Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde Balian » 24 Iul 2020, 15:54

ignatov andrei scrie:
Balian scrie:Uneori elimină matca. :lol:


Asa se intampla cand se unifica cretinii cu tampitii...este omorat regele!


Serios? Nu mai spuneți!!! :o :lol: :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde kiloz » 25 Iul 2020, 10:54

ignatov andrei scrie:
Asa se intampla cand se unifica cretinii cu tampitii...este omorat regele!

Si regina f....ă. :twisted: :twisted: :twisted:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde ignatov andrei » 26 Iul 2020, 08:35

Balian scrie:Uneori elimină matca. :lol:


Razi, tu, Harap Alb, dar se pare ca ai oaresce lacune (de parca ai fi singurul :lol: ) in pregatirea apicola!
Unificarile nu se fac alandala.
Trebuie tinut cont de faptul ca matca e stapana doar cand puietul depus de ea e capacit! Orice unificare inainte de acest moment e aducatoare de stres si necazuri.
Apoi, nu se duce epuroaica la epuroi.
Etc.
Fac unificari de toate felurile, chiar si unificari cu starteri mastodonti bezmeticiti fara nicio masura de protectie si nu se intampla nimic!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde Balian » 26 Iul 2020, 09:28

ignatov andrei scrie:
Balian scrie:Uneori elimină matca. :lol:


Razi, tu, Harap Alb, dar se pare ca ai oaresce lacune (de parca ai fi singurul :lol: ) in pregatirea apicola!
Unificarile nu se fac alandala.
Trebuie tinut cont de faptul ca matca e stapana doar cand puietul depus de ea e capacit! Orice unificare inainte de acest moment e aducatoare de stres si necazuri.
Apoi, nu se duce epuroaica la epuroi.
Etc.
Fac unificari de toate felurile, chiar si unificari cu starteri mastodonti bezmeticiti fara nicio masura de protectie si nu se intampla nimic!

Recunosc am lacune în pregătire apicolă. :oops: Altfel întotdeuna am ce învăța. Mă consider simplu apicultor cine se străduie să prindă informații pentru a mai limpezi ce se pare complicat. Recunosc superioritatea multori apicultori, inclusiv pe acest forum. Faptul că îmi și ne transmiterți informații mă mulțumește f mult. Uneori vă și provocăm s-o faceți. Mă scuzați....și vă mulțumim. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde ignatov andrei » 26 Iul 2020, 12:54

Balian scrie:
ignatov andrei scrie:
Balian scrie:Uneori elimină matca. :lol:


Razi, tu, Harap Alb, dar se pare ca ai oaresce lacune (de parca ai fi singurul :lol: ) in pregatirea apicola!
Unificarile nu se fac alandala.
Trebuie tinut cont de faptul ca matca e stapana doar cand puietul depus de ea e capacit! Orice unificare inainte de acest moment e aducatoare de stres si necazuri.
Apoi, nu se duce epuroaica la epuroi.
Etc.
Fac unificari de toate felurile, chiar si unificari cu starteri mastodonti bezmeticiti fara nicio masura de protectie si nu se intampla nimic!

Recunosc am lacune în pregătire apicolă. :oops: Altfel întotdeuna am ce învăța. Mă consider simplu apicultor cine se străduie să prindă informații pentru a mai limpezi ce se pare complicat. Recunosc superioritatea multori apicultori, inclusiv pe acest forum. Faptul că îmi și ne transmiterți informații mă mulțumește f mult. Uneori vă și provocăm s-o faceți. Mă scuzați....și vă mulțumim. :)


Ma simt jenat cand vad cat iti este de rusine...!!! :lol:

La unificari e o lege de baza:
- unitatea biologica cu matca trebuie sa dispuna de albina ce se poate orienta in zbor!

Daca unitatea fara matca este mai slaba decat unitatea cu matca, unificarea se face direct, adica se alipesc unitatile;
Daca unitatea fara matca este mai puternica decat cea cu matca, intai se scapa - de la unitatea orfana - de albina ce se poate orienta in zbor (se schimba locul de doua ori) apoi se purcede la unificare.

NICIODATA, LA UNITATILE CU MATCA nu se aduce aport de albina prin scuturare, daca acea matca trebuie sa ramana in viata!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde Balian » 26 Iul 2020, 13:22

ignatov andrei scrie:......Ma simt jenat cand vad cat iti este de rusine...!!! :lol:

La unificari e o lege de baza:
- unitatea biologica cu matca trebuie sa dispuna de albina ce se poate orienta in zbor!

Daca unitatea fara matca este mai slaba decat unitatea cu matca, unificarea se face direct, adica se alipesc unitatile;
Daca unitatea fara matca este mai puternica decat cea cu matca, intai se scapa - de la unitatea orfana - de albina ce se poate orienta in zbor (se schimba locul de doua ori) apoi se purcede la unificare.

NICIODATA, LA UNITATILE CU MATCA nu se aduce aport de albina prin scuturare, daca acea matca trebuie sa ramana in viata!

:lol: Rușinea nu-i rea. Pe rușinoși le mobilizează la a învăța. Păcat de nerușinoși! :lol:
Am mai multe vetre. F rar unific unități pe aceeași vatră. Cum spuneți cea care este orfană o duc la matcă și niciodată invers, cu gândul s-o destabilizezi cât mai tare orfana de situația ei obișnuită.
Nu scutur --- unific treptat, lin cu sită. Cum nimic nu este perfect, rar mai sunt și rateuri. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde tiih » 27 Iul 2020, 07:31

ignatov andrei scrie:
La unificari e o lege de baza:
- unitatea biologica cu matca trebuie sa dispuna de albina ce se poate orienta in zbor!

Daca unitatea fara matca este mai slaba decat unitatea cu matca, unificarea se face direct, adica se alipesc unitatile;
Daca unitatea fara matca este mai puternica decat cea cu matca, intai se scapa - de la unitatea orfana - de albina ce se poate orienta in zbor (se schimba locul de doua ori) apoi se purcede la unificare.

NICIODATA, LA UNITATILE CU MATCA nu se aduce aport de albina prin scuturare, daca acea matca trebuie sa ramana in viata!


Corect,concis,clar.!..

SI TOTUSI! ...in anumite conditii se poate aduce aport de albina prin scuturare.....mult mai simplu decat sa schimb locul de doua ori!.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde 5rame » 27 Iul 2020, 10:37

tiih scrie:
ignatov andrei scrie:
La unificari e o lege de baza:
- unitatea biologica cu matca trebuie sa dispuna de albina ce se poate orienta in zbor!

Daca unitatea fara matca este mai slaba decat unitatea cu matca, unificarea se face direct, adica se alipesc unitatile;
Daca unitatea fara matca este mai puternica decat cea cu matca, intai se scapa - de la unitatea orfana - de albina ce se poate orienta in zbor (se schimba locul de doua ori) apoi se purcede la unificare.

NICIODATA, LA UNITATILE CU MATCA nu se aduce aport de albina prin scuturare, daca acea matca trebuie sa ramana in viata!


Corect,concis,clar.!..

SI TOTUSI! ...in anumite conditii se poate aduce aport de albina prin scuturare.....mult mai simplu decat sa schimb locul de doua ori!.....


Tot de la domnul Ignatov stiu:

- 1 rama cu putin puiet , 4 cu miere
- se scutura albina de la stupii de productie
- se lasa cateva ore ca sa plece albina batrana
- se da cate o rama la roi/ ramele putin departate.

Domnul Ignatov, daca nu am spus bine, va rog sa ma scuzati.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde ignatov andrei » 27 Iul 2020, 16:34

tiih scrie:
ignatov andrei scrie:
La unificari e o lege de baza:
- unitatea biologica cu matca trebuie sa dispuna de albina ce se poate orienta in zbor!

Daca unitatea fara matca este mai slaba decat unitatea cu matca, unificarea se face direct, adica se alipesc unitatile;
Daca unitatea fara matca este mai puternica decat cea cu matca, intai se scapa - de la unitatea orfana - de albina ce se poate orienta in zbor (se schimba locul de doua ori) apoi se purcede la unificare.

NICIODATA, LA UNITATILE CU MATCA nu se aduce aport de albina prin scuturare, daca acea matca trebuie sa ramana in viata!


Corect,concis,clar.!..

SI TOTUSI! ...in anumite conditii se poate aduce aport de albina prin scuturare.....mult mai simplu decat sa schimb locul de doua ori!.....


Da, e posibil! Se poate scutura albina in alta lada, sau se scutura jos, in fata urdinisului, sau...
M-am referit strict la scuturarea de albina in lada cu o unitate mica, cu matca, ce trebuie ajutata!
Prin scuturare se produce zarva mare, iar albinele vor incerca sa protejeze matca, facand ghem pe ea! Astfel, in perioada cat se afla in ghemul de acoperire, matca nu va fi hranita, de aici si oprirea pontei, sau scaderea drastica a suprafetelor cu oua.
Nu de putine ori se poate ajunge la accidentarea matcii sau chiar la moartea matcii.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde Balian » 27 Iul 2020, 17:49

Revenind la titlul topicului, care presupune unificarea unei unități mici cu matcă tânără cu o unitate mare de producție la care matca este necorespunzătoare. Este o operație desul de dificilă și uneori nesigură.
Am încercat de exemplu: albina unei unități slăbită să scutur fără matcă (uneori bezmetică) în ladă de roi tratat de varroa, de nosema ținut două zile la rece și unificat cu cearceaf la urdiniș cu un roi nou. Am avut rată mare de acceptare. Acum sunt familii puternice de producție.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde jonny_it » 27 Iul 2020, 19:00

Balian scrie:Revenind la titlul topicului, care presupune unificarea unei unități mici cu matcă tânără cu o unitate mare de producție la care matca este necorespunzătoare. Este o operație desul de dificilă și uneori nesigură.
Am încercat de exemplu: albina unei unități slăbită să scutur fără matcă (uneori bezmetică) în ladă de roi tratat de varroa, de nosema ținut două zile la rece și unificat cu cearceaf la urdiniș cu un roi nou. Am avut rată mare de acceptare. Acum sunt familii puternice de producție.


Varianta 1: Elimin regina necorespunzatoare din familia de productie si pun regina din nucleu/roi intr-o colivie deasupra ramelor cu sigiliul rupt, astfel incat sa o elibereze in 24-48 de ore(sa inceapa ponta repede). Puietul si albinele ramase le folosesc pentru a intari un alt roi.

Varianta 2: Toamna dupa ce inceteaza ponta elimin reginele necorespunzatoare din familii si la nuclee/roi departez ramele de peretele lazii. In prima zi mai rece pun nucleul cu tot cu rame in lada familiei de productie.

Varianta 3: Metoda cu ziarul(o folosesc rar)

Varianta 4: Cand este cules, elimin regina batrana si pun direct pe rama regina noua imperecheata. O urmaresc cateva secunde, daca nu o agata sigur o primeste.

Problema cu reginele este ca noi luam de multe ori o regina care depune oua si punem in loc una care a stat pe la curieri sau are alte probleme.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde Balian » 27 Iul 2020, 20:52

jonny_it scrie:Varianta 1: Elimin regina necorespunzatoare din familia de productie si pun regina din nucleu/roi intr-o colivie deasupra ramelor cu sigiliul rupt, astfel incat sa o elibereze in 24-48 de ore(sa inceapa ponta repede). Puietul si albinele ramase le folosesc pentru a intari un alt roi.

Varianta 2: Toamna dupa ce inceteaza ponta elimin reginele necorespunzatoare din familii si la nuclee/roi departez ramele de peretele lazii. In prima zi mai rece pun nucleul cu tot cu rame in lada familiei de productie.

Varianta 3: Metoda cu ziarul(o folosesc rar)

Varianta 4: Cand este cules, elimin regina batrana si pun direct pe rama regina noua imperecheata. O urmaresc cateva secunde, daca nu o agata sigur o primeste.

Problema cu reginele este ca noi luam de multe ori o regina care depune oua si punem in loc una care a stat pe la curieri sau are alte probleme.

Varianta 1: După eliminarea mătcii am așteptat până s-a făcut agitație la urdiniș și am introdus cu
cușcă cu sigiliul rupt. Nu mi-a ieșit mai bun decât 50% rata de acceptare.
Varianta 2: Aproape 100%
Varianta 3: Între 1 și 2
Nu în familii de producție ci în roiuri scuturate tratate și ținute la rece 2 zile, ani la rând acceptare aproape 100% am/am avut.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde tiih » 28 Iul 2020, 07:38

Scutur rama de albina in fata stupului pe pamant ,langa o diafragma(pe post de scandura de zbor) care face contactul cu urdinisul si apoi perii rama.Albina batrana zboara,tineretul urca pe diafragma ,docil.Ideal ar fi sa stopesc cu ceva sirop si albina din stup inainte de scuturare si albina care a fost scuturata....Astfel nu mai e nevoie sa mut stupul care urmeaza a fi unificat ,de doua ori...
Asa procedez si cand fac mai multi roi pe 2-3 rame din stupul care a intrat in roit,mai putin stropitul..
Ca idee...cu cat albina e mai tanara cu atat sansele de a nu pierde matca sunt mai mari iar unificarea e reusita :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 20 Aug 2020, 20:14

Un lucru observat de mine din practica: La o familie rebela, care fiind orfana nu vrea sa accepte alta regina, are mari sanse sa fie redresata daca i se da o regina de 2 sau 3 ani, care emana mai putin feromon si este mai usor tolerata de catre albine. Dupa ce este acceptata si ponteaza, famila poate fi ajutata cu rame de puiet si in toamna regina poate fi inlocuita cu una tanara.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde peterneamt » 21 Aug 2020, 07:13

Varianta x

Se iau din familia de producție toate ramele cu puiet și matca bătrână și se face un roi care e mutat pe altă poziție în stupină și i se administrază hrană......În stupul rămas orfan , fără puiet și rămas pe acelaș loc și-n aceiași ladă, se introduce imediat matca împerecheată în cușcă .....și i se administrază hrană...Roiurile cu mătci bătrâne vor fi tratate (mai serios) anti-varroa și ramele cu albinele din ele, vor ajuta ulterior familiile de producție ...Dacă e pericol de furtișag... , hrănirile se fac cu turte proteice și la roi se pune și o ramă cu apă. Procent de acceptare 99% ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 21 Aug 2020, 09:57

In postarea de mai sus eu ma refeream la familii care nu mai au deloc puiet si au omorat deja 1-2 regine introduse. Daca se muta stupul in alt loc din stupina si in locul lui se pune alt stup cu rame goale si o regina in cusca de transport avand capacelul de eliberare rupt, exista mari sanse sa redresam chiar si o familie bezmetica. O parte dintre albine se vor intoarce treptat si exista mari sanse sa accepte regina introdusa.
Ultima oară modificat de Vasile_Bucovineanu pe 21 Aug 2020, 10:06, modificat 1 dată în total.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 65 vizitatori