Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 25 Aug 2012, 02:23

Cand aveti ceva timp liber :

modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 25 Aug 2012, 04:03

modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 29 Aug 2012, 00:38

- Mersi pt TRANCE-FORMATION !

Contine idei interesante.
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3842
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 29 Aug 2012, 07:47

"Daca albinele ar disparea , in trei ani omenirea ar ramane doar cu cereale"
- Albert Eistein-


Pentru cei ce nu l-au vazut inca , iata un documentar ce prezinta o perspectiva cel putin terifianta :

Tacerea Albinelor

modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde nicus » 29 Aug 2012, 10:21

Modi, sa te pui in acord cu Adi Hodis, fiindca am si eu planurile mele, trebuie sa mi fie clar! ;)
” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 29 Aug 2012, 12:06

nicus scrie:Modi, sa te pui in acord cu Adi Hodis, fiindca am si eu planurile mele, trebuie sa mi fie clar! ;)
” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.

In fine , nu cred ca are mare importanta cat mai "bantuim" Pamantul fara ele . Este irelevant . Ingrijorator insa este faptul ca ceva anume le face probleme ( clima , magnetismul , poluarea , etc ) .
Documentarul nu aduce un raspuns . Doar aduce in atentie faptul ca albinele ... dispar si prezinta ( in anumite zone ale lumii ) un comportament deviat al acestora .
Pe mina m-a fascinat filmul , dar m-a si panicat putin . Din nefericire n-am gasit filmul cu subtirare RO . Asadar probabil multora le va scapa mult din comentarii si e pacat .
modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 03 Sep 2012, 21:22

modigliani scrie:Cand aveti ceva timp liber :

Cand va spuneam ceva de timp liber ..... uitasem de Harramein !
Luati-va O ZI libera si urmariti fulminantul "maraton" al controversatului fizician autodidact Nassim Harramein , omul care-a "desfiintat" cateva din teoriile lui Einstein . Crede-ti-ma , merita efortul ! 8 ore de ..... fascinant !

video 1 :

http://video.google.com/videoplay?docid ... 7384449741

video 2 :

http://video.google.com/videoplay?docid ... 5401224128
modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde Cristian IONITA » 05 Sep 2012, 12:16

modigliani scrie:


despre acest film a mai fost o discutie: viewtopic.php?f=38&t=2155&p=58300&view=show#p58300
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 05 Sep 2012, 12:52

Stiu . L-am adus intocmai pentru cei ce-au asistat la acel topic fara ca in schimb sa vada filmul ..........
modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 06 Sep 2012, 18:59

Multe scenarii s-au facut despre anul 2012 . Multi numesc acest an anul Apocalipsei . Multi percep termenul ca pe "Sfarsitul Lumii" . Insa putini dau acestuia conotatii de "Sfarsit a Ceva" , "Inceput de Altceva" .

Unul dintre aceste scenarii este cel putin optimist . Face trimitere la o schimbare in bine a energiilor malefice ce domina Pamantul , trecerea acestuia in aria de influenta cosmica a energiilor benefice .

Un film scurt ce nu are pretentia de-a veni cu raspunsuri . Vine doar cu prezentarea succinta a acestui scenariu :

modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 06 Sep 2012, 19:11



modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 06 Sep 2012, 19:41

modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 06 Sep 2012, 20:56

Am oscilat mult referitor la topicul potrivit pentru acest film . Aveam topicul "Cine-au fost niphilimii ? " si acesta .
Pan-la urma este un film "greu" , important este sa fie vizionat , fara a avea importanta unde se intampla asta .

Cert este ca , niphilimi sau altfel , inaintea noastra sau in paralel cu "pruncia" omenirii , ..... cineva a fost p-aici . Sunt mult prea multe evidente sa mai putem nega sau respinge obtuz acest lucru :

http://documentare.digitalarena.ro/hc-a ... yond-2009/

Atentie ! Mai jos de film , in pagina , aveti seriale intregi ce trateaza aceleasi subiecte misterioase .....
modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 06 Sep 2012, 22:40

- Cunoasterea uitata -

http://vimeo.com/32794645
modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 06 Sep 2012, 22:48

- Regina Soarelui: Ce ne spun albinele ? (2010) -

http://documentare.digitalarena.ro/regi ... nele-2010/
modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde Mircea_63 » 07 Sep 2012, 09:29

Intotdeauna ne-am intrebat -ca omenire- cine suntem, de unde venim, cine ne-a creat, scopul etc, iar cea mai arzatoare intrebare:
- Exista ceva dupa moarte?
.............................................
Candva eram foarte preocupat de aceste lucruri, incercam sa trezesc interesul fiului meu. Degeaba! Apoi, dupa ce m-am mai linistit, incepuse el. Ba Nibiru, ba calatorii extracorporale, reptilieni si alte cele. Vine la mine, primeste raspunsul corect la toate acestea si ramane nemultumit.
I-am explicat cum ca la aceste intrebari fundamentale, pot fi date numeroase raspunsuri, pe toate gusturile. NU pot fi dovedite! Raspunsurile sunt ipoteze, iar acceptarea lor ca fiind RASPUNSUL este o chestie de credinta si se numeste RELIGIE. Daca ar putea fi dovedite s-ar numi STIINTA.
Insa toate intrebarile se reduc la una singura: ne-a creeat D-zeu? Un D-zeu inzestrat cu constiinta de sine, vointa, iar totul in jur este consecinta vointei LUI care este Creatorul suprem?
Pentru ca insasi intrebarile sunt argumente, adica...ne-au creea extraterestrii? Si pe ei cine i-a creat? Mergi cu intrebarea asta si ajungi la D-zeu Creator Suprem. Dar pe el cine l-a creat? "Eu sunt cel ce sunt" Aici se termina intrebarile. In acest sens sunt intrebarile argumente, prin faptul ca exista. Cand se termina intrebarile, ai gasit raspunsul.

Stiti ceva? Raspunsul nici nu conteaza! Poate doar in privinta satisfacerii unei curiozitati specifice omului.
Dar ce conteaza?? Conteaza raspunsul la intrebarea: exista ceva dupa moarte? Ca daca nu, asta este, se stinge becul si salut! Pot fi ei D-zei, extraterestrii sau nefilimi, ca tot aia e. Daca insa exista ceva (viata) dupa moarte, atunci e de importanta vitala sa stii raspunsul si mai ales sa stii cum influenteaza actiunile tale din viata asta, viata care urmeaza.

Mai exista si aspectul spiritual, un target spre ceea ce vrei sa fii. Altfel spus, daca s-ar dovedi cumva ca nu exista D-zeu si nici viata dupa moarte, comportamentul tau s-ar schimba, sau te-ai stradui in continuare sa pastrezi aceleasi valori morale si sa fii OM?

Modi, scuze ca m-am bagat cu texte pe topicul tau cu filme, oarecum sunt off-topic, dar socoteste ca asta e un comentariu la aceste filme.
Asta e omul, o trestie ganditoare ce-si pune intrebari. Oare ce e mai mare, nevoia de raspunsuri sau aceea de a pune intrebari? Daca am avea toate raspunsurile, oare nu ne-am plictisi?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori