Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 07 Apr 2020, 12:03

https://photos.app.goo.gl/HGXiJbUDsTK6dExr9
Nu se vede foarte bine din poza dar viespi asa mari eu nu am mai vazut prin zona. Am omorat vreo 4 care stateau pe exteriorul stupului sub capac. Cand s-a mai incalzit afara am vazut una care zbura prin fata urdinisului unui stup
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 07 Apr 2020, 13:14

alea sunt matci :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde Danieldan » 15 Apr 2020, 14:20

Buna ziua. Tinand cont de restrictiile de circulatie , implicit ajung mai rar la stupi, am urmatoatea intrebare: la stupii multietajati cand fac inversarea corpurilor adaug si catul al treilea de stransura? Sau se raceste prea tare puietul? Sau e mai bine sa adaug al treilea corp pt stransura fara sa fac inversarea?
Danieldan
 
Mesaje: 15
Membru din: 31 Ian 2019, 16:41

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 15 Apr 2020, 15:48

Danieldan scrie:Buna ziua. Tinand cont de restrictiile de circulatie , implicit ajung mai rar la stupi, am urmatoatea intrebare: la stupii multietajati cand fac inversarea corpurilor adaug si catul al treilea de stransura? Sau se raceste prea tare puietul? Sau e mai bine sa adaug al treilea corp pt stransura fara sa fac inversarea?


Cand este momentul faci inveesarea si atat. Merge si fara inversare si le dai direct corpul 3.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde Danieldan » 15 Apr 2020, 17:22

Eu ma duc maine la stupi.pomii fructiferi sunt infloriti. Imi recomanzi sa adaug corpul 3 fara sa fac inversarea asezandu-l peste gratia hanemman? In mod normal, se face inversarea si dupa cat timp se pune al treilea corp? Ma refer primavara. Sau aceste operatii coincid?
Danieldan
 
Mesaje: 15
Membru din: 31 Ian 2019, 16:41

Re: Fan Club ME

Mesajde Danieldan » 15 Apr 2020, 17:30

Daca fac inversarea si atat in timpul infloririi pomilor unde mai aduna mierea fara al treilea corp? Sau se face inversarea inainte de inflorire si apoi dupa cateva zile se adauga al treiea corp? Nu sunt lamurit daca primavara cele doua operatii de inversare si adaugarea celui de-al treilea corp se fac simultan sau cu pauza intre ele
Danieldan
 
Mesaje: 15
Membru din: 31 Ian 2019, 16:41

Re: Fan Club ME

Mesajde Danieldan » 15 Apr 2020, 18:56

jonny_it scrie:
Danieldan scrie:Buna ziua. Tinand cont de restrictiile de circulatie , implicit ajung mai rar la stupi, am urmatoatea intrebare: la stupii multietajati cand fac inversarea corpurilor adaug si catul al treilea de stransura? Sau se raceste prea tare puietul? Sau e mai bine sa adaug al treilea corp pt stransura fara sa fac inversarea?


Cand este momentul faci inveesarea si atat. Merge si fara inversare si le dai direct corpul 3.

Daca fac inversarea si atat in timpul infloririi pomilor unde mai aduna mierea fara al treilea corp? Sau se face inversarea inainte de inflorire si apoi dupa cateva zile se adauga al treiea corp? Nu sunt lamurit daca primavara cele doua operatii de inversare si adaugarea celui de-al treilea corp se fac simultan sau cu pauza intre ele


Prima pagină
Danieldan
 
Mesaje: 15
Membru din: 31 Ian 2019, 16:41

Re: Fan Club ME

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 15 Apr 2020, 21:46

Pentru a intretine albine in stupi ME regula de baza este sa ai familii puternice cu regine tinere tot timpul anului. Daca familiile au iernat pe 2 corpuri in primavara cuibul va fi in corpul 2. Inversarea corpurilor se face in momentul in care ramele din corpul de sus sunt pline de puiet, miere si pastura si albinele incep sa curete ramele din corpul de jos. Corpul 3 se adauga in momentul in care ramele din ambele corpuri sunt bine acoperite de albine.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Fan Club ME

Mesajde ignatov andrei » 15 Apr 2020, 22:47

Danieldan scrie:
jonny_it scrie:
Danieldan scrie:Buna ziua. Tinand cont de restrictiile de circulatie , implicit ajung mai rar la stupi, am urmatoatea intrebare: la stupii multietajati cand fac inversarea corpurilor adaug si catul al treilea de stransura? Sau se raceste prea tare puietul? Sau e mai bine sa adaug al treilea corp pt stransura fara sa fac inversarea?


Cand este momentul faci inveesarea si atat. Merge si fara inversare si le dai direct corpul 3.

Daca fac inversarea si atat in timpul infloririi pomilor unde mai aduna mierea fara al treilea corp? Sau se face inversarea inainte de inflorire si apoi dupa cateva zile se adauga al treiea corp? Nu sunt lamurit daca primavara cele doua operatii de inversare si adaugarea celui de-al treilea corp se fac simultan sau cu pauza intre ele


Prima pagină


Inverseaza, ca asa trebuie, conform datelor din calendar...!
Nu te uita ce spune jonny_it, ca lui e lene sa inverseze...! :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 16 Apr 2020, 19:18

Danieldan scrie:Daca fac inversarea si atat in timpul infloririi pomilor unde mai aduna mierea fara al treilea corp? Sau se face inversarea inainte de inflorire si apoi dupa cateva zile se adauga al treiea corp? Nu sunt lamurit daca primavara cele doua operatii de inversare si adaugarea celui de-al treilea corp se fac simultan sau cu pauza intre ele


Prima pagină


Daca acum ai toata familia sus si ocupa bine alea 10 rame din care 5-6-8 cu puiet si deja incep sa se duca albine in corpul de jos poti face inversarea, dar te uiti putin si la prognoza, daca vine zapada cum a fost acum stai calm si o mai amani. Daca trec 1-2 saptamani poate sa vina frigul ca nu mai sunt probleme.
Corpul de jos pus sus o sa fie folosit pentru a extinde suprafata de puiet si pentru a aduna nectarul si polenul. Mierea o sa o puna acolo.
Dupa ce ambele corpuri sunt pline cu puiet si albine poti da corpul 3 si dupa corpul 4.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 16 Apr 2020, 19:24

Vasile_Bucovineanu scrie:Pentru a intretine albine in stupi ME regula de baza este sa ai familii puternice cu regine tinere tot timpul anului. Daca familiile au iernat pe 2 corpuri in primavara cuibul va fi in corpul 2. Inversarea corpurilor se face in momentul in care ramele din corpul de sus sunt pline de puiet, miere si pastura si albinele incep sa curete ramele din corpul de jos. Corpul 3 se adauga in momentul in care ramele din ambele corpuri sunt bine acoperite de albine.


Pe orice sistem de stup este recomdat sa avem familii puternice, pasiunea este mare dar motorina este scumpa :)
La ME familiile medii si cele bune permit lucrul cu corpul, in rest punem cate o rama si le gadilim pana se dezvolta.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 16 Apr 2020, 19:33

ignatov andrei scrie:Inverseaza, ca asa trebuie, conform datelor din calendar...!
Nu te uita ce spune jonny_it, ca lui e lene sa inverseze...! :lol: :lol:


La munte in anii trecuti inversam pe 1 mai, era zi libera :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 16 Apr 2020, 19:48

ziua nationala a inversarii :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde Danieldan » 17 Apr 2020, 22:53

"Corpul de jos pus sus o sa fie folosit pentru a extinde suprafata de puiet si pentru a aduna nectarul si polenul. Mierea o sa o puna acolo" citat din johny.
In acest caz nu se blocheaza cuibul? Cum mai creste atunci spatiul pt. ouat?
PS: am facut inversarea si am adaugat si al treilea corp in acelasi timp.( deja ma apucasem de treaba pana sa primesc raspunsurile.). Acum cred ca ar exista o solutie pt. A se pastra caldura. Cred ca daca se foloseste o gratie hanneman din plastic ( acest tip impiedica caldura sa se ridice pt ca e mai deasa ca una din metal, orificiile sunt mai rare ca la cea din metal), si folosirea in al treilea corp acelasi nr
De rame ca in cuib ( stiu ca e uzual ca daca in cuib sunt 10 rame in cat se pun 9). Acum eu si din cauza restrictiilor de circulatie am facut aceste operatiuni odata. Nu am stupii pe langa casa
.
Danieldan
 
Mesaje: 15
Membru din: 31 Ian 2019, 16:41

Re: Fan Club ME

Mesajde Balian » 18 Apr 2020, 06:33

Ideea inversării este de a ajunulge corpul de jos mai puțin încărcat cu puiet, sus unde este mai cald să fie oat astfel o suprafață mai întinsă de matcă. Dar numai dacă familia este suficient de populată.
Dacă se pune o magazie în același timp peste se va pierde căldură.
În situație în care suntem/sunteți dacă ați fi pus o folie peste cuib îndoită puțin în față cred că era o soluție mai bună.
Gratia este f bună dar pentru ce ați folosit nu.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan Club ME

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 18 Apr 2020, 10:22

Danieldan scrie:"Corpul de jos pus sus o sa fie folosit pentru a extinde suprafata de puiet si pentru a aduna nectarul si polenul. Mierea o sa o puna acolo" citat din johny.
In acest caz nu se blocheaza cuibul? Cum mai creste atunci spatiul pt. ouat?
PS: am facut inversarea si am adaugat si al treilea corp in acelasi timp.( deja ma apucasem de treaba pana sa primesc raspunsurile.). Acum cred ca ar exista o solutie pt. A se pastra caldura. Cred ca daca se foloseste o gratie hanneman din plastic ( acest tip impiedica caldura sa se ridice pt ca e mai deasa ca una din metal, orificiile sunt mai rare ca la cea din metal), si folosirea in al treilea corp acelasi nr
De rame ca in cuib ( stiu ca e uzual ca daca in cuib sunt 10 rame in cat se pun 9). Acum eu si din cauza restrictiilor de circulatie am facut aceste operatiuni odata. Nu am stupii pe langa casa
.

Daca s-a facut inversarea odata cu adaugarea corpului 3 s-a gresit. Acum albinele trebuie sa incalzeasca 3 corpuri si temperaturile nu sunt suficient de mari in special noaptea. In loc sa se stimuleze dezvoltarea, aceasta va fi franata. Era suficienta inversarea acum. In corpul de sus care acum era aproape gol, aveau unde sa depuna si miere deoarece reginele nu ponteaza pe toate ramele in acelesi timp. Dupa ce ramele din primele 2 corpuri sunt bine acoperite de albine si vremea se stabilizeaza se adauga corpul 3.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori