Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde tiih » 16 Noi 2020, 09:21

ignatov andrei scrie:
tiih scrie:Domnule Balian aveam pretentii la dvs chiar daca nu aveti incredere in studiu literaturii apicole din anii 80.90....in care se spune clar ca interventia "artificiala si gresita"cu hrana poate mari perioada de ponta a matcii toamna....Dar nu aceasta e cauza puietului capacit si larvar care s-a gasit in multe familii de albine din tara la sfarsitul lui octombrie 2020 !!!
Si cu atat mai putin capaceala crapata din neatentia stuparului nepriceput.....sa zicem acolo 50 grame o data pe saptamana sau la 10 zile...sau la....3 zile, functie de cat o fi el de nepriceput.si cat de mult umbla la stupi.. :!:
Una din cauzele importante pe care nu o s-o recunoasca nici marii ,nici micii crescatori de matci,si in special de matci Carpatine si de care mi-i frica si mie ,un adept al matcilor autohtone,Carpatine...ar fi POLUAREA GENETICA cu material genetic provenit de la matcile din import....
Sunt oameni care au facut averi vanzand asa ceva ani si ani,incalcand legile tarii si distrugand treptat dar sigur zestrea genetica a albinei autohtone.si care nu au fost trasi la raspundere....
Azi din pacate nimeni nu mai poate garanta,oricat de izolat ar fi...ca are o rasa pura Carpatina,asa cum era in urma cu 10...15 ani...inclusiv subsemnatul....Iar daca o face...totul e mai mult pubicitate......
...
Consecinta..puiet la sfarsit de octombrie,puiet racit in aprilie- mai,pentru ca alea atata stiu sa faca ,sa ponteze in draci....
Consecinta....tot mai multi stupi care aproape mor de foame in mijlocul verii..iunie....august.....
Consecinta...tot mai multe "siroape" nevoite sa fie administrate...si in iunie si in august...iar la altii ,nestiind efectul dezastruos al acestora...si in septembrie-octombrie...
Consecinta...tot mai multi "apicultori" care apeleaza la ajutorul de minimis..aceasta "pomana electorala"...care nu v-a rezolva adevaratele problemele ale apiculturii romanesti....
etc....etc...etc....


Mai ficior, eu m-am referit STRICT la cazul de fata, adica daca acel puiet ajunge sa fie eliminat sau capacit, CLAR...?!?
Ce tot ii dai cu literatura lu' Papura Voda si-l mai iei "la sapte metri" si pe Balian?!?
Ce treaba au rasele, Adam si Eva, dinozaurii si alte bazaconii...?!? :lol:
Tare-ti mai place... :lol:


Aici nu mai sunt de acord....
.....
"Ce treaba au rasele, Adam si Eva,".....
Rasele au treaba lor...pentru cine stie si poate pricepe..in prelungirea pontei matcii dincolo de normalul ,in arealul specific unei zone geografice si climatice....
E clar?...
Si tot clar sa fie ca cei ce postam mai des pe acest forum ,mai ales pe acest topic avem habar de ceva apicultura..si poate ca zonele diferite ne face sa folosim stiluri diferite ...si poate ca rasele diferite si hibrizii diferiti cu care lucram ne face sa folosim stiluri diferite...si poate lazile diferite cu care lucram ne face sa folosim stiluri diferite...... ;)
Nimeni nu e "guru" pe acest topic...si cu atat mai putin dumita.....
E clar?
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Balian » 16 Noi 2020, 10:14

Eu am carnica, care are origine din Slovenia Austria predominant zonă muntoasă și de deal.
https://apiexpert.ro/caracteristici-albina-carnica/
Era de așteptat să ponteze până târziu că zona climatică a zonei de vest a României este mai caldă
decât zona de proveniență a carnica.
Mai am și bk de câțiva ani care este un hibrid cu componență de lingustica din Italia zonă mediteraniană.
https://apibio.ro/despre-albine/133-api ... -ligustica
Deci zona mea e mai răcoroasă decât cea mediteraniană.
Și totuți bk pontează mai târziu decât carnica. :?:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde yuonyuon » 16 Noi 2020, 11:30

Nu ma surprinde delok ca se ocolesc chestiile legate de biologie....in continuu......si mereu se aduc argumente metodice si cauze legate de clima,rasa,zona...
Lucru care dovedeste clar( cel putin mie) ca nu s a inteles nimik...zero!!!...nici macar subtilitati...

Se sare de la un subiect la altu numa .numa sa sa nu cumva sa se lamureasca un lucru...clar....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Balian » 16 Noi 2020, 12:30

Subtilitățile se înțeleg mai greu dacât grosul. Sau nimic. Elevii sunt slabi. Evident. Elevii califică și calitatea profesorilor. Sau văd greșit și toată vina e pe partea mea? :lol: :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde jonny_it » 16 Noi 2020, 15:25

Balian scrie:Eu am carnica, care are origine din Slovenia Austria predominant zonă muntoasă și de deal.
https://apiexpert.ro/caracteristici-albina-carnica/
Era de așteptat să ponteze până târziu că zona climatică a zonei de vest a României este mai caldă
decât zona de proveniență a carnica.
Mai am și bk de câțiva ani care este un hibrid cu componență de lingustica din Italia zonă mediteraniană.
https://apibio.ro/despre-albine/133-api ... -ligustica
Deci zona mea e mai răcoroasă decât cea mediteraniană.
Și totuți bk pontează mai târziu decât carnica. :?:


La BK ligustica a fost una dintre rasele folosite la inceput. Dupa majoritatea au evitat sa mai combine cu ligustica pura.
BK-ul de astazi are mai multa genetica de la caucaziana, anatolica, sahariana si carnica decat de la ligustica. Se fac des imperecheri cu caucaziana sau anatolica pura, cu ligustica rar se gasesc linii, au evitat din cauza tendintei de a creste puiet pana tarziu si predispozitia la furtisag.
In ultimii ani se foloseste mai des monticola, si albina ruseasca(primorsky - are o rezistenta superioara la varroa fata de toate rasele Europene. Am ramas si eu cu 1 pura, se pare ca au o placere deosebita sa-si schimbe singure reginele, la primavara incerc sa fac ceva cu ea.)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Balian » 16 Noi 2020, 16:44

Departe de a îndrăzni să intru măcar în discuție despre genetica albinei că sunt afon recunosc, :oops:
totuși întreb calificarea țărănească a bk de roșcată de unde provine?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde ignatov andrei » 16 Noi 2020, 18:08

tiih scrie:
ignatov andrei scrie:
tiih scrie:Domnule Balian aveam pretentii la dvs chiar daca nu aveti incredere in studiu literaturii apicole din anii 80.90....in care se spune clar ca interventia "artificiala si gresita"cu hrana poate mari perioada de ponta a matcii toamna....Dar nu aceasta e cauza puietului capacit si larvar care s-a gasit in multe familii de albine din tara la sfarsitul lui octombrie 2020 !!!
Si cu atat mai putin capaceala crapata din neatentia stuparului nepriceput.....sa zicem acolo 50 grame o data pe saptamana sau la 10 zile...sau la....3 zile, functie de cat o fi el de nepriceput.si cat de mult umbla la stupi.. :!:
Una din cauzele importante pe care nu o s-o recunoasca nici marii ,nici micii crescatori de matci,si in special de matci Carpatine si de care mi-i frica si mie ,un adept al matcilor autohtone,Carpatine...ar fi POLUAREA GENETICA cu material genetic provenit de la matcile din import....
Sunt oameni care au facut averi vanzand asa ceva ani si ani,incalcand legile tarii si distrugand treptat dar sigur zestrea genetica a albinei autohtone.si care nu au fost trasi la raspundere....
Azi din pacate nimeni nu mai poate garanta,oricat de izolat ar fi...ca are o rasa pura Carpatina,asa cum era in urma cu 10...15 ani...inclusiv subsemnatul....Iar daca o face...totul e mai mult pubicitate......
...
Consecinta..puiet la sfarsit de octombrie,puiet racit in aprilie- mai,pentru ca alea atata stiu sa faca ,sa ponteze in draci....
Consecinta....tot mai multi stupi care aproape mor de foame in mijlocul verii..iunie....august.....
Consecinta...tot mai multe "siroape" nevoite sa fie administrate...si in iunie si in august...iar la altii ,nestiind efectul dezastruos al acestora...si in septembrie-octombrie...
Consecinta...tot mai multi "apicultori" care apeleaza la ajutorul de minimis..aceasta "pomana electorala"...care nu v-a rezolva adevaratele problemele ale apiculturii romanesti....
etc....etc...etc....


Mai ficior, eu m-am referit STRICT la cazul de fata, adica daca acel puiet ajunge sa fie eliminat sau capacit, CLAR...?!?
Ce tot ii dai cu literatura lu' Papura Voda si-l mai iei "la sapte metri" si pe Balian?!?
Ce treaba au rasele, Adam si Eva, dinozaurii si alte bazaconii...?!? :lol:
Tare-ti mai place... :lol:


Aici nu mai sunt de acord....
.....
"Ce treaba au rasele, Adam si Eva,".....
Rasele au treaba lor...pentru cine stie si poate pricepe..in prelungirea pontei matcii dincolo de normalul ,in arealul specific unei zone geografice si climatice....
E clar?...
Si tot clar sa fie ca cei ce postam mai des pe acest forum ,mai ales pe acest topic avem habar de ceva apicultura..si poate ca zonele diferite ne face sa folosim stiluri diferite ...si poate ca rasele diferite si hibrizii diferiti cu care lucram ne face sa folosim stiluri diferite...si poate lazile diferite cu care lucram ne face sa folosim stiluri diferite...... ;)
Nimeni nu e "guru" pe acest topic...si cu atat mai putin dumita.....
E clar?


Esti IRECUPERABIL!
Esti chior, surd, nauc, sau cum...?!?
Chiar nu pricepi ca era vorba de puietul lui csaa, nu de ce oua matcile tarziu...?!?
Ce mama dracu' incerci sa demonstrezi...?!?
Daca te iau la bani marunti, te desfiintez in doua secunde! Nu vezi ca si yuonyuon incearca - e drept ca mai elegant - sa-ti spuna ca esti AS in IGNORANTA, ca nu mai poti de ego-ul tau si arunci spre mine ceea ce ar trebui sa arunci asupra celui din oglinda...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde ignatov andrei » 16 Noi 2020, 18:20

tiih scrie:Aici nu mai sunt de acord....
.....
"Ce treaba au rasele, Adam si Eva,".....
Rasele au treaba lor...pentru cine stie si poate pricepe..in prelungirea pontei matcii dincolo de normalul ,in arealul specific unei zone geografice si climatice....
E clar?...
Si tot clar sa fie ca cei ce postam mai des pe acest forum ,mai ales pe acest topic avem habar de ceva apicultura..si poate ca zonele diferite ne face sa folosim stiluri diferite ...si poate ca rasele diferite si hibrizii diferiti cu care lucram ne face sa folosim stiluri diferite...si poate lazile diferite cu care lucram ne face sa folosim stiluri diferite...... ;)
Nimeni nu e "guru" pe acest topic...si cu atat mai putin dumita.....
E clar?


Ia de aici, "stiinta apicola". :lol:
E pentru nivelul vostru, astia cu revista lu' Peste Sarat si povesti apicole! :o
Daca e prea complicat, scuze! :lol:


https://www.facebook.com/permalink.php? ... nt_mention
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde ignatov andrei » 16 Noi 2020, 18:50

Balian scrie:Departe de a îndrăzni să intru măcar în discuție despre genetica albinei că sunt afon recunosc, :oops:
totuși întreb calificarea țărănească a bk de roșcată de unde provine?


BK e ca si Busuioaca de Bohotin!
Una, a fost cea originala, ligustica plus albina neagra, din Anglia...!
Acum, ca si Busuiaca de Bohotin, face toata lumea! Orice incrucisare e BK!
Uitam sa spun:
- Busuioaca de Bohotin este un soi de struguri, care isi are originea pe un deal din Bohotin, unde un om pasionat si priceput, la creat, cultivat si exploatat!
Doar din acei struguri iese superbul vin de desert!
In rest... falsuri si copii jenante!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde jonny_it » 16 Noi 2020, 19:06

Balian scrie:Departe de a îndrăzni să intru măcar în discuție despre genetica albinei că sunt afon recunosc, :oops:
totuși întreb calificarea țărănească a bk de roșcată de unde provine?


Daca te referi la culoare vine mai mult de la sahariensis si meda decat de la ligustica.
Sahariensis-ul este cea la care culoarea portocalie este gena dominanta. La meda nu intotdeauna.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde jonny_it » 16 Noi 2020, 19:10

ignatov andrei scrie:BK e ca si Busuioaca de Bohotin!
Una, a fost cea originala, ligustica plus albina neagra, din Anglia...!
Acum, ca si Busuiaca de Bohotin, face toata lumea! Orice incrucisare e BK!
Uitam sa spun:
- Busuioaca de Bohotin este un soi de struguri, care isi are originea pe un deal din Bohotin, unde un om pasionat si priceput, la creat, cultivat si exploatat!
Doar din acei struguri iese superbul vin de desert!
In rest... falsuri si copii jenante!


Nu orice incrucisare este BK ... asa cum spuneau niste mari crescatori de regine de prin sud. :)
Combinatiile din ziua de astazi sunt mult peste BK-ul de acum 10-90 de ani tocmai in ideea ca fiecare si l-a facut cum a vrut.
Linia mea de BK pe caucaziana stie sa sparga lemne, nu mai zic de primorsky sau sahariana. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Balian » 16 Noi 2020, 19:32

Mulțumesc pentru lămuriri. Deci culoarea galben portocalie nu numai de lingustica ci și
de sahariană (Maroc, Algeria) o poate să moștenească.

(Ideea de care am amintit de lingustica era proveniența din zona mediteraniană.
Sahariana tot din aceeași zonă se trage, dar să lăsăm. Tot am mai învățat ceva. :D)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde jonny_it » 16 Noi 2020, 19:44

Balian scrie:Mulțumesc pentru lămuriri. Deci culoarea galben portocalie nu numai de lingustica ci și
de sahariană (Maroc, Algeria) o poate să moștenească.

(Ideea de care am amintit de lingustica era proveniența din zona mediteraniană.
Sahariana tot din aceeași zonă se trage, dar să lăsăm. Tot am mai învățat ceva. :D)


Exista BK kangaroo, combinatie de BK si ligustica, in rest portocaliul nu prea are treaba cu ligustica.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde jonny_it » 16 Noi 2020, 20:51

Inca ceva legat de genetica la albine: cei pasionati sa caute informatii despre epigenetica in apicultura. Mai bine zis cum afecteaza mediul inconjurator comportamentul genelor. Pe astfel de adaptari se bazeaza si cei care vor sa obtina albine rezistente la varroa. Albinele africane ajunse in Brazilia in numai 5 ani au devenit imune la varroa si o parte din virusii transmisi de varroa.
In ultimii ani am ajuns la o concluzie destul de evidenta care mi-a fost confirmata si prin cateva email-uri schimbate cu un apicultor deosebit de prin tarile nordice: diversitatea este cea mai buna metoda pentru a avea o stupina care sa fie ok in timp. Modul de selectie descris in multe carti de apicultura care recomanda schimbarea a jumatate din reginele din stupina cu regine din cea mai productiva familie apoi stiti continuarea nu sunt intotdeauna recomandate, in special cand vorbim de stupine mari. Este de preferat sa crestem fiice din mai multe familii care au caracteristicile dorite nu doar din una. Nu consangvinizarea este cea mai mare problema ci lipsa de diversitate. Daca eram toti blonzi cu ochi albastri cum voia Hitler acum toti ne uitam la monitoare prin ochelari.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde ignatov andrei » 16 Noi 2020, 21:21

jonny_it scrie:Inca ceva legat de genetica la albine: cei pasionati sa caute informatii despre epigenetica in apicultura. Mai bine zis cum afecteaza mediul inconjurator comportamentul genelor. Pe astfel de adaptari se bazeaza si cei care vor sa obtina albine rezistente la varroa. Albinele africane ajunse in Brazilia in numai 5 ani au devenit imune la varroa si o parte din virusii transmisi de varroa.
In ultimii ani am ajuns la o concluzie destul de evidenta care mi-a fost confirmata si prin cateva email-uri schimbate cu un apicultor deosebit de prin tarile nordice: diversitatea este cea mai buna metoda pentru a avea o stupina care sa fie ok in timp. Modul de selectie descris in multe carti de apicultura care recomanda schimbarea a jumatate din reginele din stupina cu regine din cea mai productiva familie apoi stiti continuarea nu sunt intotdeauna recomandate, in special cand vorbim de stupine mari. Este de preferat sa crestem fiice din mai multe familii care au caracteristicile dorite nu doar din una. Nu consangvinizarea este cea mai mare problema ci lipsa de diversitate. Daca eram toti blonzi cu ochi albastri cum voia Hitler acum toti ne uitam la monitoare prin ochelari.


Stai asa, ca nu-i asa:
- ca "vikingul tau spune de divesitate e una;
- ca lumea se omoara pe imperecheri izolate, e alta;
- ca mai toti pun boticul la "inseminate artificial", e deja cu belea!
Ce inseamna acest lucru:
- se marjeaza pe rase pure, imperecheri hiper-izolate, dar lumea nu intelege ca acest lucru e doar marketing, ca se poate ajunge la degenerarea speciei, ca selectia e una, iar ameliorarea e alta, ca o insusire urmarita si transmisa e una, ca fixarea si cizelarea acelei insusiri e alta!
Un tip care a venit si a luat de la mine matci de reproductie, a spus asa:
- blandetea si harnicia de la ale dumneavoastra, cu afinitatea pentru polen a celor din Salaj si cu alte plusuri aduse, sper sa reusesc o linie cum imi place. Ma bucur - spunea el - cand reusesc sa aduc un "plus" in stupina, cat de mic ar fi acel "plus"!
Ceea ce am spus, nu trebuie confundat cu HIBRIDAREA! Asta e alta mancare de peste!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde yuonyuon » 16 Noi 2020, 21:31

Gluma cu hitler nu am inteleso.. :(
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori