Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 22 Sep 2022, 10:06

22 sept 2022.
Luni 19 sept 2022 s-au desfasurat funeraliile unei femei decedate la o varsta foarte inaintata; 96 de ani . Milioane de oameni au participat sau au urmarit cu respect ceremonia de conducere a raposatei pe ultimul ei drum. BBC a urmarit permanent evenimentul, cu relatari si comentarii decente. Referindu-se la multimile de oameni care asteptau cortegiul funerar , comentatorul spunea la un moment dat:... ”much people young and not so young” . O exprimare care in lumea civilizata este o banalitate uzuala care trece neobservata. In scumpa noastra patrie asemenea situatii ar fi exprimate cu multa creativitate, delicatete si plasticitate cu ajutorul uneia dintre formulele insusite din frageda pruncie si consolidate prin practicare consecventa , dupa imprejurari: baba , mosu, schiopu , chioru, urechiatu, strambu, iar dupa un stagiu de pregatire intelectuala si morala a vajnicilor urmasi ai lui Burebista si Sergiu Nicolaescu cu un potpuriu de adjective pline de gingasii . Fiindca fiecare natiune are tezaurul sau cultural specific, ar fi un gest exagerat de modestie, sa nu oferim omenirii comorile perene ale eternei si fascinanrtei Romanii in cadrul uni amplu schimb comparativ de valori.
In lipsa unui tabel, cu putin efort putem intui identitatea semnificatiilor desi am fi tentati sa gasim deosebiri. Sa comparam: Asemanare determinata de urmatoarele subtile asemanari:

”much people young and not so young”>>>>>>>>>>>>>>>>[quote] hodorog bolsevic.... Acum o săptămână, erai un bătrânel simpatic!
Mai deunăzi, erai doar un batranel!
Alaltăieri, erai un bătrânel umpic rasist!
De ieri, ai devenit un hodorog bolsevic!
Astăzi, ești un bătrânel senil!
Maine, habar n-am cei vei deveni! Poate un cosmar?![/quote]

Hide parc...>>>> Parcul national Căcâna...
Castelul Windsor>>>> Scornicesti
Meridianul Grenwich>>>> paralela … stim noi care
Floarea de mirt>>>>foaie lata si-un praz verde
Big Ben >>>> tunelurile de sub Bucegi
Thank you>>>> du-te bă d’aici… cu varianta ba pe a mă-tii sau hai sictir.
Oxford>>>> universitatea din Alexandria,….
Liz Truss>>>> Viorica Dancila
Boby –policeman>>>> Garcea urmasul lui mos Teaca.
Pamphlet >>>>pancflete
Nu are nici o relevanta faptul ca Stonehenge are originea in negura timpului, iar palmierii de Căcâna produc inca pitecantropi fericiti cand primesc o cascheta si si-o aseaza pe cap.
La fel ca si faptul ca “...not so young “ provine dintr-o lume civilizata, iar fericirea paroxistica determinata de descoperirea apelativului hodorog… provine de la un individ primitiv care alterneaza intre palmier si grota.
PS1 Lumea a fost si este plina de hodorogi : Mandela, Regele Mihai, Gorbaciov, HM The Queen, Biden . Omenirea este fericita ca i-a avut.
PS2 Din coada de câne nu faci sita de matase, nici din militian politist.
PS 3 Repetitia ; mama invatarii: Verdeee-n sus!
Sa nu uiti Darie!
feederman

Mesajde Cristian IONITA » 24 Sep 2022, 09:08

https://twitter.com/tpyxanews/status/15 ... 8944004097

Sa mai spuna cineva ca rusii nu si folosesc capul :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Cristian IONITA

Mesajde Bambucha » 25 Sep 2022, 13:22

"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Bambucha

Mesajde feederman » 26 Sep 2022, 18:06

DEDICAT MIZERIEI care-si spune SHREK si admiratorilor sai.
Din partea unui:
[quote]Acum o săptămână, erai un bătrânel simpatic!
Maine, habar n-am cei vei deveni! Poate un cosmar?![/quote]
Odata cu publicarea acestei postari incetez sa iti analizez si sa iti expun mizeria in care colcăi. Lumea arde si oamenii cinstiti care urmaresc acest forum – si sunt enorm de multi - sunt nevoiti sa-ti suporte mitocaniile, mizeriile anti romanesti , anti democratice si anti europene, cu precizarea repetata de atatea ori, ca atributul de român se refera la orice cetatean care traieste si mananca o pâine intre aceste hotare, fie ei etnici romani, unguri, tigani , sarbi, rusi, ucrainieni , africani, indieni, germani, arabi s a m d.
Voi demonstra pe scurt ca esti un tradator al acestei tari cu precizarea initiala ca un civil are dreptul la exprimare libera, dar un politist trebuie sa respecte la litera constitutia si legile tarii.
A. In repetate randuri ai incalcat juramantul depus la investirea in functia de „politist”??? prin [b]ponegrirea si insultarea repetata a presedintelui tarii[/b], reprezentant al statului roman.
http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=3

CAPITOLUL II
Preşedintele României
Rolul Preşedintelui ARTICOLUL 80
(1) Preşedintele României reprezintă statul român şi este garantul independenţei naţionale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării.

Juramantul la investirea politistului:
https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/36819
art 23/ paragraph 2
(2) [quote][b]Jurământul de credinţă[/b] are următorul conţinut:
"Jur să respect Constituţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale omului, să aplic în mod corect şi fără părtinire legile ţării, să-mi îndeplinesc cu răspundere şi bună credinţă îndatoririle ce-mi revin potrivit funcţiei şi să păstrez secretul profesional. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!"
[/quote]

B. In repetate randuri ai incalcat prevederile din Sectiunea a 2-a\ art 43\f, prin postari pline de venin si ura la adresa martirilor cazuti pentru libertate, a manifetantilor pentru democratie, a politicii proeuropene a Romaniei , a apartenentei la NATO, a politicii de aparare a Romaniei, a unor partide politice, a etniei germane, iar mai recent ti-ai afirmat sprijinul pentru agresiunea impotriva Ucrainei .
+ Capitolul III Drepturile, îndatoririle și restrângerea exercițiului unor drepturi sau libertăți ale polițistului
Sectiunea a 2-a\ art 43\f
[quote]f) [b]să redacteze, să imprime sau să difuzeze materiale ori publicaţii cu caracter politic, imoral sau care instigă la indisciplină[/b]; [/quote]

PS1 Cei contrariati sunt indemnati sa-i citeasca postarile din toata perioada prezentei pe forum.
PS2 Se impune o intrebare: exista o raspundere post factum pentru aceste gunoaie?
PS 3 In cazul in care vei recidiva ma voi ocupa de nemernicia ta punct cu punct, litera cu litera, pentru a-ti aduce aminte ca esti ”decat” un analfabet functional si un rebut moral.
PUNCT!
Sa nu uiti Darie!
feederman

Mesajde Shrek » 28 Sep 2022, 22:48

Pentru cei ce nu au timp ori nu au apucat sa citească, acesta este textul "original" pe care deda bolsevic îl masacreaza și repeta la infinit ca un patefon defect:
Am cautat o carte veche de gramatica și am început sa o studiez. Primul capitol : conjugarea verbului a fi!
Iată ce am aflat:
Acum o săptămână, erai un bătrânel simpatic!
Maine, habar n-am cei vei deveni! Poate un cosmar?!
Orice asemănare cu persoane reale este pur intamplatoare!
Sa fiți sanatos![/quote]
[quote="feederman"......

PS1 Cei contrariati sunt indemnati sa-i citeasca postarile din toata perioada prezentei pe forum.
PS2 Se impune o intrebare: exista o raspundere post factum pentru aceste gunoaie?
PS 3 In cazul in care vei recidiva ma voi ocupa de nemernicia ta punct cu punct, litera cu litera, pentru a-ti aduce aminte ca esti ”decat” un analfabet functional si un rebut moral.
PUNCT![/quote]
PS 1. Nu uitați, dacă citiți ce sunteți îndemnați, sa dați like și sa va abonați la canalul meu de YouTube!
PS 2. Cine pune întrebarea și cine raspunde?
PS 3. Sa caut alta carte de gramatica?.....SI VIRGULA!
Despre președintele dumitale iată ceva interesant ( nu o spun eu, este un articol) :
https://www.catavencii.ro/bmw-ul-si-asf ... a-teldrum/
Shrek

Mesajde jr1 » Ieri, , 15:26

"Am cautat o carte veche de gramatica și am început sa o studiez"....
Aoleu! jale mare!
Ia-o incet!
Deja a inceput sa te doara!
jr1

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE