Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 26 Feb 2012, 23:30

1-stim de toamna+auto stimulare:dupa ce dau caturile jos(aprrox-1-o8) incep complet cu(miere,apiinvert,sirop invertit+altele)
din(2 in2) zile seara(rama hranitor permanent in st) pina~1-09 dupa care incep autostimularea(rame cu miere ne cap s-au cu rame
care au mai putina miere ) pina obtin 12-18 kg miere de fam...Daca un st 12 rame cu albine (1-o9) are 12r cu albina il iernez (N-4)
adica (7-8r) in ghem.
2-in per 3-01-15-01 fac intoarcerea cuibului(vezi-art)...temp 6-12 gr.
3-stim de primav o incep cu 55-60 zile inainte de primul cules (salc 1-15 mai) astfel:daca nu au hrana o punga cu miere zaharisita
(0,8-1,2kg peste rame+foli 2/3 dinstup) apoi podisor;in lipsa de pastura pun o turta cozonnac (in amestec pun tinct,1-2 lingurite sare
fina la 10 kg s-au protofil) dupa zbor de curatire....si in functie de vreme...autostim de primavara (r cu miere de la rez;rame de 3-4
ani ce merg la topit) dupa diafragma zgiriate....
4-daca timpul permite le pun:in uluc s-au stropesc rama(sparg cuibul) cu sirop din(2l apa sau ceai+1l zer de vaca -oaie) in lipsa(3l apa-ceai+1l
lapte de vaca degresat)la care pun 2kg miere (la prima) si 3kg miere ( la a doua) in ..lipsa mierii merge si..altele...z...apiinvert....
-atentie la furtisag in lipsa de cule din natura..
5-cind fac ultima extractie(cat -jos) mierea subtire din bidoane-3-4kg la fiec o pun in fet de1/2l peste iarna se zah-tai bidonul in doua si-l pun dupa
diafr sub saltea iar deasupra ac pun o rama 1/2 zgiriata asta cind fetele aduc polen din ....mama natura... pofta buna fetelor
6-inainte sa plec in pastoral-joc...sah cu rame cu puiet (fac egalari ) si nu am treaba cu roitul (folosesc matci scimb linistita)..sanatate latoti!!!!!.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde teinegru64 » 26 Feb 2012, 23:59

[quote="gica.mosu"]apiinvert....
-atentie la furtisag in lipsa de cule din natura..
quote]
Nu face furtisag.Vorba aia nu moare ....nici nu produce......
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 03 Mar 2012, 19:46

Prietene..te inseli ,furtisagul e boala grava(molipsitoare chiar) si iata de ce:
atit prim(pina la infl pomi) fl putine temp mici cit si toamna seceta, cules de intretinere
slab cind facem stim- complet hrana lucrari facute anapoda ne dau dureri de cap...
deci pt a verif ca nu ai furtisag(chiar linistit) lasa o r cu miere 15-20 min linga un stup
rezemata si vezi ce se petrece....apoi iei mas ce se cuvin....
Nu moare(1-04-15-05 alb de iernare dispar natural)...Nu produc..ai dreptate din ce(din
uluc) doar le pacalim(stimulam) s-au cel putin asa credem...noi...S ANATATE...Mosuuu!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde pngflorin » 03 Mar 2012, 23:12

2-in per 3-01-15-01 fac intoarcerea cuibului

CE VREI SA SPUI?
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 03 Mar 2012, 23:54

Mergi la...pr pag Gica mosu si citeste ...cum fac int cuibului...Salve!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde pngflorin » 04 Mar 2012, 10:26

gica.mosu scrie:Mergi la...pr pag Gica mosu si citeste ...cum fac int cuibului...Salve!!!!


merci, am sa citesc ....
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 04 Mar 2012, 12:42

Nea florinel sa traiesti....si toti mold mei in frunte cu...Paul...Revin cu art intorcerea cuib
prim(1-15 04) si altele... pt baietii cuminti.Esti de ac virsta cu baiatul meu(acum nevazator
gr-1 la21 ani din ,97 iar din 2007 si sotia la fel gr-1)mi-a luat D-zeu miinile dar viata merge inainte
cu bune si rele....FELICITARI pt ce am vazut la tine,s-ar putea sa-ti fac o vizita (si invers) sa vad
remorca si...Da-mi te rog un tel....Salveee-mosuuu!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde iulia1970 » 04 Mar 2012, 12:51

Undeva langa Ploiesti in perioada 20-23 aprilie are loc Festivalul "HAI LA JOC" traditional romanesc si cautarea cea mai mare o are mierea.Daca cineva poate sa le faca auzit acest festival producatorilor,ii asteptam in numar cat mai mare la Ploiesti. http://hai-la-joc.blogspot.com/
iulia1970
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mar 2012, 12:49

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde pngflorin » 04 Mar 2012, 15:28

gica.mosu scrie:Nea florinel sa traiesti....si toti mold mei in frunte cu...Paul...Revin cu art intorcerea cuib
prim(1-15 04) si altele... pt baietii cuminti.Esti de ac virsta cu baiatul meu(acum nevazator
gr-1 la21 ani din ,97 iar din 2007 si sotia la fel gr-1)mi-a luat D-zeu miinile dar viata merge inainte
cu bune si rele....FELICITARI pt ce am vazut la tine,s-ar putea sa-ti fac o vizita (si invers) sa vad
remorca si...Da-mi te rog un tel....Salveee-mosuuu!!!!!


Mosule sa traiesi si matale...am citi cum faci, asa fac si eu cateodata, insa doar cand vremea permite si mai spre primavara, nu stiam ca asa i se spune tehnicii, "intoarcerea cuibului" am intrebat pt ca suna interesant si cum mai toata viata inveti, e bine sa fii deschis la nou.
In rest sa ne auzim si sa ne vedem cu bine.

Baga niste foto sa iti vedem "inventarul".
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 04 Mar 2012, 16:23

Am de toate(si...sanatate) am sa bag dar...la virsta mea.... ii las pe cei tineri...nu le am cu
postatul ( am cerut ajutor dar...nimic) gasesc eu o solutie...cu bineeeee!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde pngflorin » 04 Mar 2012, 20:28

gica.mosu scrie:Am de toate(si...sanatate) am sa bag dar...la virsta mea.... ii las pe cei tineri...nu le am cu
postatul ( am cerut ajutor dar...nimic) gasesc eu o solutie...cu bineeeee!!!!


spune cu ce sa te ajutam.
nu poti sa postez foto prea mari?
uite aici ai indicatii clare cu programul asta o sa reusesti.

http://www.picresize.com/
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 04 Mar 2012, 23:51

MULTAM pt... ajutor, dar vorba aea...degiaba stii alfabetul daca nu stii sa...postezii;
am o surpriza shi pt pscari...nitica rabdare boieri dv(am vorbit cu APIVASCOM) si se
rezolva toate...cu bine-mosuuu!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 05 Mar 2012, 17:18

Poze cu hranirea din iarna 2012 ....
Fişiere ataşate
Tati040.jpg
stup 12R+cat 1/2 cu podisor monobloc cu sita
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 05 Mar 2012, 17:24

alti stupi hraniti....
Fişiere ataşate
Tati042.jpg
stup facut de APIVAS MOB
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 09 Mar 2012, 23:20

Sal...tare tuturor de ziua bar... batilor(9-03..) 44de....sa traiti sa fim sanatosi cu toti shi bucurativa
de viata doar de 2 ori/ an(zi de nast si... azi) in rest e ziua lor( femeilor) si la ac "LA MULTI...ANI"fericiti
linga noi...cit tine ata...MOSUUU!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 12 Aug 2013, 09:42

STIMULARE-COMPLETARE-EGALIZARE(R CU PUIET -MIERE)-UNIFICARE...Iata ce trebuie sa fie cele mai importante lucrari din ac
luna ff imp din an si bine inteles mar- apri pt recolta viitoare...Am sa revin in urma unor discuti(tel)cuapicultori cu niste
preizari la pct- 1:
-Am spus...dau cat jos egalez stupii (ca nr r cu puiet) folosesc cele 30 roiuri 4- 6 r ca fam ajutatoare, asigur spatiu de ouat pt
matci(1-2r de culoare inchisa din care am extr mierea care mai au si ceva pastura)dupa caz si nevoia fiecarei fam...La stupii
care nu oua compact le schimb matcile s-au ii unific cu roi(am de unde) dupa care incep stim-completare(pupa caz si nacaz)
si in functie de an si de ce aduc din natura timp de 2-3 sapt le dau:
-2-500gr (in uluc-pungi) preparat din parti egale miere,api... sirop+tint de plante 10ml/l doar seara...
-la cei cu puiet mai putin le pun ac reteta dar cu zahar farin(pudra) in pungi pe rame(of ce suparare pe ele) :lol:
si ca sa le consume mai greu fac consistenta(brinza cu smintina) si le mai injur cu ceva polen congelat bagat in
ac compozitie...rez super :!:
-la st care nu am dat cat jos din dif motive(au puiet s-au albina multa)le pun fofie intre cat si cuib cu2-3 gauride 15mm
si ele stiu ce au de facut singure inclusiv cind si cum sa-si org hrana pt iarna...
P.S-Nu am pretenti ca ce fac eu este cel mai bine...DAR-ASA FAC EU..SANATATE LA TOTI-MOSU!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori