Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 26 Iul 2019, 13:56

tiih scrie:ok!...fara inlocuitori...fara polen provenit de la alte stupine sau din comert..asta se subantelege daca ne consideram ...meseriasi!
:mrgreen: like!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde tiih » 26 Iul 2019, 13:59

OK!!!! ..corpul gras e valabil ptr tot sezonul!!!!
Mi-au trebuit ani de zile sa ajung la aceasta concluzie...si am recitit de multe ori "Boala in prisaca " de C.L.Hristea....

PS..Parafrazind un "proverb" care spune ."Multi stiu..putin cunosc" eu as zice....
"Multi stiu..multi cunosc...putini pot!" :lol:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 26 Iul 2019, 14:14

polen exista in abundenta in natura ....singurele perioade in care albine nu aduna sunt perioadele de cules intens ...in rest e numa vina noastra ca nu valorificam aceasta resursa .......
ne trezim in august ca nu avem polen ...si dam inlocuitori ...

dupa fiecare mare cules daca se creaza un spatiu in vecinatatea puietului ...albinele culegatoare ....vor bloca ramele in scurt timp si ponta se va declansa in forta....

la stupii cu 3 corpuri unde urca matca in corpu de sus, gaseam cate 6 rame batute cu polen galben ...si eram la FS in camp (doar FS) ...

daca creati starea de cules polen nu veti avea nevoie de inlocuitori ......
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde Balian » 26 Iul 2019, 14:28

yuonyuon scrie:polen exista in abundenta in natura ....singurele perioade in care albine nu aduna sunt perioadele de cules intens ...in rest e numa vina noastra ca nu valorificam aceasta resursa .......
ne trezim in august ca nu avem polen ...si dam inlocuitori ...

dupa fiecare mare cules daca se creaza un spatiu in vecinatatea puietului ...albinele culegatoare ....vor bloca ramele in scurt timp si ponta se va declansa in forta....

la stupii cu 3 corpuri unde urca matca in corpu de sus, gaseam cate 6 rame batute cu polen galben ...si eram la FS in camp (doar FS) ...

daca creati starea de cules polen nu veti avea nevoie de inlocuitori ......

Vorbim de zona Luncii Brăilei sau în general?
Dacă toți din țarâ care avem deșert în această perioadă, fără fir de polen și cules, am duce albinele la voi în zonă poate nici acolo nu ar fi acel belșug. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 26 Iul 2019, 14:35

am stupina stationara in jud bacau si aici e polen destul.......
eu ziceam din lan de FS ....unde nu sunt decat hectare de floare , grau, porumb etc......

nu mam referit la dunare ...acolo e paradis.......
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 26 Iul 2019, 14:43

Balian scrie:
yuonyuon scrie:polen exista in abundenta in natura ....singurele perioade in care albine nu aduna sunt perioadele de cules intens ...in rest e numa vina noastra ca nu valorificam aceasta resursa .......
ne trezim in august ca nu avem polen ...si dam inlocuitori ...

dupa fiecare mare cules daca se creaza un spatiu in vecinatatea puietului ...albinele culegatoare ....vor bloca ramele in scurt timp si ponta se va declansa in forta....

la stupii cu 3 corpuri unde urca matca in corpu de sus, gaseam cate 6 rame batute cu polen galben ...si eram la FS in camp (doar FS) ...

daca creati starea de cules polen nu veti avea nevoie de inlocuitori ......

Vorbim de zona Luncii Brăilei sau în general?
Dacă toți din țarâ care avem deșert în această perioadă, fără fir de polen și cules, am duce albinele la voi în zonă poate nici acolo nu ar fi acel belșug. :D
in trecut tineam stupii langa dunare(pentru ca acolo aveam vatra) ...cand se termina FS .. veneau cam 3000 de stupi pe o lungime de 2-3 km ......era destul.....polen...eu nu mai agreez aglomeratiile .....

cei care stiu zona tufesti-stancuta-polizesti ....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 27 Iul 2019, 23:18

Balian scrie:
yuonyuon scrie:
Balian scrie:
tiih scrie:Muncesc din greu mai tot timpul anului ptr a-i intretine intr-o zona bogata in polen...pole...polen,izolata....fara boli....
Daca ai polen si stupi sanatosi nu ai probleme cu iernarea si paduchele....
Daca nu ai...nici zece tratamente pe an facute contra paduchelui,nu te scapa..de pierderi peste iarna...Clar?

Da. Așa mă gândesc și eu. Cu complectarea
ca la venirea deșertului la sfârșitul verii trebuie să vin cu complectări de polen adunat în primăvară sau cu înlocuitori.
Altfel nu am cum să am familii potrivite în putere în primăvară.
deacord dar sa vi cu inlocuitori? ...inseamna ca nu ai inteles....
deacord inseamna fara inlocuitori....

Este vorba despre corpul gras.


S-au gasit inlocuitori pentru corpul gras...?!? :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 27 Iul 2019, 23:24

tiih scrie:OK!!!! ..corpul gras e valabil ptr tot sezonul!!!!
Mi-au trebuit ani de zile sa ajung la aceasta concluzie...si am recitit de multe ori "Boala in prisaca " de C.L.Hristea....


A scris CLHristea... numai despre corpul gras... :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 29 Iul 2019, 09:49

yuonyuon scrie:app. cum facem sa maximizam aportu de polen dupa ultimul cules???
sa facem vreo 3 table de pastura/polen pana la 1 septembrie de stup???


Nu e nevoie de atat polen. O rama ajunge cu varf si indesat si pentru consumul la intrarea in iarna, dar si pentru consumul pana la viitorul polen din primavara!
Exista riscul ca acele rame sa fie capacite cu miere, iar iarna sa avem mari necazuri!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 29 Iul 2019, 09:52

Totusi... era vorba de cei 4,9mm...
Dupa cum vad, tot la "CRASHTAVETE" se ajunge! :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde tiih » 29 Iul 2019, 09:57

yuonyuon scrie:[b]polen exista in abundenta in natura [/b]....singurele perioade in care albine nu aduna sunt perioadele de cules intens ...in rest e numa vina noastra ca nu valorificam aceasta resursa .......
ne trezim in august ca nu avem polen ...si dam inlocuitori ...

dupa fiecare mare cules daca se creaza un spatiu in vecinatatea puietului ...albinele culegatoare ....vor bloca ramele in scurt timp si ponta se va declansa in forta....

la stupii cu 3 corpuri unde urca matca in corpu de sus, gaseam cate 6 rame batute cu polen galben ...si eram la FS in camp (doar FS) ...

daca creati starea de cules polen nu veti avea nevoie de inlocuitori ......



]polen exista in abundenta in natura [.....dupa culesul la FS.exista un deficit accentuat de polen...seceta..in cel putin jumatate din teritoiu tarii cred eu...deficit in multe zone din Podisul Barladului,Podisul Moldovei,Campia Baraganului,sudul Dobrogei,mare parte din Oltenia ...

daca creati starea de cules polen nu veti avea nevoie de inlocuitori ---marturisesc ca nu stiu sa creez..."starea de cules" :roll: ..in schimb eu am creat in zeci de ani,cu riscu obtinerii unor familii mai roitoare,o susa de albine predispusa sa culeaga peste medie ,mai mult polen primavara..cand am polen din abundenta in zona...astfel ca la 1 august sa zicem, stupii cu cele mai mari rezerpe de pastura dupa culesul de salcam( 4...6 rame 1/1,minim 50 dm2 de pastura)..vor fi cu siguranta si stupii care au cele mai mari sanse sa intre cei mai puternici in iarna,fara a avea pierdere considerabila de albina peste iarna intr-un stup !!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 29 Iul 2019, 11:15

ignatov andrei scrie:
yuonyuon scrie:app. cum facem sa maximizam aportu de polen dupa ultimul cules???
sa facem vreo 3 table de pastura/polen pana la 1 septembrie de stup???


Nu e nevoie de atat polen. O rama ajunge cu varf si indesat si pentru consumul la intrarea in iarna, dar si pentru consumul pana la viitorul polen din primavara!
Exista riscul ca acele rame sa fie capacite cu miere, iar iarna sa avem mari necazuri!
da .. ajunge una cu pastura....

ce e in plus se pot da la cei care nu au (roi) etc.....

(multi nu au nici una)

ma gandeam ca e bine de stiut ca rama de la perete imediat dupa FS(valabil si la alte culesuri intense) sa se salte in cat sau in parte opusa ...in loc sa se adauge una inchisa ....asta numa in cazul in care e plina cu miere .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 29 Iul 2019, 11:34

ignatov andrei scrie:Totusi... era vorba de cei 4,9mm...
Dupa cum vad, tot la "CRASHTAVETE" se ajunge! :lol: :lol:

omu a zis ca daca trecem pe 4.9 scapam de toate problemele (lui)...iar noi am venit cu alternative ....la indemana orcui.....

deci untem in grafic :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 29 Iul 2019, 15:43

yuonyuon scrie:
ignatov andrei scrie:
yuonyuon scrie:app. cum facem sa maximizam aportu de polen dupa ultimul cules???
sa facem vreo 3 table de pastura/polen pana la 1 septembrie de stup???


Nu e nevoie de atat polen. O rama ajunge cu varf si indesat si pentru consumul la intrarea in iarna, dar si pentru consumul pana la viitorul polen din primavara!
Exista riscul ca acele rame sa fie capacite cu miere, iar iarna sa avem mari necazuri!
da .. ajunge una cu pastura....

ce e in plus se pot da la cei care nu au (roi) etc.....

(multi nu au nici una)

ma gandeam ca e bine de stiut ca rama de la perete imediat dupa FS(valabil si la alte culesuri intense) sa se salte in cat sau in parte opusa ...in loc sa se adauge una inchisa ....asta numa in cazul in care e plina cu miere .....

Eu am "rama stupului", pe care o pun primavara, iar la intrarea pe iarna are jumatate pastura capacita cu miere si jumatate miere!
Chiar daca zicem noi ca nu au polen, nu se pune problema sa nu-si faca corpul gras!
Noi suntem cei care tragem de albine sa aiba puiet pana prin octombrie, dar nu prea avem curajul sa ne uitam prin oglinda...!!!
Suntem plini de secrete apicole si de stiinta fudulului, aici e baiul!
Mai adaugam si supercunostintele in combaterea acestei false sperietori - Varroua - si-i totul gata! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 29 Iul 2019, 15:46

yuonyuon scrie:
ignatov andrei scrie:Totusi... era vorba de cei 4,9mm...
Dupa cum vad, tot la "CRASHTAVETE" se ajunge! :lol: :lol:

omu a zis ca daca trecem pe 4.9 scapam de toate problemele (lui)...iar noi am venit cu alternative ....la indemana orcui.....

deci untem in grafic :lol:


Da, da, asa e, suntem in grafic si cu probleme! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 29 Iul 2019, 21:25

]polen exista in abundenta in natura [.....dupa culesul la FS.exista un deficit accentuat de polen...seceta..in cel putin jumatate din teritoiu tarii cred eu...deficit in multe zone din Podisul Barladului,Podisul Moldovei,Campia Baraganului,sudul Dobrogei,mare parte din Oltenia ...
nu chiar ....

daca creati starea de cules polen nu veti avea nevoie de inlocuitori ---marturisesc ca nu stiu sa creez..."starea de cules" :roll: ..in schimb eu am creat in zeci de ani,cu riscu obtinerii unor familii mai roitoare,o susa de albine predispusa sa culeaga peste medie ,mai mult polen primavara..cand am polen din abundenta in zona...astfel ca la 1 august sa zicem, stupii cu cele mai mari rezerpe de pastura dupa culesul de salcam( 4...6 rame 1/1,minim 50 dm2 de pastura)..vor fi cu siguranta si stupii care au cele mai mari sanse sa intre cei mai puternici in iarna,fara a avea pierdere considerabila de albina peste iarna intr-un stup !!!
e destul ca ai matci autohtone si vei avea detoate....
aveam mai demult niste panarame rosii...aveu puiet pe 10 rame in august ,si intrau pe 2 rame in iarna...... :lol:

nu gaseai un graunte de polen....dar matca ponta ...cred ca era conexiunea intrerupta .....era ofline...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori