Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde mircea » 27 Sep 2021, 12:58

Cine erau stuparii inainte de `90 ? In primul rand erau pasionatii, apoi veneau rejectatii (religios sau de constiinta) unei societati bolnave, care isi gaseau in asta un ultim refugiu si la urma profesionistii . Ce aveau in comun toti astia ? Aveau libertatea gasita intr-o indeletnicire onorabila, care bucura atat inima cat si buzunarul. Dintr-o scapare sau dintr-un simplu calcul cinic care dorea sa ofere un debuseu sau poate din ratiuni economice statul de atunci, care se dovedise atat de opresiv in altele, oferea o astfel de libertate . Acea libertate nu era chiar una deplina, dar era mult mai mult decat putea spera cineva .

Daca in acel regim politic extrem de agesiv s-au facut pentru apicultura si apicultori (la nivelul acelor ani nefericiti) lucruri la care azi nici nu te poti gandi, de ce acum nu se mai poate ? Cine poarta vina pentru asta ? Sa nu-mi spuneti ca vremurile .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde Cristian IONITA » 27 Sep 2021, 17:00

Nu stiu cum erau inainte de '90 .... dar in 2004 cand am inceput eu erau strans legati de "centru", primul meu pachet de foite de ceara, pentru ca nu aveam de unde sa dau ceara la schimb a fost cumparat numai dupa o interventie la conducerea ACA .... si la fel se intampla la mai toate cele necesare ... in sezon era blasfemie sa intrebi "in sezon" daca au ceva echipamente sau materiale.
Ca sa fiu inscris pe listele de cursanti la fel .... cu interventii ca vorba aia ... nu oricine "merita" sa beneficieze.

Lista de yahoo si apoi forumurile apicole au reprezentat cu adevarat "eliberarea", si bineinteles caderea monopolului ACA (Combinatul Apicol) atat la achizitie de produse apicole cat mai ales la producerea de echipamente apicole.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde mircea » 27 Sep 2021, 21:40

Eu nu compar si nici nu idealizez perioade apicole .Cea de inainte de `90 a avut tarele ei, jungla de dupa la fel, la fel si cea dupa 2007 . Pe mine ma intereseaza ziua de azi pe care eu o vad ticalosita rau . Au stuparii ce si-au dorit, sunt multumiti de starea actuala, sunt stuparii reprezentati onest, ce isi permit stuparii dincolo de o simpla supravietuire, primesc un pret corect pentru sudoarea lor, legislatia este adecvata, care este pretul platit pentru cei cativa firfirici primiti ca praf in ochi ? Toate astea tin de sau si de libertate . Mai sunt multe intrebari care merita puse, insa nu eu trebuie sa mi le pun . Eu nu sunt stupar, dar asta nu ma impedica sa vad ceea ce ar trebui sa vedeti voi . Voi spuneti ca este bine, macar asa sa fie . Eu spun ca va amagiti si ca nu primiti nici pe departe ceea ce ar trebui sa primiti de drept .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Stuparii si libertatea .

Mesajde jonny_it » 27 Sep 2021, 23:08

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie: Regretatul Pupemea


Cum adica "Regretatul"?? :shock:

Cum, n-ai observat că nu mai scrie nimic aici?


Scrii "Regretatul" cand nu mai este printre noi nu cand nu mai scrie pe forum ... :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde jonny_it » 27 Sep 2021, 23:10

Cristian IONITA scrie:Nu stiu cum erau inainte de '90 .... dar in 2004 cand am inceput eu erau strans legati de "centru", primul meu pachet de foite de ceara, pentru ca nu aveam de unde sa dau ceara la schimb a fost cumparat numai dupa o interventie la conducerea ACA .... si la fel se intampla la mai toate cele necesare ... in sezon era blasfemie sa intrebi "in sezon" daca au ceva echipamente sau materiale.
Ca sa fiu inscris pe listele de cursanti la fel .... cu interventii ca vorba aia ... nu oricine "merita" sa beneficieze.

Lista de yahoo si apoi forumurile apicole au reprezentat cu adevarat "eliberarea", si bineinteles caderea monopolului ACA (Combinatul Apicol) atat la achizitie de produse apicole cat mai ales la producerea de echipamente apicole.


Si o dalta daca voiai sa cumperi trebuia sa fii membru ACA,nu mai zic de foite sau altele :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde Balian » 27 Sep 2021, 23:29

Este un semn bun încă(!) diferența dintre prețul en gros și en detail. Dublu. E o situație
destul de rară în gama de produse. Fiecare dintre noi suntem liber să alegem varianta
potrivită. Vânzarea la borcan este mai complicat. Căutare de clienți și mai complicat.
La proiecte suntem obligați să urmărim o schemă de lucru. Dar și acolo suntem liber
să alegem. A accesa sau nu.
În anii '90 prețul unui kg de miere era de trei ori prețul zahărului. Azi ar fi craghios să
calculăm așa. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde Bezna Zorilor » 28 Sep 2021, 01:36

Statul sa se amestece cat mai putin...si clientii sa ni'i educam...nu le convine, nu le dam. Dar vezi tu, exista acel dialog din jurul banilor! La cine sunt banii.. Unii spun "da, dar banii sunt la mine", altii spun "da, dar produsul e la mine, nu ai decat sa stai cu banii in buzunar". Cum e?
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde cristi_vidican » 28 Sep 2021, 08:51

În ultimii ani stuparii au avut acces la multe surse de bani de la stat (programe guvernamentale, PNA, Minimis).
Mai ales fondurile UE au mărit artificial numărul de stupi. toată lumea simte că e un număr mare de stupi peste tot.
Și el crește. Tocmai ce se depun noi dosare, ce-i drept, cu reguli puțin mai stricte. Și asta e bine. Deja pe unii i-a descurajat.

Vă întreb eu: ce s-ar întâmpla dacă statul ar da mai mulți bani pentru apicultură? cum banii se dau cu un anumit scop și un grup țintă, numărul de stupi ar crește mai mult.

Ce mi-aș dori eu? O lege care să clarifice etichetarea mierii corect. Să se menționeze clar procentul de miere de unde este în amestec. Mi-aș dori să fiu mai protejat în fața stropirilor abuzive și necontrolate. Să se facă controale mai riguroase pentru mierea vândută pe raft. Să se ajungă la o apicultură care să trăiască pe picioarele ei, care să nu fie umflată artificial de proiecte.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde yuonyuon » 28 Sep 2021, 11:32

in calitate de producator... rau sa iti cunost condita fiind cel mai jos pe lantul trofic ...dar mai rau sa nu sti asta.....
orice market are o perioada de ascensiune ....una de glorie si o lunga perioada de recesiune

cred ca se stie exact in ce peioada se afla apicultura de peste un deceniu....multi cred (inca mai cred) ca guvernul poate schimba legile fizicii/adica schimba piata.....
in perioada de recesiune statul intervine cu reglementari ,monopol ,taxe si restrictii ...cu alte cuvine aduna recolta....guvernu nu poate decat sa vanda povesti sa arunce cu maruntis in timp ce ia grosu

cred ca stim cu totii destule afaceri/domeni care de lungul anilor au au avut momentele sale de glorie urmate de colaps/monopol...si din ce in ce mai multe domeni sunt monopolizate ...nerentabile pentru omul de rand....mediul privat incepe sa isi schimbe definita....

mare noroc in apicultura ca nu se poate monopoliza/centraliza ca in alte domenii dar totusi cva cva se face..prin alte cai ;)
mentaliataea asta in asteptarea lui fat frumos pe un cal alb este exact metalitate de care au nevoie pentru intretine speranta(cum zicea paul si altii) de parca ar fi un lucru bun....
cu toti facem apicultura pentru a avea un venit nicidecum pentru cai verzi pe pereti.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde yuonyuon » 03 Oct 2021, 10:11

a inghetat topicul?
chiar eram curios cum era apicultura in perioada de glorie si de c e nu mai merge acum?...nu prea eram pasionat de apicultura caum 15 ani ba din contra fugeam ca de draq mai ales ca eram alergic....
in afara factorului de market ce am incercat sa explic mai sus...pe sistemul "cand toata lumea stie deja e prea tarziu"
mai sunt si
-factorii de mediu si chimizarea..baza melifera..etc....in ultimii cinci ani stie orice agricultor sa toarne o juma de kil de "igrasamant" la radacina
-factoru politic ...ce merge mana in mana cu ce am scris in topicul anterior
-factorul cultura si educatie...ce e greu de dezbatut

flori sunt ,miere se face...lumea consuma miere ...de ce nu mai merge....???? cel putin pe zona mea sau lasat extraordinar de multi ...sau daca nu sau lasat mai au cate 10 stupi de frumusete ...adica tot aia...

anu asta am avut un moment de "respiro" datorita blocajelor ce vin din china...si multe din produsele din zona au capatat valoare....sa nu pierdem inertia ..zic!!! :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde ignatov andrei » 03 Oct 2021, 20:22

mircea scrie:Eu nu compar si nici nu idealizez perioade apicole .Cea de inainte de `90 a avut tarele ei, jungla de dupa la fel, la fel si cea dupa 2007 . Pe mine ma intereseaza ziua de azi pe care eu o vad ticalosita rau . Au stuparii ce si-au dorit, sunt multumiti de starea actuala, sunt stuparii reprezentati onest, ce isi permit stuparii dincolo de o simpla supravietuire, primesc un pret corect pentru sudoarea lor, legislatia este adecvata, care este pretul platit pentru cei cativa firfirici primiti ca praf in ochi ? Toate astea tin de sau si de libertate . Mai sunt multe intrebari care merita puse, insa nu eu trebuie sa mi le pun . Eu nu sunt stupar, dar asta nu ma impedica sa vad ceea ce ar trebui sa vedeti voi . Voi spuneti ca este bine, macar asa sa fie . Eu spun ca va amagiti si ca nu primiti nici pe departe ceea ce ar trebui sa primiti de drept .


Am prins ambele "ere", fara sa fiu angajat pe undeva! Ai mare dreptate, asa este: cei "nascuti" stupari dupa '89, dar mai ales dupa "1500 euro/an", nu au cum sa vada si nici sa inteleaga!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde Bezna Zorilor » 04 Oct 2021, 14:57

Mircea, iti versi plamanii degeaba, astia nu invata nimic. Stai ca a venit fomita si rand pe rand se prostitueaza toti.
Sa va luati stingatoare!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde Cristian IONITA » 05 Oct 2021, 10:38

mircea scrie:Eu nu compar si nici nu idealizez perioade apicole .Cea de inainte de `90 a avut tarele ei, jungla de dupa la fel, la fel si cea dupa 2007 . Pe mine ma intereseaza ziua de azi pe care eu o vad ticalosita rau . Au stuparii ce si-au dorit, sunt multumiti de starea actuala, sunt stuparii reprezentati onest, ce isi permit stuparii dincolo de o simpla supravietuire, primesc un pret corect pentru sudoarea lor, legislatia este adecvata, care este pretul platit pentru cei cativa firfirici primiti ca praf in ochi ? Toate astea tin de sau si de libertate . Mai sunt multe intrebari care merita puse, insa nu eu trebuie sa mi le pun . Eu nu sunt stupar, dar asta nu ma impedica sa vad ceea ce ar trebui sa vedeti voi . Voi spuneti ca este bine, macar asa sa fie . Eu spun ca va amagiti si ca nu primiti nici pe departe ceea ce ar trebui sa primiti de drept .


pai ... hai sa ne hotaram .... discutam sau nu raporta la ce era inainte ? (de '90, de '07, etc)

Cat de "ticalosita" este ziua de astazi depine de in primul (si cel mai important) rand de dispunerea fiecaruia dintre noi de a accepta ca viata este dinamica ... si mai ales complexa.
sa vorbim despre "supravituire", "pret corect pentru sudoare", etc in ziua de astazi cand fiecare este liber (dar din pacate nu-s rarele cazuri cand lipseste responsabilitatea) sa aleaga ce doreste sa faca ... si mai ales "cum"] sa faca[/b.
Stiu ca taman de la [b]"cum sa faca"
pleaca dilema care face subiectul topicului .... nu este usor sa fii propriu si singurul responsabil pentru propriile decizii .... nu-s putini cei care se regasesv doar daca au icoane si dumnezei la care sa se roage si mai alers sa se milogeasca, dar lucrurile in definitiv sunt simple .... stiu insa ca nu este deloc usor sa fii simplu :)

Oare ce ar trebui "sa primeasca de drept" stuparii si nu primesc? ....
nici eu nu ma consider stupar ... ptr mine detinerea de albine este cel mai "implinitor" hobby .... faptul ca pe langa "quality time" ma aleg si cu ceva bani in plus este "extra", iar pe acest considerent chiar nu vad cum mi-ar fi pusa in pericol "LIBERTATEA".


yuonyuon scrie: ...
cu toti facem apicultura pentru a avea un venit nicidecum pentru cai verzi pe pereti.....


greseala prin generalizare este una dintre cele mai intalnite "greseli" ....

ignatov andrei scrie: ...
...
Am prins ambele "ere", fara sa fiu angajat pe undeva! Ai mare dreptate, asa este: cei "nascuti" stupari dupa '89, dar mai ales dupa "1500 euro/an", nu au cum sa vada si nici sa inteleaga!


stiu ca la dumneavoastra propriile convingeri sunt cu adevarat puternice, dar nu cred ca are ce sa strice daca ati binevoi sa ne ajutati cu explicatii ceva mai detaliate.


opinia mea este ca nu trebuie neglijat nivelul de referinta, la ce anume ne raportam cand "socotim" eficienta apiculturii .... si consider ca frustrarile apar atunci cand nu consideram evolutia de ansamblu a societatii ...

eu observ ca nivelul castigurilor in apicultura a ramas relativ constant dar ca nivelul castigurilor in ansamblu al societatii au crescut .... - si de aici "frustrarile"

pe vremuri (si inainte de 90, si in ani 90, ba chiar in prima decada a anilor 2000) nivelul de viata era extrem de scazut, un salariu decent era echivalentul a 100 dolari / euro ... pe cand acum pana si cel mai slab platit castiga de cateva ori mai mult (saolariu minim in 2021 este net acum este de 1386 lei/luna = cca 280 Euro .... si sa fim seriosi ca doar cei foarte slab pregatiti lucreaza pe mai putin de 2000 lei, adica 400 Eur), dar pretul de vanzare al produselor apicole a batut pasul pe loc .... tot echivalentul a 2-3 euro per Kg de miere .... si acum in 2021 .... si in 1990.

Asa ca si concluzie eu zic ca nu stuparii sunt cei asupriti (lipditi de LIBERTATE), ci ca si alte categorii se ELIBEREAZA (castiga mai mult) :)
Ultima oară modificat de Cristian IONITA pe 05 Oct 2021, 10:59, modificat de 2 ori în total.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde yuonyuon » 05 Oct 2021, 10:48

"Pierderea libertatii nu vine din neant, ci din neputinta de a te opune incatusarii ."ce facem ne luam toti pistoale si e luptam cu sitemul...?lipsa libertatii a fost mereu din cauza asta ...

lipsa libertatii vine din cauza lipsei responsabilitatii.....
cei care stiu cate ceva ii condamna pe cei ce nu stiu ...sau stau cu capu in pamant....exemplu de "scara pisicii" ce se repeta pe toate treptele de cunoastere.....diferenta o face cel ce contribuie sau ajuta.....si cam atat ...

hipermarketurile au dus un razboi "subtil" pemtru okiu omului de rand ...si acum pe final se vad "roadele"...
speranta moare ultima *(adika inchiderea supermarketurilor) :lol: ...hai sa fim seriosi.....

ce este interesant ca astfel de "razboaie" sau dus si in vest si au avut acelasi rezultat...nimik anormal pana aici......
Ultima oară modificat de yuonyuon pe 05 Oct 2021, 11:18, modificat 1 dată în total.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde yuonyuon » 05 Oct 2021, 11:16

initial apicultura e hobby...dar cand ajungi (daca ajungi) la un nivel de cunoastere...devine un hobby-job.....care nu las mai face daca nu ar fi profitabil...
la mine apicultura nu inseamna sa umblu dupa hartii sau sa ma inscriu in nustiu ce asociatie ....insemna doar albine...si borcane si telefoane (asta e partea plictisitoare :lol: )
acum cei ce au uitat ca au stupi si ravnesc la ajutoare ...au uitat si de hobby si de libertate......acolo nu ma incadrez la nici un domeniu...as renunta intro secunda daca s ar ajunge in situatia asta...acolo e "punctu mort" in care se afla multi...
daca vrei sa faci cu adevrata doar bani faci altceva nu apicultura....apicultura e un stil de viata /hobby/profit la paket......

daca sti sa alegi nu o sa iti ia nimeni libertatea...tu singur te pui in postura de ati pierde libertatea timpului(in primul rand) prin neadaptarea la situatie....
vrei sa faci o afacere care era candva profitabila intr o peroada care nu mai este.......ma intreb de ce nu mai se fac potcoave si roti de lemn?? cred ca e un motiv destul de intemeiat....nu ?
multi apicultori cu vechime ce isi rupiau spatele in peroada de glorie a apiculturii au devenit procesatori .crescatori de manci ba chiar lideri de sindicat(sau ce sunt ei acolo)...dupa atata munca o perioada de odihna este binemeritata ;) ......apicultura e pusa pe chituci de mult......si vorbim de libertate acum :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stuparii si libertatea

Mesajde Bezna Zorilor » 06 Oct 2021, 23:59

Aolo ce mai bateti campii, dar despre oameni cand vorbiti, ca acolo sunt toate raspunsurile!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori