Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Roirea în aceasta perioada

Mesajde varza » 25 Aug 2020, 15:54

Bună tuturor. Anul trecut am observat un fenen cel puțin ciudat tot în aceasta perioada. Am verificat stupii și în unul din ei am găsit botci eclozionate iar altele distruse din lateral dar nici urma de albina. Acum am un stup din nou cu botci eu sper ca sunt de schimbare liniștită. Ce vroiam sa va întreb ca am rămas puțin surprins este dacă exista posibilitatea în aceasta perioada sa roiasca? Din câte am văzut acestea par botci de schimb linistit (sunt 5 în total) dar totuși nu vreau sa repet aceasi greșeală. Cu acel stup încă nu îmi e clar ce sa întâmplat cu el dar e adevărat ca am avut o infectare mare de varoua în aea perioada de asemenea deci asta ar putea justifica. Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Roirea în aceasta perioada

Mesajde Closcutz » 25 Aug 2020, 17:07

,,Roirea" din cauza varroa este un aspect trist al apicultorii care denota întârziere uriasa cu tratamentele. Faptul ca un stup trage botci acum este pt ca matca batrana nu mai tine pasul sau are un defect. În cele mai multe din cazuri reginele tinere de acum nu se fecundeaza, dar dacă se întâmplă atunci situația este ok. Însă familia respectiva trebuie notata si controlata din când în când pentru ca este posibil sa ramana fara matca si atunci soluția este unificarea.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Roirea în aceasta perioada

Mesajde varza » 25 Aug 2020, 17:30

Closcutz scrie:,,Roirea" din cauza varroa este un aspect trist al apicultorii care denota întârziere uriasa cu tratamentele. Faptul ca un stup trage botci acum este pt ca matca batrana nu mai tine pasul sau are un defect. În cele mai multe din cazuri reginele tinere de acum nu se fecundeaza, dar dacă se întâmplă atunci situația este ok. Însă familia respectiva trebuie notata si controlata din când în când pentru ca este posibil sa ramana fara matca si atunci soluția este unificarea.


Multumesc pentru raspuns. Idea e ca vroiam sa ma asigur ca nu roieste in aceasta perioada natural..... Da am intarziat anul trecut cu tratamentele . Anul asta sunt in grafic cu tratamentele :mrgreen: . M-am uitat pe rama si se pare ca matca se misca f lent. O sa ma uit daca noua matca s-a imperecheat dar deocamdata exista trantori dar in numar mic.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori