Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168


Re: Revista Presei

Mesajde cristi_vidican » 11 Iul 2022, 11:32

Cum reușesc să treacă cu stupii dincolo?
eu am vrut să trec 1 stup pentru o expoziție la o școală și mi s-a spus că se poate, dar trebuie atâtea acte că mai bine NU.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Revista Presei

Mesajde Balian » 11 Iul 2022, 14:03

Le mută aproape de graniță şi albinele fac contrabandă. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Revista Presei

Mesajde Shrek » 11 Iul 2022, 14:44

cristi_vidican scrie:Cum reușesc să treacă cu stupii dincolo?.....

Vrajeala! Balian spunea că ungurii ( din Ungaria) au loca! Ma rog, albinele lor. S'apoi cin' mai merge si la ce ca s-o cam gatat culesurile! Acu' e cam ca salcamu' de la Valea lui Mihai : a înghețat...loca!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Revista Presei

Mesajde Balian » 11 Iul 2022, 18:08

Nu numai locă. Nu știu ce au, dar sunt multe stupine și zone carantinate.
Lângă mine fs mai ține. Este o parcelă care abia acum înflorește.
Asta va fi a treia rundă de înflorire. Stupii sunt ca WTC. Greutatea lor la fel. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Revista Presei

Mesajde Shrek » 11 Iul 2022, 18:57

Exact ce spuneam! Nu veniti lângă " fasie" ca megiesii au loca!
Domnu' Balian ati mai verificat mierea de salcam din prima tură? Multi sa plâng că s-a cristalizat! Loca-i de vina, bat-o focu'! A venit de la unguri!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Revista Presei

Mesajde Cristian IONITA » 11 Iul 2022, 21:49

cristi_vidican scrie:Cum reușesc să treacă cu stupii dincolo?
eu am vrut să trec 1 stup pentru o expoziție la o școală și mi s-a spus că se poate, dar trebuie atâtea acte că mai bine NU.



Te am prins ca vorbesti fara sa citesti tot articolul

și atunci apicultorii își aduc aici pe frontieră albinele și albinele fac contrabandă, aduc miere din Ungaria”
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Revista Presei

Mesajde Balian » 11 Iul 2022, 23:16

Shrek scrie:Exact ce spuneam! Nu veniti lângă " fasie" ca megiesii au loca!
Domnu' Balian ati mai verificat mierea de salcam din prima tură? Multi sa plâng că s-a cristalizat! Loca-i de vina, bat-o focu'! A venit de la unguri!

La mierea de salcâm din prima tură cristalizarea provine din culesul precedent care în
majoritatea cazurilor este rapița. Rapița cristalizează și așa destul de puternic.
Întotdeauna mierea de salcâm I din tura a doua este mai curată, evident. Prima tură
din salcâmul II este cea mai curată după care (cum și în acest an) a doua tură se cam
amestecă cu mana. Mai ales dacă începutul culesului de mană se suprapune cu salcâmul.

Să lăsăm loca. Aia este alt capitol. Direcția de propagare a locii dacă există, nu se cunoaște. :?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Revista Presei

Mesajde cristi_vidican » 11 Iul 2022, 23:23

Cristian IONITA scrie:
Te am prins ca vorbesti fara sa citesti tot articolul

M-ai prins. Am citit titlul și aproape tot articolul, mai puțin faza cu contrabanda :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Re: Revista Presei

Mesajde Balian » 06 Aug 2022, 08:34

Putem fi şi noi fericiți dacă reuşim să vindem mierea la prețul de anul trecut. Asta cred că va fi valabil şi pentru anul viitor. Cu vânzarea va fi grea.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Revista Presei

Mesajde Shrek » 06 Aug 2022, 09:01

Miere de salcam s-a făcut si in Austria. Problema lor ( pentru ca ei chiar sunt riguroși in privinta analizelor) este ca apar reziduuri de pesticide chiar si in mierea de " padure". Chiar dacă în prezent practică o agricultură sustenabila, prietenoasă cu mediul, folosirea chimicalelor in agricultura a cam poluat tot, de la apa, sol, chiar si aer. Noi, din cauza sărăciei nu prea am folosit pesticide dar in ultimii ani, se poate observa o agresivitate crescândă a producătorilor de otrăvuri, la adresa fermierilor. Altfel nu ai cum sa obții producții de 10-12 t porumb/ha, sau 6-8 t, grâu.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Revista Presei

Mesajde cristi_vidican » 06 Aug 2022, 10:38

Balian scrie:Putem fi şi noi fericiți dacă reuşim să vindem mierea la prețul de anul trecut. Asta cred că va fi valabil şi pentru anul viitor. Cu vânzarea va fi grea.

Prețul îl dă de obicei producția. Cererea e cam la fel.
În anii în care marii producători nu fac cantități, prețul crește. Sau când, de exemplu ca anul trecut, o bună parte din Europa n-a făcut salcâm.
La toate astea se mai adaugă dificultatea transportului internațional pe mare, care în anii trecuți au fost mai dificil. Între timp și-a mai revenit, dar costurile au crescut, ceea ce a crescut și prețul.
Dar, pentru majoritatea stuparilor români, pentru care apicultura e o sursă suplimentară de venit, problemele prețului nu sunt cruciale. Dacă prețul e bun, avem mai mulți bani, dacă scade prețul, nu mai merge la mare, merge și la Băi la Felix.

Prin primăvară, toți stuparii au sperat că vor putea crește cu un 5 lei prețul la toate sortimentele. Dar, după ce s-a văzut că miere s-a cam făcut, nu mai poți să crești.
În anii când se face miere la toată lumea, prețul nu poate să crească.
Ieri m-am întâlnit cu un client care cumpără mereu miere de la mine. Și mi-a zis că a primit ceva miere polifloră de la un prieten. Sigur, mierea asta se termină, dar ca el sunt mulți clienți care au primit și ei la rândul lor miere de la cineva care are 5-10 stupi și care o împarte acum pe toate la neamurile și prietenii pt că s-a făcut. Mai ales că e o miere de FS, numa bună de dat cadou. :lol:

Dar, cine are o vechime în vânzarea la borcan, vinde și acum bine.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Revista Presei

Mesajde Balian » 06 Aug 2022, 12:40

[quote="cristi_vidican" .....Dar, cine are o vechime în vânzarea la borcan, vinde și acum bine.[/quote]

Nu știu...Dădeam la mai mulți vânzători la borcan regulat miere în anii trecuți.
Acum nu mă mai cheamă. Curge și din robinet. :? Recunosc dădeam la preț puțin peste engros.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor


AnteriorUrmătorul

Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori