Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde jonny_it » 23 Iul 2019, 19:46

yuonyuon scrie:daca nu racesti cuibu (spargi cuiubul , sau nu ai albina acoperitoare(in cazul roilor) = tot aia ) si eviti aglomeratiile in pastoral.....nu prea vezi paduchi in stupina....nici macar unu


Si asta-i drept. Am testat cu alcool acum cativa ani o familie care la prima vedere nu avea nici un varroa. Nu am gasit nimic pe puietul de trantor sau lucratoare.
Infestare 6%!!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 23 Iul 2019, 20:02

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:daca nu racesti cuibu (spargi cuiubul , sau nu ai albina acoperitoare(in cazul roilor) = tot aia ) si eviti aglomeratiile in pastoral.....nu prea vezi paduchi in stupina....nici macar unu


Si asta-i drept. Am testat cu alcool acum cativa ani o familie care la prima vedere nu avea nici un varroa. Nu am gasit nimic pe puietul de trantor sau lucratoare.
Infestare 6%!!
adevarul este ca atunci cand ii vezi deja e grav.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde Closcutz » 23 Iul 2019, 20:11

yuonyuon scrie:daca nu racesti cuibu (spargi cuiubul , sau nu ai albina acoperitoare(sau cazul roilor) = tot aia ) si eviti aglomeratiile in pastoral.....nu prea vezi paduchi in stupina....nici macar unu

Eu zic ca dc nu-i vezi ai nevoie de ochelari :D
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 23 Iul 2019, 20:28

Closcutz scrie:
yuonyuon scrie:daca nu racesti cuibu (spargi cuiubul , sau nu ai albina acoperitoare(sau cazul roilor) = tot aia ) si eviti aglomeratiile in pastoral.....nu prea vezi paduchi in stupina....nici macar unu

Eu zic ca dc nu-i vezi ai nevoie de ochelari :D
ma refeream ca nu prea ajung la un grad de pericol....paduchi sunt ..... asta stim.....

eu am avut infestatie cu paduchi :
-la stupi care am spart cuiburi prea devreme
-la stupi care au avut prea mult puiet in caturi si am avut site deasupra ...urmat de nopti reci si ploi
-cand am fost in aglomeratii ..in pastoral
-la roii care i am intins in iulie-august pe multe rame de puiet
-cand nu a ars fitilu...:) in toamna

daca se evita lucrurile astea e destul un varachet (sau ce tratament vreti voi)si e ok....

orcum mi am format okiu acum..."ii vad " numa cand ridic rama cu puiet...(chiar daca sunt sub capac ;) )
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde Balian » 23 Iul 2019, 20:34

alexxis888 scrie:Imi cer scuze ca intervin,eu doar vreau sa expun cazul meu poate ajuta pe cineva...
Detin albine de 7 ani la nivel de hobby, nu am introdus niciodata foita in stupi si nu am facut niciodata alt tratament inafara de acid oxalic,lucrez cu rama de 1/2 deci jumate din rama de 1/1 dar taiata pe verticala nu pe orizontala cum e stasul,am hoffman de 32mm stupul e multietajat ,patrat cu 10 rame.
Am pierdut de doua ori stupii din cauza lipsei tratamentelor,prima data 5 bucati si a doua oara 7 bucati.
Acuma,de trei ani incoace efectuez 2 tratamente pe an cu acid oxalic ,unul primavara si unul toamna,ambele in lipsa totala de puiet,schimb matcile in fiecare an, roii ii fac fara puiet capacit , am stupina intr-o zona mai izolata si fac pastoral doar la salcam,asta asa in mare fara sa intram in detalii ...
Efectul metodei:
1. Am ajuns la 20 de stupi in care de cand aplic metoda asta nu am mai vazut varroa deloc pe albine.
2. Ierneaza foarte bine si in primavara ies foarte puternici si sanatosi,nu am mai pierdut stupi in timpul iernii.
3. Productia de miere a crescut considerabil.
PS: nu vreau sa fac reclama sau altceva de genul si nici din mandrie nu o spun ,doar expun modul in care eu,pentru mine personal, am rezolvat odata pentru totdeauna problema varroa si a substantelor toxice cu care se trateaza stupii.


Înainte să pierzi cele 5 respectiv 7 familii cu ce schemă ai lucrat cu acid oxalic?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde alexxis888 » 23 Iul 2019, 20:36

In ambele cazuri cand am pierdut albina, s-a intamplat ca in luna August stupii sa fie foarte bine populati ca dupa prima decada a lunii Septembrie sa ramana foarte putina albina in stup din cauza infestatiei masive cu varroa si deci moarte sigura in iarna,dar de cand aplic al doilea tratament in primavara lucrurile s-au rezolvat ca prin minune.
Avatar utilizator
alexxis888
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Oct 2013, 16:03
Localitate: Targu Lapus MM

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde Shrek » 23 Iul 2019, 21:12

jonny_it scrie:........ Am testat cu alcool acum cativa ani o familie care la prima vedere nu avea nici un varroa. .......
Infestare 6%!!

Ai naibii păduchi, beau prea mult! Auzi, 6%!? N-au intrat în comă?
Aha, am inteles! Reginele dumitale nu fac ...purici multi! Pardon, păduchi.
Io vreau sa intreb, daca sunt celulele mai mici, nu mai inchepe paduchele sau care-i faza?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde jonny_it » 23 Iul 2019, 21:24

Shrek scrie:Ai naibii păduchi, beau prea mult! Auzi, 6%!? N-au intrat în comă?
Aha, am inteles! Reginele dumitale nu fac ...purici multi! Pardon, păduchi.


Fac paduchi si alea, la fel ca cele locale, ba chiar mai multi, cojoc mare = au loc unde sa stea multi paduchi.

Shrek scrie:Io vreau sa intreb, daca sunt celulele mai mici, nu mai inchepe paduchele sau care-i faza?


Varroa prefera celula de trantor, aia sunt mari si grasi, se inmultesc usor acolo. Daca noi folosim celule mai mari in loc de albine mici si slabe obtinem albine mari si grase, si varroa a prins gust sa se infrupte si din puietul ala. Pe puietul albinelor din Asia care traiesc de mii de ani cu varroa pe ele foarte rar se gasesc varroa in celulele de albina. Si in plus varroa rezultati din celulele de albina sunt sterili. Asta-i concluzia la care au ajuns unii ... totusi in Europa doar prin Suedia, Norvegia si in unele zone din Rusia am citit eu ca exista apicultori care nu trateaza deloc. Testam si vedem. Nu-i greu sa schimb fagurii la 10-15 familii si sa vad ce se intampla.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 24 Iul 2019, 00:02

jonny_it scrie:
Varroa prefera celula de trantor, aia sunt mari si grasi, se inmultesc usor acolo. Daca noi folosim celule mai mari in loc de albine mici si slabe obtinem albine mari si grase, si varroa a prins gust sa se infrupte si din puietul ala. Pe puietul albinelor din Asia care traiesc de mii de ani cu varroa pe ele foarte rar se gasesc varroa in celulele de albina. Si in plus varroa rezultati din celulele de albina sunt sterili. Asta-i concluzia la care au ajuns unii ... totusi in Europa doar prin Suedia, Norvegia si in unele zone din Rusia am citit eu ca exista apicultori care nu trateaza deloc. Testam si vedem. Nu-i greu sa schimb fagurii la 10-15 familii si sa vad ce se intampla.


Buna tare chestia cu "mari si grasi"... :lol:
Asta e ca si zicala cu "matca prefera fagurii mai inchisi la culoare ca sunt mai calzi"... :lol:

N-ati intrat in Mileniul III...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde jonny_it » 24 Iul 2019, 00:32

ignatov andrei scrie:Buna tare chestia cu "mari si grasi"... :lol:
Asta e ca si zicala cu "matca prefera fagurii mai inchisi la culoare ca sunt mai calzi"... :lol:


Incercam sa explic pe intelesul tuturor. :lol:

ignatov andrei scrie:N-ati intrat in Mileniul III...?!?


Nu mai intram, o luam inapoi sa vedem unde s-a gresit. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 24 Iul 2019, 08:09

alexxis888 scrie:In ambele cazuri cand am pierdut albina, s-a intamplat ca in luna August stupii sa fie foarte bine populati ca dupa prima decada a lunii Septembrie sa ramana foarte putina albina in stup din cauza infestatiei masive cu varroa si deci moarte sigura in iarna,dar de cand aplic al doilea tratament in primavara lucrurile s-au rezolvat ca prin minune.
din cauza ca nu ai avut puiet in stup(din cauza blocajelor) in iulie-august.....parca mai plauzibila e povestea asta .......bineinteles ca ai avut si paduchi....

pa voi nu va intereseaza de unde aveti paduchi(cum ii dezvoltati)? ...vreti doar sa stiti cum scapati de ei (dupa ce ii cresteti grasi si frumosi)
nu mai bine prevenim ....zic si eu acuma ...ma bag in seama (aiurea) ...

in mare parte subiectul asta ar fi ca o metoda de prevenire....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde marco68 » 24 Iul 2019, 08:20

Referitor la paduchi si celula mica, stim cu totii ca fiecare fiinta are o suita de organisme si microorganisme (la prima vedere numiti paraziti) care traiesc in simbioza cu organismul ”parazitat”, inclusiv noi, oamenii.O igiena excesiva practicata cu tot felul de chimicale ieftine , (sapunuri,sampoane,creme,medicamente,alimente aditivate,chimizate,bauturi, aer murdar, deranjarea cimpului electromagnetic ,3G,4G,5G-UL interzis in alte tari )face ca omul (plante,pomi,...) sa fie foarte sensibil la un atac , chiar si simplu al unor virusi,bacterii, situatii cindva normale, de aici sensibilitatea crescuta la raceli ,gripe, alergii de toate tipurile ,isterii nationale induse si multe altele. La fel se intimpla si in stup, avem aceleasi caracteristici cu acelasi gen de slabiri repetate consecutiv asupra albinei plus obligatia de a creste intr-o celula modificata .Am auzit stupar profi aici ,declara ca a facut 14 tratamente intr-un an,(sau stupar batrin care curata tot propolisul din cutie, il arunca in iarba, si pe urma spunea ca are boli) nu-i condamn eu, credeti voi ca in acei stupi au mai ramas ceva din ajutoarele albinei cu care ea traieste de milioane de ani? Tratamentele chimice repetate curata paduchii dar slabesc albina in fata viitoarelor boli si invazii. Rezolvam pe moment dar pierdem pe timp lung.Romanul vechi isi ingrijea boii cel mai bine din toata gospodaria tot timpul anului,(nu dau lapte, nu fac vitei) pt ca stia ca doar cu ei poate ara ,semana ,trage lemne, sa traiasca el si familia. Referitor la celula mica (sau mai mica decit ce este acum in comert) este un pas mare in cresterea rezistentei albinei, tratamentele naturale(prezente la rusi,in multe alte tari) nu dezvolta umor pe forumuri , sint pasi care ne ajuta pe noi, prin albina, sa fie totul mai usor si mai simplu.Preventia e mult mai usoara decit vindecarea.Avem farmacii la fiecare pas, dar nu mai sint oameni sanatosi... Alexx888 , e doar un exemplu care a avut curajul sa arate ca face ceva ”anormal”,si se lauda cu rezultate foarte bune, bravo lui.E adevarat ca vorbim doua limbi diferite , pasiune si industrie .
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 200
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde tiih » 24 Iul 2019, 08:38

alexxis888 scrie:In ambele cazuri cand am pierdut albina, s-a intamplat ca in luna August stupii sa fie foarte bine populati ca dupa prima decada a lunii Septembrie sa ramana foarte putina albina in stup din cauza infestatiei masive cu varroa si deci moarte sigura in iarna,dar de cand aplic al doilea tratament in primavara lucrurile s-au rezolvat ca prin minune.


Pentru a nu trage concluzii pripite ,inainte de a aplica al doilea tratament in primavara,atunci cand ai avut probleme..ai respectat celelalte conditii???adica
-"roii ii fac fara puiet capacit"?
-"am stupina intr-o zona izolata"?
-tratamentul in"lipsa totala de puiet"?
_"schimb matcile in fiecare an"?

PS.Cine respecta aceste conditii alaturi de efectuarea corecta a tratamentului conform prospect(temperatura,dozaj,timp de mentinere,etansietate...reuseste GARANTAT in lupta cu paduchele ...daca foloseste VF si daca trateaza doar toamna....
PS1.Dar cata munca se afla in spatele acestor conditii si cati o indeplinesc cu strictete.???.!!!
PS2..Si pentru a fi si mai convingator....stie cineva de ce e mai sigur UNEORI sa folosesc VF comparativ cu acidul oxalic???? :?:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 24 Iul 2019, 10:26

tiih scrie:PS2..Si pentru a fi si mai convingator....stie cineva de ce e mai sigur UNEORI sa folosesc VF comparativ cu acidul oxalic???? :?:


Nimeni nu poate sti ce consideri dumneata "de ce e mai sigur".
Garantat ca nu se va ghici raspunsul pe care numai dumneata il stii... :lol:

Parerea mea: datorita remanentei mai indelungate in "atmosfera stupului", AO duce la pierderi de matci.
De la Sineacar incoace, am folosit numai VARACHET!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 24 Iul 2019, 10:31

marco68 scrie:(sau stupar batrin care curata tot propolisul din cutie, il arunca in iarba, si pe urma spunea ca are boli) nu-i condamn eu, credeti voi ca in acei stupi au mai ramas ceva din ajutoarele albinei cu care ea traieste de milioane de ani?


"Evanghelistule", aduce altul proaspat!
Asa curat si eu, numai ca nu spun nimic de boli...! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde tiih » 24 Iul 2019, 11:06

ignatov andrei scrie:
tiih scrie:PS2..Si pentru a fi si mai convingator....stie cineva de ce e mai sigur UNEORI sa folosesc VF comparativ cu acidul oxalic???? :?:


Nimeni nu poate sti ce consideri dumneata "de ce e mai sigur".
Garantat ca nu se va ghici raspunsul pe care numai dumneata il stii... :lol:

Parerea mea: datorita remanentei mai indelungate in "atmosfera stupului", AO duce la pierderi de matci.
De la Sineacar incoace, am folosit numai VARACHET!


Ptr cei abonati si care au citit revista Romania apicola 1990-2018...scria in unele numere,nu mai retin ...ca obligatoriu trebuie facut toamna un tratament cu VF ,ptr ca e singurul tratament eficient imptriva Acarapis woodi (tratament prin inhalare,nu prin contact :!: )...daca doamne fereste a patruns accidental si in tara noastra...Eu cred acest lucru...si pentru mine... facea parte din "micile secrete apicole" :idea: :lol:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori


cron