Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 14 Noi 2020, 15:52

Asa cum am spus si altadata la inceputul lui septembrie extrag cat mai mult posibil din ce exista pe ramele din cuiburi. Raman mumai ceva coronite pe 2-3 rame unde mai este puiet. Retrag caturile si dupa puterea familiilor restrang bine cuiburile. Anul acesta majoritatea familiilor au ramas pe 8 rame. Incep sa hranesc cu sirop dupa 10 septembrie in prima zi in care se strica vremea. In acest an am inceput pe 15 septembrie. Hranirea dureaza 8-10 zile. Pana termin de hranit nu mai am puiet decat la 3-4 familii care au regine imperecheate tarziu si care reusesc sa puna pe cate o rama petice de puiet.Dupa ce termin hranirea nu mai umblu in stupi, decat la 2-3 familii prin sondaj.
Acum sa spun ce am observat. Desi se spune ca in mijlocul cuibului trebuie rame mai goale, albinele nu sunt de acord cu acest lucru. Ele incep sa depoziteze hrana pe ramele din mijloc si tot mai putina pe ramele nmargine. Abia dupa ce au umplut ramele din mijloc incep sa completeze ramele dinspre margini.
Nu am dat si nu dau niciodata nici un fel de turte.
Desi e total diferit de ce scrie in cartile de apicultura eu asa procedez.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Balian » 14 Noi 2020, 16:15

yuonyuon scrie:Daca nu aveti cules in natura de ce mai prelungiti ponta .....intreb si eu?...

Dupa ce s a capacit mierea de la ultimu cules ...ponta merge numa in scadere...

Eu daca fac completari le fac inainte 15 august si apoi pun folia si pana nu se termina ponta la sfarsitu lunii sept nu umblu

La 1 oct dau catutile jos si descapacesc.....rame dupa diafragma..pana ma plictisesc...

Turte pseudo-proteice nu am dat niciodata in toamna...

Mai repet de n-a oară. Am stupina în zone unde în august este DEȘERT. Asta înseamnă că
nu este intrare polen aproape deloc și nectar puțin. Dacă nu dau ceva proteic și glucidic stupii
intră în iarnă infometat. Asta e situația la mine. Un f bun stupar la 5-600 km de mine cum poate
să nu înțeleagă o altfel de situație mult diferit ca la el în zonă? Vă rog! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde yuonyuon » 14 Noi 2020, 18:59

Balian scrie:
yuonyuon scrie:Daca nu aveti cules in natura de ce mai prelungiti ponta .....intreb si eu?...

Dupa ce s a capacit mierea de la ultimu cules ...ponta merge numa in scadere...

Eu daca fac completari le fac inainte 15 august si apoi pun folia si pana nu se termina ponta la sfarsitu lunii sept nu umblu

La 1 oct dau catutile jos si descapacesc.....rame dupa diafragma..pana ma plictisesc...

Turte pseudo-proteice nu am dat niciodata in toamna...

Mai repet de n-a oară. Am stupina în zone unde în august este DEȘERT. Asta înseamnă că
nu este intrare polen aproape deloc și nectar puțin. Dacă nu dau ceva proteic și glucidic stupii
intră în iarnă infometat. Asta e situația la mine. Un f bun stupar la 5-600 km de mine cum poate
să nu înțeleagă o altfel de situație mult diferit ca la el în zonă? Vă rog! :)

Eu am inteles ca e desert ....dar nu inteleg de ce prelungiti ponta ....
Completati cu sirop in iulie .....
..de ce nu scurtati sezonu......

Multi abordari gresit ...eu un subiec foarte gresit interpretat....
Tot din cauza lipsei de intelegera a biologiei...

Mai pe scurt bagati stupii in roit(ca si cum ati vrea..orcum nu mai roiesc) la 1 august plini de miere capacita si apoi plecati in hawai.......NU PRELUNGITI PONTA PE PERIOADA LUNII SEPTEMBRIE adica nu hratiti cu nimik

Daca povestea incepe cu " am mai dat ceva dupa 15 august" si sa termina cu "am puiet in octombrie din cauza climei/rasei etc " ...pentru mine e foarte clar...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde yuonyuon » 14 Noi 2020, 19:20

Urmariti modelul natural .....sau incercati sa l copiati
Observati ca matca ponteaza in valuri ....mereu apogeul este dupa un cules intens....in urmatoarele 10 zile...

In salbaticie un stup la final de vara are miere capacita deasupra capului.....cati dintre apicultori au un cat (aprox) plin cu miere CAPACITA? In august ( prima parte)

- nu prea multi....
Si ce facem... completari fara a stimula ponta matci nu se poate....

Daca erau rezervele facute la 1-15 august nu era novoie sa stimulam matca pe perioade " artificiale"....unde se distruge ritmu si structura .....

Am mai explicat ca triunghiu cu rezerve de hrana..albina de rezerva si temperatura .....unde mereu sunt doua iar cand sunt toate trei ...roieste....
Ce te faci cand ajungi la final de septembrie si nu ai doua dintre aceste lucruri : temperatura si albina de rezerva( iarna) sau mai rau si lipsa hranei
Se numeste SAH MAT ....PANICA.......MATCA ESTE OBLIGATA SA PONTEZE....

uitati de clima si rase .etc.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 14 Noi 2020, 20:16

Balian scrie:
yuonyuon scrie:Daca nu aveti cules in natura de ce mai prelungiti ponta .....intreb si eu?...

Dupa ce s a capacit mierea de la ultimu cules ...ponta merge numa in scadere...

Eu daca fac completari le fac inainte 15 august si apoi pun folia si pana nu se termina ponta la sfarsitu lunii sept nu umblu

La 1 oct dau catutile jos si descapacesc.....rame dupa diafragma..pana ma plictisesc...

Turte pseudo-proteice nu am dat niciodata in toamna...

Mai repet de n-a oară. Am stupina în zone unde în august este DEȘERT. Asta înseamnă că
nu este intrare polen aproape deloc și nectar puțin. Dacă nu dau ceva proteic și glucidic stupii
intră în iarnă infometat. Asta e situația la mine. Un f bun stupar la 5-600 km de mine cum poate
să nu înțeleagă o altfel de situație mult diferit ca la el în zonă? Vă rog! :)

Foarte adevarat ce spuneti. Unele sfaturi sunt valabile pentru zona in care se afla cel care le da. Se poate sa nu mai fie valabile la 10-20 km, cu atat mai mult la distante mai mari. Conditiile climatice si sursele de polen si nectar difera foarte mult de la o zona la alta in tara noastra.
Ultima oară modificat de Vasile_Bucovineanu pe 14 Noi 2020, 20:30, modificat 1 dată în total.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde kiloz » 14 Noi 2020, 20:25

Sah-Mat
Clima si rasa te ridica, dar te si scufunda.
Suprafetele cultivate pentru covor, ingrasamânt verde, ati avut vreodata in apropiere?
Cu italiana ati lucrat? ,galbena de banat( bucfast) sau corciturile de pe urma trântorilor vecinilor din cele doua, ati avut vreodata in stupină ?
Daca nu, nu puteti pronunta. Sunt linii care si in noiembrie, decembrie e în stare sa depune puiet.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 14 Noi 2020, 20:28

Cred ca nu la mine va referiti. Eu nu am lucrat decat cu albine autohtone. Dar in ultima vreme hibridarea devine tot mai agresiva. :)
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde yuonyuon » 14 Noi 2020, 20:52

kiloz scrie:Sah-Mat
Clima si rasa te ridica, dar te si scufunda.
Suprafetele cultivate pentru covor, ingrasamânt verde, ati avut vreodata in apropiere?
Cu italiana ati lucrat? ,galbena de banat( bucfast) sau corciturile de pe urma trântorilor vecinilor din cele doua, ati avut vreodata in stupină ?
Daca nu, nu puteti pronunta. Sunt linii care si in noiembrie, decembrie e în stare sa depune puiet.
pontau mai mult...problema era tot la pregatire.....
In canada au bk si nu ponteaza in decembrie...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 14 Noi 2020, 21:08

In multe zone din Canada in decembrie zapada depaseste 1m . Ar fi culmea sa ponteze si in asemenea conditii
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Balian » 14 Noi 2020, 21:10

yuonyuon scrie:Eu am inteles ca e desert ....dar nu inteleg de ce prelungiti ponta ....
Completati cu sirop in iulie .....
..de ce nu scurtati sezonu......

Multi abordari gresit ...eu un subiec foarte gresit interpretat....
Tot din cauza lipsei de intelegera a biologiei...

Mai pe scurt bagati stupii in roit(ca si cum ati vrea..orcum nu mai roiesc) la 1 august plini de miere capacita si apoi plecati in hawai.......NU PRELUNGITI PONTA PE PERIOADA LUNII SEPTEMBRIE adica nu hratiti cu nimik

Daca povestea incepe cu " am mai dat ceva dupa 15 august" si sa termina cu "am puiet in octombrie din cauza climei/rasei etc " ...pentru mine e foarte clar...

Deșert după fs. Deci după 1 august. Imediat după stoarcere le dau de mâncare că e
timpul pregătirii pentru iernat și să am puiet cât mai mult pentru albină de iarnă.
Dacă nu aș da ar muri și gata. În iulie cum să dau de mâncare e cules de fs?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Balian » 14 Noi 2020, 21:34

yuonyuon scrie:Urmariti modelul natural .....sau incercati sa l copiati
Observati ca matca ponteaza in valuri ....mereu apogeul este dupa un cules intens....in urmatoarele 10 zile...

In salbaticie un stup la final de vara are miere capacita deasupra capului.....cati dintre apicultori au un cat (aprox) plin cu miere CAPACITA? In august ( prima parte)

- nu prea multi....
Si ce facem... completari fara a stimula ponta matci nu se poate....

Daca erau rezervele facute la 1-15 august nu era novoie sa stimulam matca pe perioade " artificiale"....unde se distruge ritmu si structura .....

Am mai explicat ca triunghiu cu rezerve de hrana..albina de rezerva si temperatura .....unde mereu sunt doua iar cand sunt toate trei ...roieste....
Ce te faci cand ajungi la final de septembrie si nu ai doua dintre aceste lucruri : temperatura si albina de rezerva( iarna) sau mai rau si lipsa hranei
Se numeste SAH MAT ....PANICA.......MATCA ESTE OBLIGATA SA PONTEZE....

uitati de clima si rase .etc.....

Storc fs în jur de 1 august +/-. Folosesc 3 corpuri 1/2 pentru cuib, deci mai rămâne miere și în cuib.
Iau caturile. Rămân pe 3 corpuri 1/2. Urmează deșertul. Dau de mâncare sirop și turtă proteică
să le țin active pentru pregătire până pe 15-20 august, după care numai cu schimbare de mătci
mă mai ocup. Ele adică unele puține cca. 10% Hawaii și pontează în octombrie.

Vând sirop și văd, majoritatea dacă nu toți apicultori încep completările de rezerve după
mijlocul lui septembrie pe motiv că nu putea mai devreme că restricționa locul pontei
pentru mătci. Eu pot să dau mâncare la începutul lui august că am 3 corpuri 1/2 pentru iarnă.
Umple un corp și mai are 2.
(Culmea ....a venit unu săptămâna trecută după sirop. Zice nu a avut timp. :lol: :lol: )
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde ignatov andrei » 14 Noi 2020, 21:51

Sa de Dumnezeu sa dispara PNA, sau sa nu mai deconteze siroapele... ce repede s-ar mai schimba conceptiile si tehnologiile...! :lol: :lol:
85% din stuparii Romaniei sunt formati pe principiul cersitului! :oops:
De aia ne trateaza "cei de sus", ca pe niste prapaditi si-si bat joc de noi!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde yuonyuon » 14 Noi 2020, 22:51

Balian..La fs e cam plin cu puiet si miere( vorba aia " e blokat")...fara celule goale...
Cat puiet ai tu in 3 corpuri 1/2 de mor stupii de foame daca nu le dai sirop....?

Pentru ca mie imi raman rame full cu miere si pentru in primavara.....am sa zic si de ce ,dupa ce aflu raspunsu la intrebare..
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Balian » 14 Noi 2020, 23:08

yuonyuon scrie:Balian..La fs e cam plin cu puiet si miere( vorba aia " e blokat")...fara celule goale...
Cat puiet ai tu in 3 corpuri 1/2 de mor stupii de foame daca nu le dai sirop....?

Pentru ca mie imi raman rame full cu miere si pentru in primavara.....am sa zic si de ce dupa ce aflu raspunsu la intrebare..

Da așa este. Dacă las, și eu las din fs pentru iarnă. Însă cine are cuib pe 2 corpuri și lucră cu
”cuib uscat” și stoarce fs de iese și măduva trebuie să acționeze.
Am puiet mult la fs că nu poate cu 3 corpuri bloca cuibul mierea adunată. Dar după stoarcere fs
natura este moartă la mine. Sunt nevoit să dau aport de proteine ca să le țin active un timp.
Cât vreo 2-3 săptămâni nu mai mult. De aia dau numai cca 250g ultra bee concentrat și atât.
După aia le las în pace plec în vacanță (carantină mai de nou :lol: )
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde tiih » 16 Noi 2020, 08:59

ignatov andrei scrie:Sa de Dumnezeu sa dispara PNA, sau sa nu mai deconteze siroapele... ce repede s-ar mai schimba conceptiile si tehnologiile...! :lol: :lol:
85% din stuparii Romaniei sunt formati pe principiul cersitului! :oops:
De aia ne trateaza "cei de sus", ca pe niste prapaditi si-si bat joc de noi!


..........
Sa dea Dumnezeu!!!! :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: puiet necapacit in octombrie

Mesajde Balian » 16 Noi 2020, 09:13

Sunt de acord. Mult mai mult rău face decât bine.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


cron