mutarea stupinei?

Mesajde b2007 » 26 Apr 2016, 14:38

Multumesc mult pentru raspunsul rapid.
Acum sper sa ma ajute si vremea.
b2007
 
Mesaje: 5
Membru din: 25 Mar 2015, 09:21
Localitate: craiova


Înapoi la LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori