Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI

In aceasta sectiune gasesti tutoriale referitoare la navigarea pe forum, instructiuni pentru introducerea pozelor si clipurilor youtube
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 28 Mai 2023, 22:57

an "prost"...floarea "rara"..."nu da" .."a inghetat"..."l a afectat" :lol: :lol:
Fişiere ataşate
348357902_263337223031892_381853650749863700_n.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupăritul

Mesajde cristi_vidican » 29 Mai 2023, 09:45

Și eu pot să găsesc la mine așa salcâmi, e drept că deja s-au scuturat.
Dar, zone întregi, cu mult salcâm au avut floare foarte puțină.
La mine salcâmul își dă acum obștescu sfârșit.
Va fi un an slab. Nici măcar mediu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 29 Mai 2023, 10:23

Locațiile unde ducem albinele pot fi de orice calitate. De la rai la iad.
Yuonyuon trăiește în rai. :lol: Are și miere și polen. Și noi la fel. Anul trecut
a fost ca niciodată în ultimii 50 de ani. Credeam că așa va fi până la sfârșitul
lumii. Rapița dădea puternic. Continuarea nu era să fie. :lol:
Sângerul înflorește complet deodată cu salcâmul. Este an când salcâmul este
bogat sângerul slab deci se pierde. În acest an salcâmul s-a pierdut în sânger.
E ca și cum ar fi adunață de șoareci. :lol:
Bine că vânzarea merge perfect! :cry:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 29 Mai 2023, 10:39

eu nu m am vaitat nici anu trecut cand am avut 2 luni de seceta...doua luni fara ploaie mai exact....
efectul secetei de anu trecut s a vazut acum....10 % din salcami s au uscat....40 % au inflorit mai repede si padurea batrana debia acum se deschide ..si sunt destui muguri afectati de bruma din aprilie...dar sunt foarte multe flori...
ideea e ca daca tragem o medie pe ultimii 5 ani chiar daca unul a fost cu piatra si altu cu seceta sunt catva ani printre ei unde am avut media mult peste 50 kg...deci nu avem dreptul sa ne plangem....
eu unul cel putin nu vad rostul...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 29 Mai 2023, 16:44

Nu mā plâng nici eu. Chiar supraproducția ne omoarā. Cum am spus, mai de nou
gloria nu i se dā celui care produce mult. Se dā celui care reuşeşte s-o vândă! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 29 Mai 2023, 21:49

Balian scrie:Nu mā plâng nici eu. Chiar supraproducția ne omoarā. Cum am spus, mai de nou
gloria nu i se dā celui care produce mult. Se dā celui care reuşeşte s-o vândă! :)
supraproductia se transforma in roi...
marfa prelucrata se vinde la pret dublu/triplu/... ;)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 30 Mai 2023, 10:24

Până ce putem vinde roii sau familiile este bine.

Vă propun să strecem pe un alt subiect. Pe analiza mierii poliflora. Miere polifloră putem avea pe mai multe căi.
1. albine adună de pe diverse flori nectarul care ulterior devine poilifloră
2. luăm diferite sortimente de miere adunată ”monoflor” și le amestecăm după o recetă gândită de noi, ca la vin
un component care are lipsă de ceva încă unu sau mai multe care au lipsă de alte caracteristici și amestecat iese
ceva mult înbunătățit la criterii (ex. vin cuve care este un amestec și are calități mult depășit de componenți)
3. situația mea de față o miere de salcâm minoritar amestecat de albine cu altceva adunat pe acolo majoritar
(nici nu prea știu ce) fiind și salcâm care nu cristalizează în faguri repede, las în stup până la fs și frac un fel de
polifloră de vară
Întrebarea este: ce diferența vedem în amestecul de sortimente de miere făcută de albine, sau de noi în laboratorul
nostru de stoarcere/procesare?
PS: mierea de tei curată nu prea este căutată la mine de clienți, că e amară și prea aromată. Amestecată cu rapița
aceste probleme se rezolvă.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde paul » 03 Iun 2023, 23:44

Va salut !
Hai ca am patit o ... nepatita ! Am intarziat cu extragerea mierii de rapita cam o saptamana si cand m-am invrednicit eu s-o scot am constatat ca-i cristalizata in rame cam 50%. Ce ma fac ca nu mai am caturi si rame si salcamul e in toi ?
Am pus o aeroterma sub caturi, am setat-o la 38* C si am invelit toate caturile si aeroterma cu o folie. Credeti ca am vreo sansa s-o pot extrage ? Nu-mi e de miere ci de faptul ca-mi strica salcamul daca pun aceste caturi peste stupi.
Daca ati patit asa ceva si aveti alte solutii , va rog sa mi le spuneti si mie !
Va multumesc !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 04 Iun 2023, 07:00

paul scrie:Va salut !
Hai ca am patit o ... nepatita ! Am intarziat cu extragerea mierii de rapita cam o saptamana si cand m-am invrednicit eu s-o scot am constatat ca-i cristalizata in rame cam 50%. Ce ma fac ca nu mai am caturi si rame si salcamul e in toi ?
Am pus o aeroterma sub caturi, am setat-o la 38* C si am invelit toate caturile si aeroterma cu o folie. Credeti ca am vreo sansa s-o pot extrage ? Nu-mi e de miere ci de faptul ca-mi strica salcamul daca pun aceste caturi peste stupi.
Daca ati patit asa ceva si aveti alte solutii , va rog sa mi le spuneti si mie !
Va multumesc !

Extracția rapiței este cea mai ascuțitā operație. Sā aibā umiditate potrivitā, sā nu fie cristalizatā şi totul sā fie terminatā cā vine un cules de nectar total diferit.
Veți vedea cā în realitate nici nu este aşa diferit. Nu va fi mare problemā dacā se amestecā puțin.
Va funcționa metoda. Pentru a câştiga timp reglați temperatura cât mai mare posibil, asta vāzut experimental la mutarea corpurilor din apropiere cu aeroterma în sus. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde paul » 04 Iun 2023, 10:41

Draga Geza, care ar fi temperatura maxima la care as putea seta aeroterma si cam cat timp ar trebui sa stea cu acea temperatura pentru a putea extrage acea miere ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 04 Iun 2023, 11:02

paul scrie:Draga Geza, care ar fi temperatura maxima la care as putea seta aeroterma si cam cat timp ar trebui sa stea cu acea temperatura pentru a putea extrage acea miere ?

În această situație numai tu dragă Paul poți vedea care este limita maximă. Prin încercări vei afla. E important să mărești până ce poți.
Asta pentru realizare de situație. Nu te lua după indicațiile ”prețioase”. Când este situație de criză se poate face și este obligat să faci
lucruri ieșite din comun. Eu spun aproape de 50! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde cristi_vidican » 04 Iun 2023, 16:04

Paul, ce ai pățit tu nu-i bine deloc.
Eu am reușit în timp să am am 2 magazii de schimb, pe care le pun pe stupi când suflu caturile de la rapiță.
Am dat și eu cu capul și nu mai vreau.
Anul acesta am reușit să pun pe stupi doar câteva caturi care au văzut și rapița. În rest, doar caturi goale de anul trecut.
Lucrează la asta, pe viitor te va ajuta foarte mult.

Mierea de rapiță se decristalizează relativ ușor. Așa că, dacă vei reuși să ai un 40-50 de grade în zona fagurilor, ar trebui să se topească. Oricum vor rămâne cristale în faguri.
Mierea ieșită din centrifugă ca înfunda sitele, să fii pregătit aici. Și se va recristaliza în 2-3 zile înapoi.
Dacă ai caturi goale și rame la dispoziție, poate clădești ceva noi la salcâm. Când este cules, albinele clădesc 1 cat în 2 zile.
Au fost ani când n-am avut nici rame, nici caturi în plus. Am cerut de la prieteni și le-am dat toamna înapoi gata construite. Alte ori le-am cerut împrumut ca să le dau așa cum le-am primit. ei aveau destule și nu avea ce să facă cu ele.

Dacă vei avea miere de salcâm cu rapiță, când începe salcâmul să se tulbure, prin toamnă, îl pui în borcane și îl decristalizezi. Dacă sunt doar urme de rapiță, salcâmul va rămâne în veci pururi lichid.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 04 Iun 2023, 18:42

ramele cu miere le poti pastra pentru perioadele dintr e culesuri ...ca e rapita nu e salcam :lol: :lol:
extragi ce merge ce nu la rezerva...

mierea de primavara(aprilie) mereu este extrasa rapid...cires ,"urzicuta" ,rapita...toate se fac serbet in 10 zile....in al doilea cat1/1 e temperatura de afara ...deci cat sa tina..
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 05 Iun 2023, 18:29

Mai spunem că albina știe mai bine ce are de făcut.
Un roi își alege o locație încăpătoare care dă posibilitatea dezvoltării coloniei în diferite situații. Dacă alege loc mic mai roiește odată.
Noi apicultorii alocăm albinei un loc potrivit deciziei noastre care e fundamentată pe diferite criterii.
Ce observ: apicultorul și eu inclusiv în perioada de maxim dezvoltare aprilie-iunie forțăm numărul maxim de familii/roiuri în funcție de inventarul existent pentru acest inverval. Calculăm să iasă cât mai multe unități cu gândul la un volum de producție cât mai mare.
Am vândut 2/3 din efectiv, rezultând astfel un exces de piese de stup rame crescute, inventar etc. Astfel am reușit să încerc ce înseamnă să-i dai ușor stupului tot ce cere. Nu mă restricționează nimic. Din orice am în belșug. Am constatat că așa lucrurile raportat la un stup merg mult mai flexibil și mult difetit ca înainte. Dând spațiu mult, nu roiește, ventilează, fiind gata mai repede mierea, am mult mai puțin lucru de descăpăcit, pot schimba ramele vechi, la dezvoltarea familiilor sau a roiurilor pot da ce au nevoie - rame noi crescute foițe, pot reforma faguri chiar să rămân cu cele noi, vatra nu este încărcată cu un număr mare de familii, fiind aglomerația mai mică crește producția medie , cu număr mic de familii pot alege vetre mai apropiate de locuința mea, să obțin aceeași cantitate la producție.
Consider că piața apicolă de orice fel începe să se așeze. Asta datorită pieței libere. Dacă se lasă liberă ea îsi impune o echilibrarea a sectorului. Vom produce cât e nevoie, vom înmulți cât ne merită sau cât poate prelua piața. Încet ne vom ieși din nebuneală și vom fi nevoiți să lucrăm calculat. Altfel munca noastră riscă să piardă valoarea și vom conștientiza că umblăm după ”cai verzi pe pereți”.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde cristi_vidican » 05 Iun 2023, 22:09

Geza, e bine să iei deciziile cele mai bune, care te aduc în avantaj.
Faptul că ai vândut 2/3 din stupi în vremurile astea, cred că e o mișcare bună.
Și eu am vândut 1/3, dar am pus repede la loc niște roi care acum sunt ca oricare familie de producție.
Și așa voi face și la anu. Poate chiar mai multe.

O problemă mare o văd eu acum pentru stuparii care au de la 50 de stupi în sus: banii!
Peste 1 lună trebuie cumpărat siropul/zahărul și tratamentele pentru păduchi.
Și nu sunt bani puțin. Problema e că, cine n-a vândut familii sau roi, trebuie să aducă bani de acasă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde paul » 07 Iun 2023, 21:07

Ca sa nu ramana subiectul in coada de peste, concluzia a fost... din greseala in greseala spre victoria finala ! ;)
Prima greseala ... nu am extras la timp.
A doua ... camera de extractie era rece. O atmosfera super dupa o zi petrecuta in soare, aproximativ 16-17* C, dar, dezastruoasa pentru extractia mierii de rapita.
A treia ... am pus aeroterma sub caturi si ... s-au prabusit fagurii de la greutatea mierii. Am distrus rame echivalentul a 7 caturi, nu mai vorbesc de naclaiala.
A patra ... am lasat sa se raceasca vreo 4 ore fagurii care nu s-au rupt si i-am bagat in centrifuga. Ce n-a facut aeroterma a realizat cu maxim succes ... centrifuga. Am mai distrus o serie de rame.
La final, am dus caturile cu ramele pe care nu le-am distrus inapoi pe stupi. Macar sa amestece salcamul cu rapita ! ;)
Si ca dezastrul sa fie complet, m-am enervat si mi-am cumparat o centrifuga electrica pe 6 rame ca sa nu mai dureze extrasul cu zilele. Spre rusinea mea aveam doar o centrifuga manuala. Am spart si vreo 1000 E. :lol:
Vorba lui nea Janese ... prost sa fii dar sa-ti revii ! 8-)
Multumesc frumos tuturor pentru sfaturi !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: stefanmadalin şi 7 vizitatori