Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde 5rame » 08 Aug 2021, 23:25

yuonyuon scrie:
kovacslg scrie:Pastorale cu 5-7 mutari au si consecinte.

Am un prieten care a vandut multe fam in primavara.
Mai toti care sunau erau cu pavilione / pastorale, cu pierderi grele.

Dar sa luam altfel. Chiar fara pierderi.
Fam din pastoral trebuiesc sustinute de o stupina stationara cu efectiv egal sau cel putin 60-70%.
Costuri sunt cu toate, sa impartim productia pe tot efectivul cand calculam media!!!

Asa zic toti ...ca nu are cum pana intr o zi.....cand se schimba placa....

Ma surprinde ca dupa 2-3 ani decand am parasit lunca dunarii ...incepe lumea sa vb de caturi si productii ..incet incet unii incep sa invete corect.....desii la inceput erau sceptici ( nu ca pe forum :lol: )mai cva ca shrek... :lol:

Eu nu mai lucrez cu stupi la putere maxima ...mi se par prea usor de scapat de sub control....si greu de evidentiat sau verificat...am trecut pe haneman si limitarea ramelor cu puiet la un nr X ce imi convine mie....si pe viitor trec pe caturi de 1/2 posibil MER....pentru ca nu se mai poate cu 1/1...deja e ridicol...

Decat sa lucrezi cu cuiburi de 2 ME/3Mer. Si 6-8 caturi...Mai bine entitati mai mici si mai putine caturi...pentru usurarea muncii...

Consider ca viitoru este totusi MER UL.....desi pare ca sunt impotriva...

O mare problema in acest sistem s-ar putea sa fie formarea albinei de iarna, indiferent de regina un cuib strans se blocheaza mai usor, mai ales daca avem caturi noi deasupra.
O varianta ar fi, chiar daca este destul de anevoioasa cate un roi de familie care sa preia/ sa dea ce trebuie, cand trebuie catre familia de baza + matca noua.

Cum pregati familia de iarna in acest sistem?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame

Mesajde yuonyuon » 09 Aug 2021, 00:48

Balian scrie:Nu înțeleg 6-8 caturi. Și dacă ar fi dar nu este decât 2-3 caturi de 1/2 max. 4 pe un cules.
La noi nu se lasă prea multe caturi ci se stoarce dacă trebuie de 2-3 ori/cules. 3 ori f rar.
Nu înțeleg nici susținerea efectivului cu de pastoral cu unul staționar. Eu nu am ținut în
staționar nici un stup în 45 de an de stupărit. Tot în deplasare. Ba am unu la locul de
muncă tot timpul pentru testarea zonei. Vai de soarta lui. :)

Nici eu nu inteleg cum sa extragi de doua ori in timpul culesului....chiar nu inteleg...
Anu asta la fs am avut si 3 caturi 1/1 capacite....lanurile de fs la3-4 km ..posibil sa fi fost si poliflora.....
Ironia e ca nu am avut mai mult de 5 rame DE puiet in cuib sau echivalentu a 5 rame....:lol:

Nu vreau sa se traga concluzii gresite ca si cum ar fi povesti pescaresti ci mai degraba ca se poate lucra altfel...

E vb de calitatea puietului....

In apicultura "clasica"(fie mer fie dadant sau orizontal)Greseala sa strecurat in dezvoltare....nu sunt sigur dar cred ca un stup ce a plecat prost din primavara merge prost tot anu desii pare stup normal.....exploziile de puiet din primavara au efect negativ....cu alte cuvinte trebuie sa extindem puietul numa daca avem albina in exces de acoperire pana cand numarul albinelor vor depasi cu mult puterea de pontat a matci si riscu de puiet crescut prost dispare complet.....atunci imunitatea este la maxim si orce generatie ecluzionara se adauga in plus albina traind mult mai mult...

Sper ca sa inteles ce bajbai ...mai pe romaneste nu dezvoltati exploziv in primavara....vara i scurta...si perioadele de cules lafel...
yuonyuon

Mesajde yuonyuon » 09 Aug 2021, 00:59

Un cuib de MER pe 3 corpuri si 3 caturi la un cules de baza nu este optim...
Un cules de tei ce debuteaza in forta cu 8 kg la zi ..in 3 zile extragi?teiu tine 7 zile....bune...( De salcam nu mai vb)

Minim dublu volumului lasat pentru puiet...si daca mai cere mai dai ...altfel blokezi cuibu..
yuonyuon

Mesajde Balian » 09 Aug 2021, 05:59

Lucrez singur la albină. Și la scos rame și la stors efectiv. În acest an cam de la începutul lui mai, cu intreruperi dar storceam aproape continuu. Adică pumeam cat deasupra gratiei și suflam de sus un cat sau două.
Am refractometru. Mierea a avut umiditate potrivită. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde Balian » 09 Aug 2021, 09:59

yuonyuon scrie:Un cuib de MER pe 3 corpuri si 3 caturi la un cules de baza nu este optim...
Un cules de tei ce debuteaza in forta cu 8 kg la zi ..in 3 zile extragi?teiu tine 7 zile....bune...( De salcam nu mai vb)

Minim dublu volumului lasat pentru puiet...si daca mai cere mai dai ...altfel blokezi cuibu..

Cu 8kg/zi eu nu concurez. Max 5 am avut. FF rar.
Legat de 3 stoarceri...am cam 6 deplasări/an. La începutul lui aprilie le scot la pomi fructiferi, nu storc și la sfârșit
de aprilie le bag în rapiță. Storc și duc la salcâm cu un corp de rapiță că ăla încă nu este gata. Am 3 corpuri de cuib
dar la transport nu pot avea mai mult decât 4 max 5 corpuri altfel nu cuprinde chinga la legat și ar fi prea greu. Deci
când ajung la salcâm pun un corp sub cel cu miere de rapiță rămasă. După câterva zile storc corpul de sus și bag unu
gol jos. Tot așa și la salcâm II și la poliflora de vară că la tei nu mă duc dar mai ales la fs. Acolo câteodată merg cu
poliflora neterminetă storc după câteva zile și începe fs. Dacă în timpul semănatului era vreme ploioasă în jurul meu
sunt parcele de fs cu înflorire decalată. Astfel poate întinde înflorirea aproape o lună. Multă miere. Eu pun catul gol
jos deasupra gratiei nu sus. Poate fi câteodetă 3-4 corpuri total. Să tot ridic corpul cu miere gata să pun corpuri goale
jos mai bine le storc. Astfel întind stoarcerea în timp. Cum sunt singur e mai ușor decât să sar le grămadă și să mă tot
fac macara. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde yuonyuon » 09 Aug 2021, 10:38

Pentru 5rame....
.....acum e momentul sa observati temperaturile nocturne ....

Daca poate se trece si peste propaganda " spargeti cuibul aici!!!...si apoi tratati de aici!!!"....cauza si efect..plus rezolvatea totul la paket......numa tre sa executi...

Ar fi frumos sa fim un pic mai presus...
Un tratament este necesar totusi....dar cauza pierderilor pe iarna nu este varooa( nu chiar)...
yuonyuon

Mesajde Balian » 17 Aug 2021, 18:57

Ce am constatat (cuib pe trei corpuri 1/2) la organizarea de toamnă.
După culesul de fs la majoritatea stupilor C3 este umplut cu miere în
proporție de 60-90%. În zona mea nu se mai așteaptă nici un cules
semnificabil. Am avut de ales să suflu acest corp, să storc cca. 8-10kg
și să asigur harna pentru iarnă din F40, sau să las pentru iarnă. Cum
stocul total de miere extras în acest an este considerabil de mare, am
ales să las pentru iarnă să nu măresc stocul și mai mult să fiu nevoit să
vând la procesatori. Deci fără mierea din C3 producția la fs a ieșit mediu
spre bun, plus în afară de tratamente nu mai am de lucru aproape nimic
cu albine până în martie. Grosul anului apicol s-a încheiat.
A fost un an care a intors peste cap toată experiența mea apicolă adunată
de până acum. Am fost nevoit să suprascriu f mult din ce am învățat până
acum. Inclusiv de pe acest forum. :)
Balian

Mesajde cristi_vidican » 17 Aug 2021, 21:33

eu cred că ar fi mai bine să extragi și să le dai sirop. Siropul ar stimula ponta în perioada asta.
Mierea o poți dona, dacă n-ai ce face cu ea :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde Balian » 18 Aug 2021, 06:01

Am shimbat 2-3 rame să am loc pentru am putea da stimulent în cantități mici cu medicament.
Sunt mulțumit cum arăt familiile după ce au murit destul de multe la o locație, mă gândesc că din cauza a ceva chimicale că aici albinele moarte au avut limba scoasă.
La restul locațiilor nu am avut probleme.
Mie milă să le mai dau de lucru după cât au lucrat în acest an.
Balian

Mesajde cristi_vidican » 18 Aug 2021, 08:07

Trebuie să-și facă albina de iernare, altfel, chiar dacă se odihnesc, nu știu dacă acele albine sunt programate să treacă iarna până în aprilie.
Poate faci o comparație între stupii care au primit sirop mai mult în august și cei care nu au primit așa de mult
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde Balian » 18 Aug 2021, 09:47

cristi_vidican scrie:...... Poate faci o comparație între stupii care au primit sirop mai mult în august și cei care nu au primit așa de mult

Am făcut anul trecut. La aceea locație mureau ca în acest an. Nu-i dădeam numai pentru stimulare. La restul completări masiv. Nu am observat diferență. Totuși accept locul că am producție bună aproape tot anul. Mai sunt și pierderi între altele. :)
Balian

Mesajde Balian » 02 Sep 2021, 17:52

Azi am verificat roiurile formate în iunie. Sunt pe 2 și 3 corpuri.
Toți au puiet echivalent de 4-5 rame Dadant repartizat pe două corpuri.
Diferența este în mărimea și poziția mierii pentru iernare.
La cei cu 3 corpuri, cel de sus are miere aproape suficient pentru iernare.
Aici nu mai am mult de lucru. Însă la cei cu 2 corpuri fiind puiet în corpul
de sus evident nu are loc suficient pentru miere. Va trebui să mai lucrez la ei.
Concluzie: în primul caz pot termina lucrările de iernare în august, la cei din
urmă numai în septembrie. Sper! :)
Balian

Mesajde ignatov andrei » 03 Sep 2021, 01:32

Balian scrie:Concluzie: în primul caz pot termina lucrările de iernare în august, la cei din

Cate zile are august pe la voi...?!?
Poate vorbesti de 1900-si ceva, ca de la 1 ianuarie 1924... :lol: :lol:
ignatov andrei

Mesajde Balian » 03 Sep 2021, 07:16

ignatov andrei scrie:
Balian scrie:Concluzie: în primul caz pot termina lucrările de iernare în august, la cei din

Poate vorbesti de 1900-si ceva, ca de la 1 ianuarie 1924... :lol: :lol:

Explicați vă rog. Așa poate vorbiți singur. :lol: :lol:
Balian

Mesajde ignatov andrei » 03 Sep 2021, 19:42

Balian scrie:
ignatov andrei scrie:

Poate vorbesti de 1900-si ceva, ca de la 1 ianuarie 1924... :lol:

Explicați vă rog. Așa poate vorbiți singur. :lol: :lol:

Stai linistit, ca nu-i nici prima, nici ultima data! :lol:
ignatov andrei

Mesajde yuonyuon » 08 Sep 2021, 08:06

Daca avem concediu in august...completarile se fac in septembrie....ce asa greu de inteles? :lol:
Apicultorul e sefu....el decide cand se incheie sezonu...
yuonyuon

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR