Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Impostorii la miere!

Mesajde Bezna Zorilor » 14 Oct 2021, 01:54

Nu stiu daca s'a mai vorbit pe subiectul imposturii, las si eu ceva...

Mai stiti ca povesteam eu acu o vreme despre o fatuca, genul p*si, fata de stupar de pe langa Caracal, care vinde miere pe feisbuc pe o pagina pe care si'o super promoveaza. Am zis intotdeauna ca cei care vand si fac eforturi ca sa vanda, fotografii, reclame, texte imputite sanchi storcatoare de lacrimi, nu au cum sa umble in stupi. In stupi umbla altii din alta categorie, stiu ca sunteti multi si nu va cunosc pe toti, il dau exemplu pe Stroe de undeva din zona Alexandria - Turnu Magurele. Ne'am vazut de cateva ori, vara asta am fost pe la Dunare, unde isi tinea stupii, l'am pozat, l'am filmat, l'am pus pe feisbuc. Omul e un meserias! Stiti ce zice Stroe? "Eu? Eu sa trebuiasca sa explic unei babe nebune de ce e mierea mea naturala...Dupa atata munca? Doamne fereste! La tir si pleaca din tara, nu stau la discutii!". Vedeti, poate nu e bine ca oamenii astia tot scot afara din tara cea mai buna miere, dar daca te gandesti la halul in care ar trebui sa se prostitueze in fata babelor si progresistilor...parca i'ai intelege mai bine! Ca sa revin la p*si agramata ca nu stiu nici bacu' la romana cum l'a luat, bai nu pridideste in a povesti aproape zi de zi cum salveaza ea albinutele, cat de minunata e padurea ei acolo, cat de minunata da, ati citit bine. Ea asa vorbeste, cu "tot atat de minunat", subiectu' cu predicatu' fac casa rea la acorduri si tot asa. Si se pozeaza cu manusile alea albe care nu au atins stupu' nici macar o secunda...si..si oh doamne cate mai face! Desi mierea arata bine ca si consistenta si culoare, adica din ce imi dau seama din poze e reala fara niciun dubiu, are cam toata aceeasi culoare, cu mici variatiuni, dar ea zice ca are nu stiu cate sortimente. Anul trecut vindea paducel, din zona aia de c*cat, unde nu cred ca a avut mai mult de o extractie, dar vindea si paducel, si rapita. Zic ma, una nu e a ta. Ba nuuu, ca eu imi insemnez ramele si asa separ paducelul de rapita. Zic da, dar albina muta mierea, pana o scoti tu, ca nu sunt borcane de muraturi in raft. A dat in smiorcaiala pe feisbuc, a zis ca e lumea rea, adica eu, si nu apreciaza munca ei dumnezeiasca. Peste o vreme mi'a scris in privat ca ii alung clientii, ca ma da in judecata daca ii mai las vreun comentariu. In gandul meu...bine... cred ca si judecatorii o sa fie curiosi sa invete cum se imperecheaza albina cu paducelul intr'o zona cu rapita si cu seceta. Facem fata tatii, facem cum vrei tu! Da' cum sa nu facem? A trecut un an jumate, stiti de cand astept citatia aia? Of, si taicameu asteapta, si toti prietenii mei...ca vrem sa facem circ in sala de judecata, super ocazie, dar ocazia asta a naibii nu mai vine. Am inteles ca si alti stupari au incercat sa o mai abordeze, da seen apoi da block, ca nu poate sa raspunda la nimic. E doar o mincinoasa sinistra, dar din aia insistenta, mai pe scurt, in oponia mea, o scursura penala! Are si un interviu in ziarul financiar, nu doar ca vocea aia metalica te face sa fugi mancand pamantul, nu doar ca e suparata rau ca are mari combinatii de rezolvat, dar nu se intelege absolut nimic din ce ar intentiona ea sa spuna!

Astia fara coloana vertebrala nu o sa inteleaga niciodata de ce ma frustrez. E foarte bine sa fii frustrat. Oamenii care sunt frustrati de chestii isi duc pana la capat o idee, au un dumnezeu, ii macina ceva pe interior, nu lasa lucrurile in pula cu satelitul. Dar nu sunt intelesi de cei care traiesc ca ramele, tarandu'se de ici colo, pe sub plapumioare.

Il stiu pe Marean My Bees de 5 ani, ne'am si vazut de atatea ori. Iau de la el miere, nu multa, dar cateva borcane pe an, ca are miere curata de la Gaesti, de la aia cativa stupi de care nu prea mai are timp sa se ocupe, ca e ocupat cu evenimentele pentru progresisti. Nu o sa mai iau, de scarba! Stiam de mult ca umbla pe ici colo sa cunoasca bogati, sa le vanda miere scumpa, adica miere cu adaos 500%, nu mi se pare o problema sa o scalzi ca sa faci niste bani, insa mi se pare o problema cand scaldatoarea se transforma in minciuna, inseamna ca te minti si pe tine, minciuna de sine. Stiu oameni duali care trebuie sa faca efortul de a nu spune eventual tot ce gandesc, de a incerca sa fie mai calmi, mai diplomati, pentru a vinde. Am inteles asta, eu nu pot sa fiu asa, dar felicitari celor care o fac! Am inteles pana si evenimentele alea cu salvarea sanchi albinei, prostitutie prin primarii si prin scoli, ca cica sa predai apicultura la copii, ca sa cunosti de fapt niste parinti cu bani, sa le bagi mierea aia pe gat. Ok, nu e problema! Dar sa te asociezi cu scursura mai sus mentionata, inseamna ca e foame mare, tata! Nu foamea e problema, ci faptul ca desi poate o sa reusesti sa pui painea pe masa, painea aia mai vine cu niste lucruri pe care copiii tai le vad. Bai, intrerupeti cotaiala, nu mai faceti copii, daca ajungeti sa ii invatati asa mizerie de comportament! Nu mai faceti copii, caci este o crima!

Grasu' cabotin, stiu unii de pe aici cine este, mi'a zis candva...bai daca vrei musai sa salvezi albina, lasi dracu' evenimentele astea de scursura sociala, de minciuni, de ipocrizie penala care de fapt au doar scopul ca tu sa vinzi miere la niste martafoi cu bani, si cumperi 5 hectare de padure si pui stupi acolo pana te saturi de stupi. Da' e munca, tati, nu e pentru Marean care ii suna pe altii sa il scoata din noroaie! Asa se salveaza albina, nu cu evenimente pe feisbuc si schimb de seminte libere sau ce basini se mai intampla pe acolo. Niciodata, apropo de asta, nu m'am dus la vreun eveniment de asta, desi Marean m'a invitat de cateva ori. Mi'e scarba, deci niciodata nu voi merge! Dati'i o cola lu' grasu' cabotin, nu de la mine, ca pe mine nu ma intereseaza nimic, dati'o de la voi, Ionita, alooo, si sa ii spuneti ca a avut dreptate. Ceea ce eu stiam! Faceti captura pe text si dati'va pe feisbuc si spargeti seminte. Imi e scarba de specia din care fac parte, scarba de stau cu voma in gura!

O sa zica unii ca sunt foarte suparata, ca au mai zis. Ca mor de ciuda pe vanzarile la miere ale mincinoaselor. Daca voiam sa fiu bogata, ma taram pe la evenimentele de scursura sociala pe la care va duceti voi. Nu sunt bogata si nici nu o sa fiu vreodata. Dar eu sunt eu, asta care sunt si care scriu pe aici (si nici macar nu povestesc ceva ce e secret despre unii, ci ceea ce apare public pe feisbuc, adica sunt opiniile mele, Mareane da'ma, tata si tu in judecata!). Sunt dezamagita pentru ca de cand ma stiu am avut de a face cu impostura. Furaciosi de desene, de idei, mincinosi de toate rangurile pozau in nu stiu ce artisi plini de talent, dar copiau de la altii si ziceau ca sunt ale lor. Cum copiaza aia de la Miere cu Drag - adica scursura ce face subiectul textului meu - acuma impachetari de cadouri de pe pinterest si face si ea la fel. Bai, copiaza la milimetru tot ce vede in toate pozele, si le zice la romani ca sunt ideile ei, muncite cu drag pentru ei. Sa cadeti in cap, de fapt asa o sa se intample, ca istoria a vomat mereu pe voi. Ca nu are cum ma, specia sa mearga mai departe cu asa ceva, sunteti doar niste bucle care se vor anula de la sine, niste derapaje, atat!

I'am zis lu' Marean frumos, ma rog, in stilul meu...ca nu prea e ok...nu a inteles nici macar ce inseamna cand spun persoana duala, a inteles ca il fac mincinos. Atata se poate, asta'i nivelu! Apoi imi spune, vai draga, nu stiam ca nu am voie sa ma asociez. Pai tata, ti'am zis io vreodata sa nu te asociezi? Io doar am avut bunu' simt sa te anunt ca mi s'a cam luat de tine, cu faza asta, ca sa nu iti dau vreo balega in moalele capului cand te astepti mai putin si apoi sa te miri de unde vine. Da' asta cu "vai draga, nu stiam ca nu am voie sa ma asociez" a fost asa... o zoaie imputita de argumentatie din ghena psihicului uman, ca doar ne cunoastem de 5 ani de zile, ma stii, m'ai citit pe forum, cand ma iei cu asa replica de o penalitate absoluta inseamna ca ma consideri o proasta cu care te tragi de sireturi dupa blocuri, gen acu' flegmez io, dupa aia flegmezi tu. Nu se face!!!

Ca tot ati pus'o pe Angelina Jolie, asa arata un viitor cu progresisti penali. Lumea nu e despre asta, o sa va stearga istoria ca pe niste rame, ca niciodata nu a rabdat asa ceva pe termen lung. Hai vindeti acolo borcanele la niste bogati, dar grija mare de unde luati miere. V'am zis mura in gura cine are miere buna in tara asta, si stiti ce raspuns ati dat? Hai draga, ca toti pun zahar! Adica toti fura! Nu bah, voi va furati voi pe voi! Sunteti rusinea apiculturii! Stati acolo la evenimente de mare progres cu miere la un meleon produsa in parcu' natural Vacaresti, ca io imi vad de treaba. Sunt vremuri grele, vad ca va dati pieile jos strat cu strat!

Unii stupari nu merita sa fie liberi si nu o sa fie niciodata liberi. Ca se vand pe o moneda de 50 de bani, nici nu conteaza pe cat. Se tarasc pe coate, pupa pamantul, ca sa ajunga la plapumioara calda sociala! Sunteti o rusine!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Impostorii la miere!

Mesajde Cristian IONITA » 14 Oct 2021, 20:55

:) .... of .... grea trebuie sa mai fie viata pentru unii dintre noi :)

Recunosc sincer ca te-am citit pe sarite (deh am si eu o varsta si nu mai am rabdare chiar ptr toate mimiciunile) ... te rog explica ca-ti doresti sa fac eu ... ca nu m-am prins :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Impostorii la miere!

Mesajde Bezna Zorilor » 14 Oct 2021, 21:52

Io vreau sa stiu daca v'ati luat seminte. Ce se vorbeste pe la telefoane eu stiu, da' te las asa sa ai impresia ca vorbesti c'o tuta. Hai, seara buna!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Impostorii la miere!

Mesajde Cristian IONITA » 15 Oct 2021, 00:09

daca te consideram tuta ... chiar nu aveam ce discuta :D
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori