Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI

In aceasta sectiune gasesti tutoriale referitoare la navigarea pe forum, instructiuni pentru introducerea pozelor si clipurilor youtube
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 06 Iul 2024, 12:00

Exact asta spun. Nu engrosul se va amesteca cu piața la borcan, ci marfa destinatā pentru engros va inunda piața la borcan determinând aceastā piațā sā piardā din preț, cum a şi pierdut evident. De trei ani nu a mai urcat prețul la borcan, deşi ar fi fost indicat de creşterile de chelruieli şi inflație.La asta sā avem rāspuns sā producem mai mult şi mai rentabil/ieftin este sinucidere cu pripriul nostru minte. Pārerea mea.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde yuonyuon » 06 Iul 2024, 12:32

Shrek scrie:Nu este nici un amestec en-gros și la borcan. Prețul de referință este cel oferit de procesatori/achizitori. Vânzare en-detail sau la borcan presupune o marja de profit ,costuri de ambalare, transport, marcheting șamd, adăugate la costul en gros. Contextul internațional nu este favorabil mierii românești, în condițiile arătate de dv. Dar se poate pedala pe creșterea consumului intern. Chiar dacă acest consum nu poate absoarbi întreaga producție de miere autohtona, ar oferi o cale de reducere a stocurilor. Dar cantitățile enorme de miere existente la producători, vor inunda la un moment dat piata ,ducând prețul mierii la preturi umilitoare.
...e ...asta zicem si eu...
domu Balian zice ca sunt apicultori care nu au nnde vinde 24 de tone...dar nu zice pentru ca nu lasa la pretul corect al pietei ..asa mic cum este el...ALAI PRETU ADEVARAT!!! chiar daca nu va convine...asta e discutia la producator

cand vorbim de vanzarea la borcan deja vb de marfa finita/ambalata direct la consumator....deci e altceva
intram in zona de comert..vanzari...
fiecare poate face pretu cat vrea 30-50 de lei ..etc...aici nu putem vorbi de piata libera ...decat daca e la mine in sat ...am eu monopol vand la toata lumea ...iar cand apare alt apicultor ii dau cu spray ca sa vand in continoare....doar ATAT.
yuonyuon

Mesajde Balian » 06 Iul 2024, 12:45

Āla cu 24tone destinatā pentru engros, aştepta un preț de 17lei/kg, dar i-a oferit numai 14. Atunci spune omul nu mai vãnd engros vând la borcan şi voi cere 27lei/kg ambalat cu tot şi încarcă piața la borcan care este formatā la 30lei/kg. Mâine şi eu care am vândut cu 30 voi fi nevoit sā vând la 27. Şi tot aşa. Nu vā luați la cifre absolute cā āla poate fi doferite în funcție de loc, numai la tendința difetențelor.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde yuonyuon » 06 Iul 2024, 12:55

Balian scrie:Āla cu 24tone destinatā pentru engros, aştepta un preț de 17lei/kg, dar i-a oferit numai 14. Atunci spune omul nu mai vãnd engros vând la borcan şi voi cere 27lei/kg ambalat cu tot şi încarcă piața la borcan care este formatā la 30lei/kg. Mâine şi eu care am vândut cu 30 voi fi nevoit sā vând la 27. Şi tot aşa. Nu vā luați la cifre absolute cā āla poate fi doferite în funcție de loc, numai la tendința difetențelor.
inseamna ca ala care face 24 t a devenit peste noapte ...(pe langa producataor) si comerciant/vanzator...deci are 2 joburi si automat face mai multi bani

eu cand zic ca trebuie sa muncesti mai mult sau mai eficient...practic face aceiasi bani pe ora....doar ca baga dubluu....
in felul asta poti cumpara miere de la "saraci" si o vinde tu....la ce mai esti producator?

la aspectul cu incarcatul pietei la borcan e cam greu de crezut ...majoritatea clientilor mei sunt CREATI de mine...ei nu cumparau miere inainte sa le ofer eu cu mult timp in urma....
deci cel cu 24 de T intra pe un teren nou si va trebuii sa bage marketing ...deci are de munca :lol:(pe lanaga productaia de miere)

cred ca si domnul nu a inteles termenul de piata libera . vrea sa traiasca in trecut cand era pretul mare cu productiile de astazi :lol:
yuonyuon

Mesajde yuonyuon » 06 Iul 2024, 13:10

domnu cu 24 t daca vrea sa o scoata la capat trebuie sa produca aceleasi 24 de tone cu investii/munca pe jumate....adica sa se mecanizeze si modernizeze(si metodic)... intr un an te pui la punct si nu costa o avere e vorba mai mult de perceptie si gandire....pentru ca perspectiva e clara si batuta in cuie..
daca nu reuseste acest lucru inseamna ca e depasit ...activitatea lui nu mai serveste interesele "lantului economic" ...si atuci tre sa te reorientezi...statul nu o sa ti dea decat sperante pentru ca stie ce e de capul tau....

sau varianata 2 sa se sacrifie el insusi pentru binele firmei :lol: cea ce e o greseala...pentru el dar foarte bine pentru ceilalti(participanti in lantul "trofic")
multi cred ca li se intampla numai lor ...si ca au ajuns in acest impas oarecum ca o nedreptate dar ...dar nu nimic personal...doar munca si albinele tale!!! :lol:
yuonyuon

Mesajde Balian » 06 Iul 2024, 13:17

yuonyuon scrie:....cred ca si domnul nu a inteles termenul de piata libera . vrea sa traiasca in trecut cand era pretul mare cu productiile de astazi :lol:

Dar cine este inclusiv d-voastrā care doreşte muncā mai multā la preț tot mai mic? Şi dacā sunt cel mai modern om pe lume în gândire.
E simplu. Consumul mondial de miere este cât este nu se māreşte. Aceastā piaţā era deservitā de apicultorii lumii. A intrat un jucátor colosal de mare care produce industrial "miere" din orez. Acest lucru inevitabil produce o reorganizare a pieței la care vor fi care ies total şi restul va mulțumi cu o profitabilitate mult mai micā şi dacā va sta în vârful capului. Sigur cā doreşte o stare mai bunā. Cine este prost sā creadā în altceva?
PS: mecanizarea care am fācut sau vom face nu se dā pe CNP. Ea costā şi ca avea amortisment pe care sunt nevoit sā scot din incasári. Dacā pot. :lol:
Balian

Mesajde yuonyuon » 06 Iul 2024, 15:50

24 t X 14 lei =336.000 lei...ce face cu ei ii bea?? :lol: :lol:

24t /50 = 480 ...sa inteleg ca are 400 de stupi...deci cheltuieli 1 mild....si restu datorii la banca...
noi traim intrum paradis si suntem continuu nemultumiti de pret....

cand e vorba de afacerea mea nu mam gandit niciodata la scara larga daca au ce manca copii din africa sau daca vin 3000000 de tone din china ce ma fac????....NU!
in primul rand ...am avut o cifra targhet ...1mld ..100.000 lei...asta inseamna la pretul de 25 lei per kg = 4 t marfa...cea sa si face...

acum va trebuii sa gasesc 200 de clienti care imi ia cate 20 kg ...cea ce este posibil daca te ocupi asa cva ...unii iau 50 altii 100...
la borcan ..iar daca nu merge te acunzi in spatele identitatii de producator ca nu merge cu stupii..odata ce dai la borcan esti cometciant...nu mai are nici o legatura ca ai si produs mierea personal sau ai luat o de la altcineva
nu dadeam eu mai mult de 12 lei cand vindeam de la altii dapai proscesatorii...
yuonyuon

Mesajde Balian » 06 Iul 2024, 17:38

Exact aşa gândeau fabricanții de cāruțe la începutul secolului trecut. Nu dādeau 2 lei de automobile. Care face zgomot pute ca dracu. Nu va fi nimic din rāspândirea lor. Azi nu mai existā breazlă de fabricanți de cāruțe. Sau şi dacā existā la un procent infim. Nu ne vom întoarce niciodatā sigur!
Balian

Mesajde Shrek » 07 Iul 2024, 09:05

yuonyuon scrie:....i..odata ce dai la borcan esti cometciant...nu mai are nici o legatura ca ai si produs mierea personal sau ai luat o de la altcineva
nu dadeam eu mai mult de 12 lei cand vindeam de la altii dapai proscesatorii...

Acum înțeleg și eu cum obțin " unii" producții de 100 kg de miere pe stup!....(glumesc)
Acesta este prețulreal de tranzactionare en gros al " micilor producatori".+/- un leu doi în funcție de abilitățile de negociere. Sincer vorbind, nu înțeleg de ce producători de miere, cu mulți stupi , prefera sa tina pe stoc cantități impresionante de miere în speranța ( de multe ori, desarta) ca va apare iar un " polonez" sa cumpere tsunami-ul de miere existent pe stocuri în ro.
Mai degrabă, as zice ma miere în cauza( cele 24 t) au fund bai! Antibiotic, reziduuri chimice interzise, semne de sirop.
Shrek

Mesajde Balian » 07 Iul 2024, 09:44

Shrek scrie:
yuonyuon scrie:....Mai degrabă, as zice ma miere în cauza( cele 24 t) au fund bai! Antibiotic, reziduuri chimice interzise, semne de sirop.

Poate fi și asta. Acum să zicem că a fost o ruptură în procesul de achiziționare. Poate fi o scuză.
Dacă această situație apare însă când achzițiile merg, atunci sigur este ceva problemă de calitate.
Balian

Mesajde Shrek » 07 Iul 2024, 10:04

24 t de miere nu pot fi înghițite complet, în maxim un an de o piață precum Bucureștiul, darămite de orașele precum Salonta sau chiar zone ca Oradea, chiar dacă ar fi singur producator/vânzător pe zona. Nici nu poate influenta în mod decisiv prețul " la borcan" pentru ca ii trebuie ani buni sa își formeze clentela. Poate însă să între pe lantul" tarabagiilor", neproducatori, dar nici acolo nu este loc pentru ca și ei folosesc consumatori consacrați care ar deosebi eventualele diferențe de arome. Deci rămâne cu stocul, pana la adânci batraneti! Zic și eu.
Shrek

Mesajde Balian » 07 Iul 2024, 10:34

De asta spun cā trebuie sā fie f calculat un producātor de orice fel sā sincronizeze producția la puterea ficāruia de vânzare. Socotelile de acasā însā de f puține ori se potricesc cu cea de pe piațā. În prezent nu este valabil deloc indrumarea " miere sā fie cât mai multā". Nu de altceva dar nimic nu se dā pe gratis. Pânā la "multā" este f mult de lucru.
Balian

Mesajde yuonyuon » 07 Iul 2024, 10:34

Balian scrie:Exact aşa gândeau fabricanții de cāruțe la începutul secolului trecut. Nu dādeau 2 lei de automobile. Care face zgomot pute ca dracu. Nu va fi nimic din rāspândirea lor. Azi nu mai existā breazlă de fabricanți de cāruțe. Sau şi dacā existā la un procent infim. Nu ne vom întoarce niciodatā sigur!
mierea nu dispare ...prea curand...doar o sa apara fermele mari care (deja apar) care vor controla productia....

asemanator cu fierarii /potcovarii/si ce a ami fost in trecut ..as putea sai numesc pe cei cu orizontali si apicultura de tip pavilionar...vad da dispar pe banda....masiv...aproape ca nu mai sunt deloc prin unele sate....si aici unde am eu vara la salcam ...nu mai vine nimeni(cred ca 5)...si in trecut erau 50 de pavilioane pe putin..la braila nu mai zic "celebrii orizontali" au disparut complet....
deja ma simt eu depasit ...si ca informatie si ca metode....lucrurile evoluiaza rapid in domeniile unde se fac bani...
deci albinaritul inca e pe bune.....dar nu pentru conservatori
yuonyuon

Mesajde yuonyuon » 07 Iul 2024, 10:42

Balian scrie:De asta spun cā trebuie sā fie f calculat un producātor de orice fel sā sincronizeze producția la puterea ficāruia de vânzare. Socotelile de acasā însā de f puține ori se potricesc cu cea de pe piațā. În prezent nu este valabil deloc indrumarea " miere sā fie cât mai multā". Nu de altceva dar nimic nu se dā pe gratis. Pânā la "multā" este f mult de lucru.
nustiu cum e la voi invest dar la noi lumea inca da cu stangul in dreptul...e loc de dezvoltare cat vezi cu ochii...
la atatia idi/oti daca vine un baiat destept ia fata instant...dar vezi ca astia destepti fac alte chestii mai fara munca...si este un goll destul de mare intre cea ce este si ceia ce trebuie sa fie(ma refer la apicultura)....

cu toti cred ca stim ca in viitor fermele mari mecanizate cu sute de stupi /vetre fixe vor face productiile si approviziona toata piata la un pret de productie sub ce a visat vreodata chiar si un ucrainean...dar nu vrem sa recunoastem ...ne place nostalgia cand mergeam in pastrorale si ramaneam rasturnati pe o parte in norouii sau cand se ruga procesatorul de noi la poarta sa le dam miere....TREZIREA!!! :lol: :lol:
yuonyuon

Mesajde Balian » 07 Iul 2024, 20:44

yuonyuon scrie:...mierea nu dispare ...prea curand...doar o sa apara fermele mari care (deja apar) care vor controla productia....
asemanator cu fierarii /potcovarii/si ce a ami fost in trecut ..as putea sai numesc pe cei cu orizontali si apicultura de tip pavilionar...vad da dispar pe banda....masiv...aproape ca nu mai sunt deloc prin unele sate....si aici unde am eu vara la salcam ...nu mai vine nimeni(cred ca 5)...si in trecut erau 50 de pavilioane pe putin..la braila nu mai zic "celebrii orizontali" au disparut complet....
deja ma simt eu depasit ...si ca informatie si ca metode....lucrurile evoluiaza rapid in domeniile unde se fac bani...
deci albinaritul inca e pe bune.....dar nu pentru conservatori

Prerțul de producție la siropul de orez este cca. 0.5euro/kg. Mie greu să inchipui că o fermă oricât de superrentabilă ar fi, să ia la concurență o asemenea inițiativă industrială. Practic poate produce orice cantritate indiferent de orice condiții nefavorabile. O fermă apicolă bazată pe obținere de miere cu ajutorul albinei este departe depășită.
Mai rămân producători clasic nostalgici pentru cumpărătorul clasic nostalgic. Mărimea depinde de mărimea stratului de nostalgici de cumpărători. Va mai rămâne, dar va fi o luptă crâncenă între apicultori pentru a fi pe lista lor. Concurența va fi și mai stânsă cu nostalgici înrăiți care numai al dracului vor dori să producă fără nici un venit/profit dar mai rentabil?

Forma de stupărit pastoral cu pavilioane azi departe cel mai nerentabilă formă va dispărea. Se vede după anunțuri că prevăd sfârșitul acestei activități. Stupul orizontal este cel mai simplu mod de a ține albină, dar cu flexibilitate zero care îl scoate din calcul. Forma de stupărit staționar sau aproape staționar care prinde locuri favorabile cu lucru minim și producție moderată mai cred că va funcționa un timp, dar nici astea nu mult din cauza limitării nivelului de rentabilitate. Merge până nu face artistul calcule și care are resurse din altă sursă. Imediat după un calcul nu-i va ieși matematica oricât. Tăvălugul prețului va trece inevitabil peste toată lumea.
Demult mă simpt și eu depășit și nu prea găsesc mai deștepți adevărați cu metode pe care am putea copia. Luceaferi autonumiți sunt. Mai mult visători. Nici unul nu e credibil cu o metodă funcțională.:)
Balian

Mesajde Balian » 10 Iul 2024, 15:09

Sunt mari probleme de mortalitate la culesul de fs. Și eu am avut problemă în trecut cu o locație. În această perioadă an de an mureau albinele acolo. Nu mai duc albine acolo. În locațiile actuale nu sunt probleme. Ca explicație am o bănuială. Porumbul înflorește imediat înainte fs. Are diferiți dăunători, care activează în interiorul plantei nu pe suprafață. Rățușca și viermele rădăcinii în tulpină, molia știuletului sub pănușă. Tratamentul nu merge cu substanțe de contact numai cu cele sistemice prin tratarea sămânței sau a solului cu neonicotinoide. În perioada de vegetație nici nu poți intra în lan să stropești după ce a crescut porumbul. Substanța activă se asimilează în seva plantei și este prezentă peste tot. În tulpină în frunze în nectar în polen. Vine seceta. Albina sare pe polenul de porumb că nu are altceva în aceea perioadă. Dacă nu este instalat adăpător în stupină, adună picăturile de gutație pe frunze plin tot cu neonicotinoide. Nu există vatră pe câmpie în a cărei raze de zbor să nu fie porumb. Și dacă este curs de apă, lac ....în apropiere, albina vizitează în drum picăturile de pe plante. Situația merge la risc. Cine are fermieri în jur care urmărește tehnologia fitosanitară, albinele mor. Cine are vecini zgârciți și nu tratează cu nimic albinele stau bine. Am avut vatra amintită lângă parcelele unei companii agricole, și am avut pierderi. Acum am o grămadă de perticulari care nu ar scoate un ban din buzunar pentru tratamente. Așa sunt mulțumit. :)
Balian

AnteriorUrmătorul

Înapoi la NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI