Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Asezarea stupilor in pavilion!

Mesajde stupina » 08 Apr 2018, 20:52

Buna ziua,
Vreau sa asez stupii in pavilion pe 14 rame cu magazie in pat rece . Puteti sa-mi dati un sfat in priviinta asta, cum se comporta la transport ? Multumesc.
stupina
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Apr 2018, 20:37

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gica.mosu » 09 Apr 2018, 08:50

....LOKO,poti sa le asezi cum doresti...pb mare e in pastoral...la transport,daca catul nu-i complet cu rame...v-a trebuii sa le blochezi cumva(ultima rama) pt a nu obtine"VARZA" .....in miscareeee:mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gorjeanul » 09 Apr 2018, 12:56

Nu am pus niciodata accent pe izolarea si infofolirea stupilor. O familie sanatoasa cu minim 5 intervale de albina si cu hrana suficienta trece orice fel de iarna . Nu intervin cu nici un fel de hrana pana la inceputul lunii martie. Pierderi am numai la caderea matcilor in timpul iernii. 2-3%.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Shrek » 09 Apr 2018, 21:53

Neica, mai taie din ele ca ....iar vine inghetu'!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde paul » 09 Apr 2018, 23:24

Din 36 bagati in iarna, 36 iesiti ! Cu tot cu regine ! Drept e ca vreo doua se misca cam anemic ( abia au puiet pe 2 rame). ;) Restul, 3 - 4 rame ! ;)
Si vorba lui Vidican, macar de-as sti ceva apicultura ... :lol:
Indrazniti sa credeti ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde mellis » 10 Apr 2018, 00:04

dupa ce anii trecuti nu am avut pierderi..
una di vetre (oras) nu a prim it tratament, gratii tarziu..mierea ramasa pe ei..
doi cu soarec..unul..dus..cu 2 caturi pline deasupra...
am plecat in alte tari...si nu a ajuns timpul..
3 din 35 s-au dus..
cei din camp stau bine...
cum "tractorul s-a stricat" am mers ca-n poza cu siropu-n spate..
unii au nectar de salcie...spini-s toti albi...o frumusete...
rapita se-ngalbeneste..
sterg lacrimile ... mai e mult pana departe..
sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde akmm » 10 Apr 2018, 10:28

Doi pierduti pe la inceputul lui Noiembrie.Acum doi orfani.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde lucky5strike » 11 Apr 2018, 22:37

De murit, asa cum mureau acum 20 ani, prin intepeneala, n-am niciuna. 8-)

Am cateva familii ultradepopulate, dar putine, vreo 10 la nr. ... le-am rezolvat la vizita initiala prin scuturari de la cei mai buni.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 17 Mar 2021, 14:44

Vad ca la acest topic nu s-a scris de foarte multa vreme. Se pare ca in aceasta iarna s-au pierdut foarte multe familii. Ma refer la zona de sud a Moldovei. Sau poate sunt eu gresit informat. Pentru alte zone nu am informatii. Stiu ca e foarte greu ca fiecare sa se "laude" cu asemenea lucruri.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde jonny_it » 17 Mar 2021, 14:57

Vasile_Bucovineanu scrie:Vad ca la acest topic nu s-a scris de foarte multa vreme. Se pare ca in aceasta iarna s-au pierdut foarte multe familii. Ma refer la zona de sud a Moldovei. Sau poate sunt eu gresit informat. Pentru alte zone nu am informatii. Stiu ca e foarte greu ca fiecare sa se "laude" cu asemenea lucruri.


Probabil pierderile sunt atat de mari incat unii nu mai sunt apicultori si nu au ce sa scrie aici.
Daca ai 10 familii si pierzi 1 poti sa vii sa scrii, cand ai 10 si pierzi 10 iti cauti alt hobby. :)
Din auzite pierderile nu ar fi chiar atat de mari, problema este ca multi au familiile destul de slabe. Cine le-a mai vitaminizat de prin ianuarie o sa le aiba si mai slabe pana vremea se incalzeste.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde yuonyuon » 17 Mar 2021, 20:16

jonny_it scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Vad ca la acest topic nu s-a scris de foarte multa vreme. Se pare ca in aceasta iarna s-au pierdut foarte multe familii. Ma refer la zona de sud a Moldovei. Sau poate sunt eu gresit informat. Pentru alte zone nu am informatii. Stiu ca e foarte greu ca fiecare sa se "laude" cu asemenea lucruri.


Probabil pierderile sunt atat de mari incat unii nu mai sunt apicultori si nu au ce sa scrie aici.
Daca ai 10 familii si pierzi 1 poti sa vii sa scrii, cand ai 10 si pierzi 10 iti cauti alt hobby. :)
Din auzite pierderile nu ar fi chiar atat de mari, problema este ca multi au familiile destul de slabe. Cine le-a mai vitaminizat de prin ianuarie o sa le aiba si mai slabe pana vremea se incalzeste.
sau poate ca mai sunt stupi ce tre sa crape si inca nu s a facut recensamantu
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde jonny_it » 17 Mar 2021, 20:21

yuonyuon scrie:sau poate ca mai sunt stupi ce tre sa crape si inca nu s a facut recensamantu


De acum incolo putin probabil, doar de foame la cei neatenti + rezerve reduse de hrana lasate pt iarna, dar asta se poate intampla si in aprilie chiar ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 27 Noi 2022, 19:16

Desi suntem abia la inceputul iernii apicultori din multe zone din tara se plang de depopulari masive sau chiar de disparitia familiilor de albine. E vorba mai ales de Moldova si de sudul tarii. Depopularile masive ar fi aparut in toamna. Care ar fi oare cauzele? Care e situatia in zona in care va aflati?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cristi_vidican » 27 Noi 2022, 23:06

Vasile_Bucovineanu scrie:Desi suntem abia la inceputul iernii apicultori din multe zone din tara se plang de depopulari masive sau chiar de disparitia familiilor de albine. E vorba mai ales de Moldova si de sudul tarii. Depopularile masive ar fi aparut in toamna. Care ar fi oare cauzele? Care e situatia in zona in care va aflati?

În zona mea (Bihor) lucrurile stau normal, din ce știu eu.
Ce-i drept, mi-am sfătuit prietenii stupari să nu se joace cu tratamentele contra păduchilor.
Unde sunt depopulări, 90% e din cauza păduchilor.

În cazul meu, stupii sunt în graficul normal al ultimilor ani și sunt foarte mulțumit de felul cum arată stupii
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Balian » 28 Noi 2022, 06:48

Cu seceta asta mai şi deficitul de polen ar mai putea fi.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde thomas » 10 Dec 2022, 16:27

6 pana acum din 46 si mai urmeaza 4. Nu am avut niciodata asa pierdere. Tratamente facute in septembrie si octombrie. Albina disparuta. Miere ramasa.
A fost ceva varroua, dar mai e si altceva. Nu am facut pastoral.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori